| Duțacuța a întrebat:

Luna trecută am avut menstruație 2 zile, una nu și după iar 3 zile, iar luna asta am avut contact sexual protejat de 3 ori. Trebuia să îmi vină menstruația de duminică, azi este a 6-a zi și tot nu a venit, sunt șanse să fiu însărcinată?

2 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Fiindca menstruatia anterioara (fractionata) s-a desfasurat pe o perioada de 6 zile, poate fi apreciata si considerata ca a fost autentica si ca atare s-a produs ca urmare a faptului ca in acel ciclu menstrual NU s-a format si nici NU s-a instalat o sarcina in uter. Fiindca dupa acea menstruatie normala/autentica au fost intretinute doar acte sexuale protejate, reiese ca nici in actualul ciclu menstrual NU s-a putut forma sarcina. In aceasta situatie NEinceperea menstruatiei se datoreaza pur si simplu faptului ca cel mai probabil ciclul tau menstrual este de tipul NEREGULAT, sau ca in cursul actualului ciclu menstrual s-au produs anumite dereglari ale activitatii glandelor endocrine ceea ce a influentat activitatea hormonala si a provocat dereglarea ciclului intr-o anumita masura. Doar daca intrarzierea va continua si prelungi peste 10 zile, numai in acel caz vei avea motive de ingrijorare si va trebui sa te prezinti la o consultatia ginecologica necesara. Multa sanatate!

| Andreeush a răspuns:

Dacă te-ai protejat nu sunt șanse să fii însărcinată.