| enda a întrebat:

Buna seara, am facut un avort acum 5 zile adica joi, a doua zi m-am simtit bine si nu am avut nici sangerari iar sambata seara am avut contact sexual. Ma poate afecta acest lucru? Nu am avut dureri in timpul actului. Am motive de ingrijorare daca azi am avut cateva scurgri maronii? ajutati-ma va rog cu un sfat sincer!

5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Sigur ca te poate afecta. Contactele sexuale sunt complet interzise minim 6 saptamani dupa un avort, fiindca supun uterul la un stres foarte mare. Riscul principal este de ruptura uterina, de care probabil ai scapat, dat fiind ca nu ai avut hemoragie masiva. In rest, riscurile de tumori uterine si de col uterin, riscul de infectie cu pierderea uterului si riscul de sarcina (daca nu v-ati protejat) sunt destul de semnificative incat nici o femeie cat de cat responsabila nu ar face asa ceva. Discuta urgent cu ginecologul care ti-a facut avortul.

Abh
| Abh a răspuns:

Sper ca te-ai protejat, poti ramane gravida chiar daca ai suferit recent un chiuretaj uterin. Te-ai cam grabit cu sexul, ideal ar fi fost sa astepti macar 2 saptamani.

| zorialbi a răspuns:

Viata unui copil incepe in momentul conceptiei, asa ca avortul inseamna crima. Nu spun asta ca sa te judec, ci ca sa constientizezi ce ai facut. Daca vrei sa citesti mai multe intra aici: http://vreausaaflu.ro/ si http://rupetacerea.ro/

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dupa avort, este interzis contactul sexual circa 20 de zile, uneori chiar si mai mult.
Nici tu si nici persoana cu care iti petreci timpul liber facand sex in exces, nu aveti grije unul de altul, in maxim un an o sa-ti dea cu picioarele, nu se impaca cu gandul ca ai facut avort, dar tot odata, exista posibilitatea ca din nou, peste cateva luni, sa ramai insarcinata, roaga-te sa nu te lase exact atunci cand ai nevoia cea mai mare, ca de lasat, e doar o chestiune de timp.

| mira13 a răspuns:

In mod normal dupa un avort, se evita cam 2 sapt contactele sexuale ca zona afectata sa-si revina.O perioada, de asemenea este normal sa ai ceva scurgeri de genul la ce descri u, dar e f important sa-ti iei cu strictete tratamentul prescris de medic dupa interventie pentru a preveni infectii ulterioare.