| Alessandro12 a întrebat:

În urma sexului protejat iubita mea a hotărât sa faca un test de sarcina pt ca nu era sigura de protecția noastră, testul la facut după amiza; prima linie se vede clar, a doua linie mai puțin clara. poate fi însărcinată?

2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Testul este neconcludent, ca si cum nu l-ar fi facut. Sa mai astepte 3-4 zile si sa faca din nou un test, de data asta din prima urina de dimineata.
Nu exista metoda contraceptiva 100% sigura, asa ca daca sunteti activi sexual, intotdeauna exista posibilitatea sa fie insarcinata.

| corbulalbrosu a răspuns:

Rezultatul testului respectiv nu este corect/valid/concludent deoarece activarea substantei din test nu s-a putut face/realiza fiindca nu exista/lipseste cantitatea necesara de hormon de sarcina (minim necesara ce trebuie sa existe), iar in lipsa acestuia rezultatul va fi negativ intotdeauna. Prin insasi modul de fabricare, activarea substantei din tester devine posibila doar in momentul in care in urina se realizeaza o anumita concentratie minim detectabila de hormoni hCG. Placenta produce zilnic o anumita cantitate de hormon astfel ca este necesar sa treaca minim 21 de zile pentru a se ajunge/realiza aceasta concentratie. Rezultatul oricarui test efectuat inainte de acest moment va fi incorect.gresit/invalid. Insa in cazul in care protectia a fost corect folosita probabilitatea formarii unei sarcini teoretic este eliminata in proportie de peste 96-97% in cazul folosirii corecte a prezervativului. Multa sanatate.