| andrakaterin123 a întrebat:

Luna trecuta pe 19 feb mi-a venit menstruatia iar pe 28 feb am avut contact sexual neprotejat. Luna asta trebuia sa imi vină pe 19 (28 de zile ciclul menstrual), dar am o intarziere deja de 6 zile. Acum doua zile am făcut test si a iesit negativ.E vreo sansa de a fi însărcinată? Sau pur si simplu e vorba de niste dereglari?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Numai in cazul in care ciclul tau mesnstrual are caracteristica generala de a fi stabila si regulat in mod constant, ciclu de ciclu a avut mereu lungimea de 28 de zile sau cu o abatere in +/- de cel mult 1-2 zile, o astfel de ''intarziere'' de 6 zile a menstruatiei poate sa reprezinte un semnal de alarmare.
Fiindca acest ciclul menstrual ar fi urmat sa se desfasoare intre : 19.02 -18.03 =28 zile si pornirea sangerarii menstruale sa aiba loc in 19 Martie, rezulta ca PERIOADA FERTILA ar fi fost intre 01.03 - 06.03 cu ovulatia in data de 5 Martie.
Reiese ca probabilitatea de a se putea forma o sarcina in urma actului sexual intretinut in data de 28 Febriuarie este extrem de mica fiindca sexul a fost intretinut inainte cu 1 zi fata de prima zi a perioadei fertile. Se apreciaza ca posibilitate de a se forma o sarcina in acel moment a fost de cca 5-10%, sau altfel spus extrem de mica spre imposibila. In concluzie se poate aprecia ca fiind posibil sa se fi produs o dereglare a activitatii hormonale si din acest motiv ovulatia sa se fi produs intr-o alta data fata de cea presupusa de a fi 5 Martie si ca atare sa nu existe o sarcina instalata in uter. Testul de sarcina al carui rezultat sa poata fi considerat valid, valabil si corect in proportie de peste 98-99% se poate efectua dupa ce trec 21 de zile fata de ziua calculata a ovulatiei, adica dupa data de 26-27 Martie. Multa sanatate!

2 răspunsuri:
| andrakaterin123 explică:

Am uitat sa mentionez faptul că am folosit capsula pharmatex, dar nu stiu cat si-a facut efectul