| Biancasata a întrebat:

Buna, luna trecuta menstruația mi-a venit pe 10 ianuarie iar dupa calculatorul meu trebuia sa vina pe 9 februarie dar nu a venit. Oare o fi o dereglare hormonala? Menționez ca am avut acte sexuale protejate tot timpul pe cat sa mă aștept ca va veni?

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Avand un ciclu de tip neregulat, nimeni nu poate estima sau aprecia venirea ciclului menstrual.
Daca ABSOLUT toate partidele sexuale au fost protejate, fara ca nici macar 1 singura data sa fie introdus penisul fara prezervativ, atunci nu sunt sanse de sarcina. Dar, daca v-ati jucat si fara prezervativ, atunci apare risc de sarcina.

| Biancasata explică (pentru Violleta2022):

Nu..mereu am făcut protejat

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Biancasata):

Incearca sa faci abstractie de ceea ce ti-a raspuns AnaMaria50. laughing

| corbulalbrosu a răspuns:

Deoarece ultima ta menstruatie a pornit in data de 10 Ianuarie, reiese ca ai considerat ca menstruatia ar fi trebuit sa porneasca in data de 9 Februarie, pe baza faptului ca ultimele tale 6 cicluri menstruale au avut lungimile cuprinse intre 27 si 30 de zile. Intr-adevar ca se putea presupune ca si actualul ciclu va avea o lungimea similara ci cele de pana acum si astfel sangerarea va porni cel mai probabil in perioada zilelor situate intre 9-10 Febriuarie. Datorita faptului ca ai mentionat ca actele sexuale au fost mereu protejate, se poate aprecia ca nu poate fi vorba de existenta unei sarcini. Din acest motiv nu ar trebui sa existe motive serioase de ingrijorare ca NU a pornit menstruatia fiindca trebuie amintit ca si in cazul celor mai perfect reglate cicluri, uneori pot sa apara mici abateri de cateva zile incat sangeraeea sa inceapa in urmatoarele 2-3 zile. Multa sanatate!

| Biancasata explică:

Ca va veni