| NoLiesJustLove a întrebat:

intrebarea mea suna cam asa:multi spun ca au simtit acest sentiment.Dar ce e dragostea?happycea meai frumoasa "definitie"primeste fundahappy

Răspuns Câştigător
| SageKid a răspuns:

Ce e dragostea? E cel mai frumos sentiment, sa stii ca cineva te iubeste neconditionat NUMAI pe tine, ca si-ar da viata, sa stii ca orice s-ar intampla, ai pe cineva care nu o sa te paraseasca la greu.Si in ziua de azi care este din ce in ce mai nesigura, in dragoste gasim tot ce ne lipseste

28 răspunsuri:
| ForeverWarrior a răspuns:

Dragostea e ceva ce te ''loveste'' cand nu te astepti.De ales nu prea poti alege de cine sa te indragostesti, inima e ''sefa'' cand te indragostesti nu creierul.Esti indragostita?

| NoLiesJustLove explică (pentru ForeverWarrior):

Am fostsad. acum nu sunt indragostita...tu esti?

| ForeverWarrior a răspuns (pentru NoLiesJustLove):

Oarecum

| vrelian a răspuns (pentru ForeverWarrior):

Aia este ca sefu e creierul nu inima.inima face ce spune creierul nu invers.acele senzatii ce le ai tot de creier vin.inima bate mai tare tot ca primeste comenzi sa bata asa. dragostea este un proces chimic.este vorba despre ceva chimicale ce se produce in creier undeva in zona frontala.am uitat exact cum se numesc ceva de genul hormun al dragostei.si tot pe acolo se mai secreta si un alt hormon sau substanta numita "a obisnuintei"si asta ajuta cind devii batrin, motiv pentru care batarinii stau tot impreuna.sa nu spui cind ai 80 de ani stai cu alantu ca il iubesti. ochi vad, ceva in creier este declansat si nu mai poti opri.inima doar suporta consecintele atit si nimic mai mult.

| claaau a răspuns:

"Dragostea este îndelung rabdatoare, este plină de bunătate: dragostea nu pizmuieşte, dragostea nu se laudă, nu se umflă de mândrie. Nu se poartă necuviincios, nu caută folosul său, nu se mânie, nu se gândeşte la rău. Nu se bucură de nelegiuire, ci se bucură de adevăr. Acoperă totul, crede totul, nădăjduieşte totul, suferă totul. Dragostea nu va pieri niciodată…" cam asa suna si daca vrei sa vezi toata definitia dragostei citeste in biblie la corinteni

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu exista o explicatie si nici o definitie.Chiar daca o sa citesti comentariile si diferite chestii despre dragoste, nu o sa stii niciodata cum este, daca nu o simti.

| Against a răspuns:

Totul se opreste in loc pentru acea persoana, si totul se rezuma la ea si la fericirea ta alaturi de ea.

| vrelian a răspuns:

Dragostea este atunci cind iti place fizic, psihic, sufleteste si etc de o persoana si faci SEX cu ea.aia e dragostea sex.sexu cu cineva care iti place. fara sex nimic nu e.stii vorba cintecului "si daca dragoste nu e nimic nu e"acolo normal era vorba de SEX nu de altceva dar nu puteau spune asa direct.deci fara sex nu exista dragoste.ma refer la dragostea intre persoane diferite.asa dragoste de mama de frate etc e alta poveste.nu e o definitie starlucita dar este adevarata. DRAGOSTEA INSEAMNA SEX.cam sec. direct dar la obiect.zic eu.

| Molecula a răspuns:

La primul sarut simti ca plutesti iar cand nu e langa tine si iti e dor de ea (in afara de faptul ca ai un mare gol in stomac) iti vine sa faci orice sa fii langa ea si sa o ti in brate. Dragostea cred ca e singura care te face sa ai o gramada de stari pe care nici nu iti imagineai ca o sa le traiesti.

| val18 a răspuns:

Pfff
dragostea? o urasc! nu stiu cine dracu a mai iventat-o si pe asta laughing

Răspuns utilizator avertizat
| monycutzza a răspuns:

Dragostea este cea mai mare nevoie a noastra

| DOARoVIATA a răspuns:

Eu o sa iti zic nu o definitie si o realitate
dragostea este un sentiment sincer din partea unei persoane pentru o alta persoana ea provoaca lacrimi! durere! depresie! neliniste! stare de singuratate! simti ca numai ai pentru ce trai! iti vine sa te spanzuri! happyasa se intampla cand o persoana iubeste cu adevarat pe cineva. nu vreau funda ca stiu ca nu suna frumos dar asta este realitatea :-J

| NoLiesJustLove explică (pentru DOARoVIATA):

Suna bine si realisthappy...dc nu mai crezi in dragoste?

| DOARoVIATA a răspuns (pentru NoLiesJustLove):

Sunt mult prea dezamagit de ce alegeri face dc ea dc nu alt cineva de ce acum si nu alta data dc a fost dat sa o vad astea sunt intrebarile care mileam pus si ca sa nu mai sufar ma contrazic singur ca nu ma exista dragostehappy ea poate exista dar pentru mine este mult prea dureroasa si mult prea imatura

| NoLiesJustLove explică (pentru DOARoVIATA):

Asa am zis si eu acum 3 luni ca se sfarseste totul ca nu am sa mai iubesc niciodata.dar mi-am dat seama ca iubeam pe cineva caruia nu-i pasa.am lasat totul in trecut si am mers mai departehappy si daca nu as fii facut pasul sa merg mai departe acum as fi regretat pentru ca nimeni nu merita lacrimile mele atata timp cat nu ma iubestehappymergi mai departe si crede in dragostehappy

| DOARoVIATA a răspuns (pentru NoLiesJustLove):

La ce sa sufar iar cum pot sa merg mai departe cat timp eu o vad zilnic nu cred ca exista solutie mai am putin si cad intr-o depresie sincer...in fine barem sa fie alti fericiti

| NoLiesJustLove explică (pentru DOARoVIATA):

Nu stiu prin ce ai trecut tu.dar pentru oricine exista sufletul perechehappysper sa iti revii. daca vrei sa imi dai id tau si mai vb

| DOARoVIATA a răspuns (pentru NoLiesJustLove):

Lasamil tu printr-un mesaj ca sunt membru junior big grin

| DOARoVIATA a răspuns (pentru DOARoVIATA):

Mil lasi?big grin

| NoLiesJustLove explică (pentru DOARoVIATA):

Dyanaandreutza@yahoo.com

| DOARoVIATA a răspuns (pentru NoLiesJustLove):

Gata astept accept

| Anastasya01 a răspuns:

Dragostes este totul ce ne inconjoara.)Este viata

| DOARoVIATA a răspuns (pentru Anastasya01):

Eu nu mai cred in dragoste :-J am incetat sa sper

| Anastasya01 a răspuns (pentru DOARoVIATA):

Speranta moare ultima..nu ar trebui sa zici asa cuvinte. daca te-ai dezamagit..totul va trece.te vei indragosati iarashi..totu l va fi minunat..nu trisha.

| DOARoVIATA a răspuns (pentru Anastasya01):

Glumesti nu? nu aveti voi habar ce am eu in cap la ora asta happy urasc tot ce mi-se intampla

| jazz198410 a răspuns:

Dragostea? Dragostea este o dulce iluzie ce se naste din lumina razelor de luna caldura pamantului si lacrimile norilor Dragostea este o iluzie optica ce duce la orbire o multitudine de calitati si chiar defecte imbalsamate intr-un trup cu umbre si oglindiri irezistibile... Dragostea nu inseamna doi oameni care se tin de mana, ci doi oameni care se tin de mana si privesc in fata lor! Dragostea poate fi totul! Cineva spunea ca dragostea este oarba, ca atunci cand esti indragostit nu mai conteaza nimic din ceea ce se intampla in jurul tau, din ceea ce ti se intampla chiar tie! Conteaza doar ca persoana la care tii atat de mult si pe care o iubesti cu adevarat sa fie fericita si sa se simta iubita! Se zice sa iti urmezi inima in astfel de momente! In momentul in care adaugi si putina gandire, acestea doua, inima si mintea, formeaza sufletul, iar tu atunci iubesti cu sufletul, iar aceasta este adevarata iubire - iubirea suprema Acesta este scopul unora in viata: sa gaseasca acel ceva care sa le aduca fericirea mult visata si dorita in acelasi timp! Dar, dupa cum se stie, pentru a ajunge la adevarata cunoastere parcurgi o perioada in care suferi! Pentru ca lucrurile frumoase, acele lucruri la care vrei sa ajungi cu indarjire, cer sacrificii! Poate ca din acest motiv este atat de frumoasa dragostea, chiar daca uneori doare: fie ca unii nu apreciaza ceea ce faci iar atunci chiar tu suferi, fie ca tu nu faci destul ca sa fie totul perfect iar atunci sufera amandoi sau de fapt numai unul acela caruia intr-adevar ii pasa!
La sfarsit, oricare ar fi acela, conteaza doar ceea ce a fost cu adevarat frumos in rest totul este efemer! Se spune ca dragostea adevarata incepe acolo unde nu astepti nimic.

| NoLiesJustLove explică (pentru jazz198410):

Dupa mine asta e luata dupa nethappy