| anonim_4396 a întrebat:

Îmi întârzie menstruatia de 7 zile, trebuia sa vină pe data de 25.Menționez că nu întrețin relații sexuale.
Dacă nu mi-a venit in 7 zile, înseamnă că nu-mi mai vine luna asta? Dacă e o dereglare hormonala de la medicamente, poate întârzia mai mult?

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu-i vorba de nici o dereglare menstruala, ci este vorba de tipul de ciclu menstrual pe care tu il ai, fiind NEREGULAT!
Un ciclu poate fii nromal atat de tip regulat cat si neregulat.
cel REGULAT vine intotdeauna la acelasi numar de zile.
Cel NEREGULAT vine cand vrea el, neputandu-se calcula vreodata data urmatoarei menstruatii, ovulatia si perioada fertila.

Tu ai acest tip de ciclu NEREGULAT!

PS Tratamentele pentru covid si plamani NU afecteaza si nu modifica ciclul menstrual!
Ciculul menstrual este influențat doar hormonal, de hormonii corpului tau!

| corbulalbrosu a răspuns:

Trebuie sa cunosti, sa stii si sa intelegi pe viitor ca mai ales in cazul ciclului menstrual NEREGULAT pot sa apara diferente de lungime a ciclului uneri foarte mari, fiindca uneori si in cazul celor mai perfect reglate cicluri menstruale care de regula ai mereu aceeasi lungime ca numar de zile, cat si in cazul ciclurilor care prezinta mici abateri de lungime, de cel mult +/- 1 (2 zile), exista posibilitatea sa apara disfunctionalitati in desfasurarea ciclului menstrual si ca atare apare si posibilitate sa se produca dereglari mai mari sau mai mici ale activitatii hormonale. La randul lor, dereglarile hormonale provoaca modificarea lungimii ciclului menstrual fata de un anumit numar mereu FIX de zile si astfel ciclul menstrual REGULAT pe o anumita perioada de doar cateva luni de zile poate sa devina partial NEREGULAT.
Pe baza precizarilor efectuate, se poate afirma ca neinceperea sangerarii menstruale in urma cu 2 zile, la data reiesita prin calcul, poate fi urmarea unei mici dereglari hormonale care s-a produse in decursul ciclului actual.
Pe bazoa observatiilor indelungate, s-a observat si a reiesit ca in general, durata abaterii ca lungime a ciclului menstrual poate sa prezinte deseori variatii de la cele mici si destul de frecvente de doar +/- 3-5 zile, la dereglari putin mai mari de circa 7-10 zile sau si mai mari chiar si de 10-14 zile (de obicei in plus). In cazuri cu totul rare, uneori dereglarea poate sa devina grava/severa incat abaterea de lungime sa fie chiar si de 2-3 luni : FARA SA EXISTE o sarcina instalata in uter. S-a constatat ca astfel de dereglari de lungime a ciclului menstrual apar si se produc destul de frecvent la varsta adolescentei, dar se pot manifesta si pe urma din cauza faptului ca in decursul ciclului menstrual, uneori ''accidental'' si cu totul inexplicabil, activitatea hormonala poate fi mai mult sau mai putin dereglata de functionarea incorecta/deficitara a unuia sau a mai multe glande endocrine dintre cele care exista in fiecare organism.
Doar in cazul in care ''intarzierea'' depaseste 14 zile, se apreciaza ca prezentarea la o consultatie ginecologica devine mai mult decat necesara. Multa sanatate!