| StaRmAgiC a întrebat:

Buna la toti.Deci sunt foarte foarte suparata.
Am decis sa imi pun capat zilelor dar intr-un fel mi-e frica de moarte.
Iubesc un baiat(fiind fostul prieten) iar el este indiferent cu mine, m-a si refuzat si n-a vrut sa stea cu mine.Si uneori imi arata ca tine la mine alteori este indiferent cu mine si se da la prietena mea care totii 3 suntem colegii de clasa.Chiar si la ea am observat ca il tine dupa ea, se apropie de el intr-un fel anume prin "mici glume":-J
Sunt satula de toate, am inceput sa ma acresc pe zi ce trece, sa vorbesc mult mai vulgar sa stau mereu incruntata si sa nu-mi pese de ce simt alti facand misto de altii, sa scarbesc lucrurile tot ce tine de iubire si bla bla blachatterbox.
Inainte eram prea naiva si copilaroasa.In fata fostului prieten care tin la el mult, inca par o copila, naiva, visaoare si asta de fatada.Ca in adancul sufletului sunt ramasite din ce am fost o data.
Ma tin si de scoala si de munca ca parintii n-au cum sa ma intretina abia daca le ajung lor. Iar tot ce mananc si ma imbrac etc. sunt din banii mei munciti.Nu imi place nici sa stau pe spinarea parintilor, dar nici cu ei oricum nu ma am prea bine.Si la munca daca ma duc acolo sunt la cutite cu colegii de munca si eu am devenit c-am rea si am inceput sa am un tupeu nesimtit care nu credeam ca eu o sa fiu asa.
Deci nu ma criticati poate nici voi n-aveti dreptul, dar nimanui n-am cui spune aceste lucruri.Ma simt singura si uneori ma duce gandul la sinucidere. Poate nu fac bine. Dar macar din partea voastra macar pot primi sfaturi.
Si nici un baiat nu se uita la mine desii nu arat rau.sad

Răspuns Câştigător
| Mony_4137 a răspuns:

STOP!
Nu te critic, nici pe tine nici pe fostul tau prieten.
Dar gandeste-te...
A meritat sa te schimbi pentru el?
Merita sa iti pierzi viata pentru el?

Iubit poti sa mai ai, dar viata e numai unahappy
Nu uita! Mai sunt si alti pesti in mare. Poate nu ca el, dar sun multi care-i seamana sau chiar si mai buni decat elhappy

49 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

Cunosc senzatia ta. Inteleg ca vrei sa ai un rost anume. Ai nevoie de dragostea unui baiat pentru a putea fi implinita. Din pacate putini baieti mai stiu sa iubeasca. Dar mai poti gasi si unul care stie sa respecte si sa iubeasca sincer. Important este sa nu te schimbi tu. Daca te schimbi se poate sa te respinga acesti baieti pe care ii cauti de atata timp. Sunt sigur ca esti la fel ca si inainte. Ai un suflet bun. Incerci sa te schimbi pentru a nu mai fi ranita pentru ca suferi mult de fiecare data. Daca te sinucizi nu rezolvi nimic. Daca nimic altceva nu te poate face sa iti schimbi parerea gandeste-te ca poti avea o sansa sa gasesti iubirea vietii tale. Si poti sa o ratezi. Baiatul acela nu te merita. Incearca sa il uiti. Stiu ca e greu dar se poate. Incearca sa iesi cu prietenii tai apropiati mai des. Nu le refuza ajutorul. Incearca sa cauti compania acelor persoane carora le pasa de tine. Tu incerci doar o rebeliune, sa iti gasesti un sens. Iti spun ca vei gasi cu siguranta acel sens cand il vei intalni pe EL. Continua sa il cauti si il vei gasi. Daca spui ca arati bine chiar nu ai de ce sa renunti. Incearca sa iti traiesti viata, sa gasesti acel frumos de poezie cu apus de soare, acel frumos de luna tacuta, frumosul lacrimilor ce te dezgolesc. Mergi mai departe si o sa gasesti ce vrei. Nu renunta!

| Razvan a răspuns:

Daca un baiat a reusit sa te aduca in halul asta in care sa te gandesti sa iti iei viata opreste-te si analizeaza-ti comportamentul pentru ca nu e normal sa privesti lucrurile astfel.Esti tanara ai toata viata inainte sa iubesti si sa fi iubita dar tie ti s-a pusa pata pe un baiat care daca te-a iubit candva ar trebui macar sa aiba bunul-simt sa nu se dea la alta de fata cu tine macar pentru ce a fost candva intre voi. Dar na, unde nu e nici Dumnezeu nu cere!
Incepe sa-ti iubesti viata, sa te iubesti pe tine, sa te privesti in oglinda si sa zambesti, sa ii iubesti pe cei din jurul taubig grin

| Barajag a răspuns:

Deci sa nu iei o decizie gresita, tot ce conteaza e viata care merita s-o traiesti, crezi ca nu mai esti inocenta? inca nu ti-a disparut, crezi ca esti rea? se poate, insa nu e timpul pierdut sa te schimbi, sa fi mai maleabila cu toti cei din jurul tau, vei vedea ca mai tarziu iti va fi bine, in legatura cu baietii iti pot spune doar sa ai rabdare ca nu va fi acesta nici primul nici ultimul, vei mai gasi si tot ce-ti doresc este.Bafta pe viitor!

rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

Sa iti spun pe cat pot de scurt - sunt de acord cu aproape tot ce s-a scris mai jos. Nici un baiat, barbat nu merita sa mori pentru el. Cu atat mai mult cu cat nu se dovedeste a fi Romeo - iar iubirea voastra nu mai exista, daca a existat vreodata. In ceea ce priveste prietenia cu fata respectiva - nu sunt sigura ca este o prietena adevarata. Eu am trecut peste aceasta problema. Am avut un logodnic care pana la urma s-a casatorit cu prietena mea. M-a durut foarte mult tradarea lui, dar cel mai mult m-a durut a ei... Totusi s-a dovedit ca mi-a fost cea mai buna prietena, pentru ca in scurt timp am intalnit un alt barbat - sotul meu, alaturi de care am deja 20 de ani de cand suntem impreuna. Nu stiu daca ramanand alaturi de primul ar fi fost la fel de bine. In primul rand daca a fost atat de repede tentat sa ma insele si m-a parasit cand inca eram draguta si tanara, ce garantii ar fi fost pentru viitor? Eu am suferit, dar nu m-am inrait ci am privit lumea cu speranta. Lumea nu e de vina pentru micile tragedii personale. In plus cand esti trista, acra, nu atragi privirea si nimeni nu te baga in seama. Incearca sa iesi din starea asta. Daca nu poti singura - incearca sa apelezi la un specialist, la un psiholog sau la un preot. Este bine sa iti descarci sufletul in fata cuiva care nu te judeca si incearca sa te inteleaga. Eu iti dau un sfat pentru toata viata ta - cand iti va fi cel mai rau - spera ca iti va fi mai bine si ca totul se va repara. Speranta este cel mai bun aliat. In plus incearca sa iti schimbi anturajul, sa cunosti alti oameni, sa petreci timp alaturi de acestia. Imi pare rau ca nu esti suficient de apropiata de parintii tai ca sa le poti povesti lor ce probleme ai, totusi sa stii (si eu sunt mama si stiu) ca oricat de putin s-ar manifesta ei te iubesc mult si ar suferi enorm daca tu ti-ai face singura rau. Ai grija de tine si scrie-ne cum iti mai merge... Considera ca ai aici prieteni care te asculta.

| VodkaCoca a răspuns:

Multi trec printr'o situatie de genul tau. Am trecut si eu, si nu e ca alti nu se uita la tine ca asa mi se parea si mie, doar ca eu aveam ochi doar pentru el si nu dadeam importanta la ceilanti, trateaza'l si tu cu indiferenta, fa-ti noi prieteni care sa nu fie in comun cu el, traiesteti viata pentru ca nu e ultimul baiat. Stiu poate pentru tine acum suna aiurea daca ti'e gandul la el, dar ai sa treci peste asta. Sper!

| Cryssy a răspuns:

Buna! In primul rand scoate-ti aceste ganduri de sinucidere din cap! Nu merita nimeni sa iti iei viata pentru el! Nu merita sa iti iei viata doar din cauza ca te-ai despartit de fostul si crezi ca nimeni nu mai vrea sa fie cu tine! Nu e asa! Ai rabdare scumpo si schimba-ti comportamentul. Nu trebuie sa fii asa cum ai spus c ai inceput sa fii! Nu uita niciodata: VIATA E FRUMOASA CU BUNE SI RELE SI MERITA TRAITA! Gandeste-te ca foarte multi ar face orice pentru a trai si se agata de orice speranta pentru a ramane in viata! Te rog gandeste-te mai bine! O sa existe cineva care o sa tina la tine si o sa te iubeasca si sa te faca fericita, asa cum meriti! Numai bine! Ai grija de tine!

| Sara2 a răspuns:

Imi pare rau pentru ce ai patit, dar nu-ti lua zilele, altii ar da orice a traiasca
ps: daca vrei sa iti iei zilele totusi fa vaccinul ah1n1 e moarte sigura in timp nu glumesc

mira
| mira a răspuns:

Daca vei sta mereu incruntata, prietenii si colegii te vor abandona.Nimanui nu-i place sa se incarce inutil cu suferinta altuia.Fii zambitoare, zburda, fii fericita ca te-ai eliberat de un baiat care nu te merita. Daca inveti si muncesti esti foarte valoroasa.Meriti sa fii admirata.

| ShineMe a răspuns:

De ce sa iti iei viata doar pentru un prost? Este cea mai amre aberatie pe care am putut sa o aud.Nu ai de ce sa faci asta.In primul rand nu te gandi la tine.Gandeste-te la familie.Gandeste-te ca rudele/parintii tai vor fi distrusi din cale afara.Nu are rost sa faci asa ceva.Sunt o groaza de baieti si multi mult mai buni decat ei, de ce sa te rezumi doar la un singur baiat? Daca baiatul ala e cum e schimba-l

| Ana_6509 a răspuns:

Ideea e ca nu merita sa-ti iei viata pentru nimeni, nu rezolvi nimic.Stii vorba aia --ai cazut, te-ai ridicat! Ideea e ca tu acum ai cazut si simti ca nu mai ai forta sa te ridici dar vei reusi cu siguranta si iti vei da seama ca viata, cu bune si rele, merita s-o traiesti.Lasa prostiile, cu siguranta te place cineva, chaiar daca nu iti arata asta sta acolo intr-un colt si te priveste mereu, refuz sa cred ca nu te place nimeni. Uite alexandros deja te ia de nevasta.Nu trebuie sa privesti totul cu atat pesimism, trebuie sa zambesti, sa iesi din casa, sa-ti faci prieteni si vei vedea ca totul se va schimba.Trebuie doar sa ai incredere in tine.:*

| anna01 a răspuns:

Lasa-l in pace pe fostul, peste dezamagiri sentimentale trece orice fata, nu este absolut niciuna scutita.Este o perioada de convalescenta sufleteasca care va trece.Stiu ca esti necajita ca nu ai cu cine sa dicuti despre suferintele tale si este bine ca te-ai decis sa ne scrii.De ce sa te sinucizi? Esti la scoala, ai un job.Esti aproape independenta si aproape de a-ti croi un drum in viata, nu lasa ca o veche poveste de dragoste sa te impiedice, cand vei depasi hopul asta si te vei gandi in urma, vei zambi in coltul gurii.Fostul iubit te tachineaza pentru ca vede ca te-ai schimbat si probabil isi atribuie schimbarea faptului ca v-ati despartit, rasuceste cutitul in rana.Esti vulnerabila in fata lui, nu ai voie, nu mai tanji dupa atentia lui, exista alti baieti carora merita sa le dai o sansa. Poate e o palma dura data de la destin sa inveti sa tii capul sus.Niciun baiat nu se uita la tine pentru ca ai devenit periculoasa in vorbe, daca se taie in ele la cat esti de taioasa?:-D. Fa un efort sa surazi din nou si sa te restabilesti emotional.De ce sa te sinucizi? E prostie curata, ai o perioada grea care va trece, trebuie doar sa-ti acorzi timp sa te vindeci.

| constantyna a răspuns:

Dragostea noastra, ce esti tu, SINUCIDEREA este cel mai mare pacat posibil, ea te trimite direct in IAD.NICI UN OM NU MERITA SA IL IUBESTI MAI MULT DECAT PE DUMNEZEU! Esti de admirat ca te tii si de scoala si de munca. Daca acel coleg nu tine la tine asta inseamna ca el nu e bun pentru tine si nu se leaga nimic intre voi pentru ca tu sa nu ai mai mult de suferit mai tarziu.Vei intalni un alt om care te va iubi, ai rabdare, lucrurile acestea nu vin la comanda.Fii buna, nu te inrai, ca nu te va mai place un baiat bun.SINGURA NU ESTI, UITE, NOI SUNTEM ALATURI DE SUFLETUL TAU. Te iubim!

| cucu a răspuns:

Pentru ca esti o fraiera si pui suflet alaturi de cine nu trebuie ...viata este dura si cu toate acestea ai reusit sa o infruntzi nu`ti bate joc de ea. esti o luptatoare ca si multi altziii dar ceea ce este si mai important este ca pana acum esti o invingatoare. nici un barbat de pe lumea asta care nu stie sa aprecieze dragostea nu merita sacrificiul pe care ai incercat u sa-l faci. crede`ma ca sunt barbat, pana acum nu mi-am inselat niciodata iubitele si nici nu vreau sa fac asta, ma port frumos cu orice femeie care este langa mine, dar nu consider ca sunt atat de imprtant ca cineva sa`si ia viata pentru mine. acel baiat nu merita dragostea ta. uita`l si vei fii fericita in cele din urma. dragostea doare, dar cand inimioara infloreste e posibil sa nu se mai ofileasca niciodata.

| myrazvy a răspuns:

Daca el nu cunoaste si nu recunoste adevarata ta valoare, asta nu inseamna ca nu exista. Tu esti speciala, frumoasa, draguta, sh etc. in felul tau. Daca el nu mai e cu tine asta inseamna ca tu nu mai poti avea pe nimeni? te inseli.
Arata-i cat esti de puternica, fi tare, gasesteti pe altu, poartate cu el exact cum se poarta el cu tine.

Nu merita sa faci nimic pentru el, ca iti e iubit, ca frate, ca mama, ca tata, nu merita nici unu sa iti iei viata pentru ei. Ai o viata de trait care e numai a ta, nu apartine nimanui numai tie.

Capul sus zambeste, sunt sigur ca cineva te iubeste, si te respecta la adevarata ta valoare, daca nu e el asta nu inseamna ca nu exista unu, Exista chiar daca nu a venit acum, va veni mai tarziu.

Acu serios, el si-ar da viata pentru tine? NU, Tu de ce trebuie sa-ti dai viata pentru el?

| nutzu' a răspuns:

Love is not a reason to cry!

| mary_5801 a răspuns:

Tu nu te gandesti ca iti nenorocesti parintii? sa nu mai vb de faptul ca vei ajunge fix in iad. daca tu crezi ca merita... n-ai decat. iar in timp ce pe tine te mananca viermii in cosciug, el si-o trage 'indurerat' cu prietena ta. poate ca sunt sinistra, dar o fac pentru a-ti baga mintile in cap.nu ar fi mai bine sa iti schimbi tu atitudinea, adica sa fii zambitoare, dar cu alti baieti, sa devii mai atractiva, sexy.scumpo,iubirea nu ucide.indreapta-ti atentia spre cei ce te iubesc.

| ffy a răspuns:

Helllooooo fataaaa ...cum poti vorbi asa? viata ta se limiteaza la un singur barbat? da ok asta cand iubesti dar nu cand esti dipusa Sa faci totul pentru el si sa nu primesti nimic in schimb. tu nu ai vrea sa te vezi la 70 de ani prin curte impreuna cu familia ta, avand langa tine copii, nepotii si stanepotii si sa ai aceea multumire sufleteasca nu ai trait dejeaba(chiar daca nepotii o sa-ti ceara banii de dulciuri tot timpul). pe bune vreau sa vad o atitudine pozitiva la tine.crezi ca se merita pentru un barbat sa renunti la o sumedenie de distractii, reusite si tot asa.ca fata poti avea ce barbat vrei pentru ca femeile pot face ce vor din barbati(bine aproape tot). orice iubeste de nu mai poate fara el dar gata, nu te merita. te pup SI SA FII CUMINTE

| Psycho a răspuns:

"Niciodata nu accepta sfatul cuiva care nu a avut problemele tale." [Sidney J. Harris]
am trecut si eu prin asta...iti trimit acum un mesaj...

| emma_6707 a răspuns:

Poate ca motivul pentru care nici un baiat nu se uita la tine desi nu arati rau sa fie noul tau comportament?
toata lumea e trista la un moment dat, cred ca mai mult de jumatate din populatia tarii s-a gandit la sinucidere sau chiar a incercat asta si eu am trecut prin asa ceva am avut o depresie tampita in care m-am decis sa imi pun capat zilelor, dar apoi am realizat ca nu-i pot face acest lucru mamei mele, fiind si singurul copil, desi chiar nu ma intelegeam cu ea gaseste-ti ceva cu care sa-ti ocupi timpul, citeste, plimba-te fa un curs, ceva care sa nu te lase sa te gandesti la ce s-a intamplat.
si daca esti constienta de schimbarea ta comportamentala, de ce nu incerci s-o indrepti?
multa bafta si renunta la gandurile astea viata e prea scurta ca sa te gandesti la asa ceva uita-te la bebelusi, admira lucrurile frumoase din jurul tau, creeaza-ti un scop pentru care sa nu renunti la viata pe care o ai >big grin

| AsU_2581 a răspuns:

Asta nu e un motiv sa iti iei viata...gandeste-te bine de 100 de ori ce vrei sa faci.se zice ca cei ces iau viata sunt niste lasi.am trecut si eu prin asta si stiu cum e crede-ma. o sa iti gasesti u perecheawinking. bafta:*

| princess92 a răspuns:

Incearca sa nu te mai gandesti asa de mult la el.si sa stii ca daca u iti pui capat zilelor. el nu va suferi...tot tie ti-ai face rau.viata ne este data ca sa o traim asa cum este:cu bune si cu rele.si eu am iubit un baiat si ma gandeam la acelasi lucru, dar am realizat ca nu merita.cu timpul durerea trece.raman doar niste amintiri.recunosc ca si acum dupa un an am momente cand ma gandesc ce-ar fi fost daca nu s-ar fi despartit de mine... dar asta este.viata merge inainte. tine minte un lucru:TU esti mai importanta decat oricine din viata ta.succes si iti doresc sa fii fericita!:*

| smaranta a răspuns:

Parerea mea este ca mai intai trebuie sa-ti revizuiesti atitudinea fata de cei din jur! poate ca suna cam dur dar nu poti primii daca nu daruiesti si tu. Te-ai intrebat vreodata de ce nu te intelegi cu nimeni? Intreaba-te mai intai unde gresesti tu, ce nu faci bine in relatie cu ceilalti si incearca sa te apropii de ei.Comportamentul tau are efect de bumerang, daca zambesti vei primi un zambet, daca injuri o sa te injure si altii, iar de sinucidere ...numai lasii fac gesturi disperate de genu asta iar tu nu pari sa faci parte dintre ei din moment ce ti-ai luat viata in maini.Ai ajuns intr-un mic impas si crezi ca e sfarsitul lumii dar nu e de loc asa.Trebuie sa iti faci putin curaj, sa vezi unde gresesti tu mai intai, sa incerci sa te corectezi si o sa vezi ca toate se vor schimba in bine.Succes! Relaxeaza-te si zambeste mai mult! happy

| Andreea_8014 a răspuns:

Niciun baiat nu merita acest lucru!
Mai ales unul care te trateaza asa.
Gandeste-te ca mai sunt fooarte multi baieti pe lume si o sa-ti gasesti si tu unul la un moment-dat.Ai rabdarewinking
Gandeste-te la prietenii care tin la tine happy
Si la noi comunitatea TPU care iti vrem binele si nu vreme sa ne parasesti happy
Ai grija de tine :*

| clauclau_6191 a răspuns:

Indiferent de parerile noastre u tot ca tine faci dar macar promitene ca o sa ei in considerare si parerile noastre ca aici fiecare ne ajutam intre noi, asteptam sa-ti revi si sa da da-i si u altora sfaturi cum incercam sa te ajutam acum pe tine, baiatu ala nu face de tine, incearca sa-l vezi doar ca pe un coleg cum este normal

| dennnnnnisa a răspuns:

Wow meyyy tu iti ie viata pentru un " baiat" aoleoo deci vb serios nu MERITAAA viata e frumoasa (are si parti rele dar NU MERITA) zau acum pentru un baiat si sa nu creazi ca parintii tai te urask pe ca sunt parinti nu si-ar ura coplul niciodata dar in privinta baiatului acela nu are rost sa iti iei viata pentru el lasa-l ...sa se si "spanzure" cu aaia mai sunt baieti p pamant deci revino-ti in fire si nu te mai gandi la procariiiiiiiiiiiii TREZESTETE MAI SUNT CREATURI CU OO :*:*:* AI GRIJA DE TINE

| naviDIabLO a răspuns:

Daca nu te sinucizi nu rezolvi nimic sincer

| ionoion a răspuns:

Te iau si de nevasta numa' nu-ti taia gatu, nu merita.

| addme a răspuns:

Zambeste si maine va fi mai bine happy

| irinelu_9484 a răspuns:

Scumpi tu crezi ca daca iti iai capat zilelor ii faci cuiva rau? Draga viata e atit de scurta si merita traita din plin chiar daca uneori ne impune unele greutati peste care trebuie sa depasim cu totii.Fii taree ca baieti sunt multi pe lumea asta o sa apara si al tau cu care ai sa fii fericita din plin cei al tau e pus deoparte crede-ma, pupici fii tare si ai grija de tine, mai rar asa persoane care isi cistiga pentru propria existenta BRAVOOOhappy