| annonnimus a întrebat:

Intrebare pentru baietii si fetele care si-au inceput viata sexuala: Care este cea mai potrivita varsta din punctul vostru de vedere pentru a avea primul contact sexual si in ce conditii ar trebui sa aiba el loc? [nu vreau raspunsuri gen: medicul zice ca la 18, vreau raspunsuri din experienta voastra].

Răspuns Câştigător
| rox13yy a răspuns:

Eu am inceput la 17.sh nah nu a contat varsta, am ramas cu el sh acum ne-am sh casatorit.e bine sa incepi at cand te crezi pregaatita pentru asta.e o decizie importanta.gandeste-te bine inainte sa faci asta.gandeste=te ca sh persoana sa fie cea potrivita

7 răspunsuri:
| Michell_7762 a răspuns:

Odata viata sexuala inceputa pentru unii tineri este un dezastru. Dar eu va intreb pe voi, este asa important sa va incepeti viata sexuala de la o varsta frageda, cand voi habar nu aveti de consecintele care vor urma.Vi se pare ca o fata ajunsa la 18-19-20 de ani care inca nu a inceput asa ceva este proasta sau necautata (cum va exprimati voi)? Eu consider ca aceste fete sunt cu capul pe umeri,ca parintii lor le-au educat si au fost prezenti in viata lor. explicandu-le ca au alceva mai important in viata (sc., cariera, VIITOR) de facut.In multe cazuri (aici relatate) fetele care au inceput viata intima, s -au plans de sarcini nedorite si alte probleme (de netrecut cu vederea). Incercati si lasa-ti aceasta problema pe mai tarziu!

| ania a răspuns:

Dupa casatorie, care e posibila in Romania dupa 18 ani la baieti si dupa 15 la fete.Sexul fara casatorie nu e binecuvantat de Creator si aduce vinovatie si nefericire pe teemen lung.

| Alexutaa a răspuns:

Ehh, aici e dupa cum gandesti, iar daca te gandesti ca baiatul pe care`l iubesti e si potritiv pentru a-ti incepe viata sexuala, fa`o. Bine eu consider ca nu ar trebui sa fie mai repede 16 17 ani, dar sa o faci cu cap si-n plus sa te gandesti de doua ori pentru ca baiatul/fata cu care ai facut`o prima data nu o/il uiti asa usor.

| Costy3000 a răspuns:

Pai eu am inceput la 13 ani si nu conta varsta conta sa fie cineva de varsta apropiata adica nu stiu daca ma intelegi nu poti sa ti-o tragi cu unu de 18 ani daca uh ai 13 ani ceva de genu' sh ca baiat tot asa poti cu 2 ani mai mare sa fie fata maxim sau daca te simti in stare poti si mai mult eu zic ca daca esti baiat de la 13-14 ani sau cand crezi uh ca poti ca fata mai tarziu 15 - 16 -17 km asa max 17 big grin acum nu se mai poarta chestia cu pana la nunta *** thinking

| chineze13 a răspuns:

Eu una am inceput-o la 17 ani.trebuie doar sa fii sigura daca vrei sa o incepi si cu cine ti-o incepi sa nu ajungi sa regreti mai tarziu,in ce conditii? pai in orice caz nu in boscheti,daca te respecti si daca si baiatul te respecta,o sa fie ok!
in orice caz ar trebui sa o faceti cu cap,pentru ca pentru noi fetele sunt foarte importante detaliile,gandeste-te ca la un moment dat o sa vrei sa-ti amintesti de clipele alea, si decat o amintire urata mai bine una placuta zic eu, acum depinde de cum gandeste fiecare.:*

| Otilia_1731 a răspuns:

Eu am inceput-o la 19 ani. Am facut-o la mine acasa in pat.

| Andreea_3964 a răspuns:

Toata trebuie e sa te simti tu pregatita.Dar` nu te-as sfatui sa stai cu el 2 luni si dupa aceea deja sa te gandesti la asta! Ai rabdare sa-l cunosti mai bine si daca consideri ca merita.Perfect! Iti spun asta pentru ca este un pas Foarte important in viata unei fete. Poate mult mai mult decat in viata unui baiat.Tuu trebuie sa ramai cu amintiri frumoase despre momentu` asta!