| anonim_4396 a întrebat:

M-ar ajuta orice sfat, parere sad orice e bine venit.
In ultimu timp iubitu meu s-a cam schimbat.a schimbat grupu de prieteni, anturaju. Daca era doar in privinta relatiei noastre. ma puteam face inteleasa. Da nu mai e la fel nici cu mama lui, sora lui, prieteni lui cu care a copilarit(specific sunt plecati in'afara).
Mama si sora lui a spus sa ne 'luam mana' un pic de pe el.'sa se dea cu capu de pereti' ca poate cand da de greu.o sa realizeze cine tine la el si cine nu.
Tin foarte mult la el, avem 20 ani aman2.dar aveam ceva planuri de viitor (sa spun asa), nu vreau sa renunt la el in niciun caz.
Baietii care vedeti asta si daca ati trecut prin asa ceva sau cunoasteti persoane care au trecut prin asta. ce ati face? Voi fetelor ce ati face?
Stiu ca multor persoane li se pare prea devreme.dar vroiai sa facem si un bebe.

18 răspunsuri:
| whatevernvm a răspuns:

Când văd ca răspunde donna alba undeva mă apucă durerile menstruale

| RAY a răspuns:

Las sa faca ce vrea, cum il duce capul

| Violleta2022 a răspuns:

La 20 de ani nu mai conduci un om, nu il mai infleuntezi si nu ii mai impui nimic.
Nu stiu ce treaba are mama sau sora lui, cu deciziile vietii lui si nu cred ca-i bine sa incerce sa se impuna.
Cat priveste relatia voastra, fii intelegatoare si cere-i sa-ti spuna ce vrea el de la relatia cu tine, daca mai vrea sa o continuati, pentru ca, cel mai probabil nu este fericit si nu mai are chef de nimeni.

Cat despre a face copii cu el, eu spun ca ar fi cea mai proasta decizie luata, intr-un moment ca acesta!
Daca un barbat nu vrea copil cu tine, inseamna ca are un motiv foarte serios, care trebuie aflat si discutat.
Comunicarea este singura solutie in cazul tau!
Fa-o cu blandete ca sa nu se transforme discutia in cearta, fii diplomata daca vrei sa-l aflii ceva de la el, mai ales daca mai doresti sa ai o relatie cu el.

| anonim_4396 explică (pentru Violleta2022):

Tu ai putea sa iti lasi copilu sa singur? Sa ai putea accepta sa vezi cum o ia pe un drum gresit?

| Violleta2022 a răspuns (pentru Violleta2022):

Copii mei au plecat de acasa la 20 de ani si si-au facut viata lor.
Le-am respectat dorinta si i-am lasat sa-si ia responsabilitati si se pare ca nu am gresit deloc!
Am avut parinti taman ca ai acestui baiat si mi-am luat lumea in cap, plecand in alt oras la facultate, ca sa pot scapa de controlul lor. Si rau nu am ajuns, dimpotriva, daca ma luam dupa preferintele mamei sa ma marit cu baiatul prietenei ei, azi eram vai de mama mea, dar mi-am ales singura soarta si calea si am decis sa-mi cresc copii dnaud-le libertati si posibilitatatea sas-i ia singuri responsabilitati.
De aceea consider ca NU aveti nici un drept sa tineti acest barabt de mana, sa-l controlati si sa-i impuneti ce sa faca, este viata lui si deciziile ii apartin in totalitate.
Banuiesc ca nu-i vreun prost, deci, il va duce capul ca, atunci cand greseste sa invete din greseli si sa nu le mai repete.

La tine este o coaltie cu maica-sa si sora-sa, ca toate trei sa-l controlati si manipulati, ceea ce nu este nromal si nici sanatos.
Imi pare rau pentru tine, dar pe un barbat nu-l vei tine niciodata cu forta prin impus ceva, prin restrictionat si prin manipulat.
Invatati sa-l respectati si veti primii respectul cuvenit!

Iat tie, iti dau doar 1 singur sfat: daca-l iubesti si il vrei langa tine, fii blanda, frumoasa si dragastoasa cu el si vei avea si luna la picioare.

| anonim_4396 explică (pentru Violleta2022):

Se pare ca nu ai inteles nimic. Nu a zis nimeni ca vrea sa il controleze sau ca il tine din scurt sau altele. Ma rog..nu mai conteaza. Multumesc pentru sfaturi

| Freya1 a răspuns:

Daca are varsta asta si inca se mai lasa influentat de x sau y are o problema.Degeaba iti iei mana de pe el ca nu il ajuti cu nimic ba din contra o sa fie bucuros ca poate sa isi vada linistit de anturaj.Trebuie vorbit cu el si sa ii spuneti ca ori isi revine ori o sa ava probleme drastice.Trebuie sa fie constient ca are si obligati si responsabilitati nu doar drepturi.
Ori isi revine si se lasa de obiceiuri proste ori ura si la gara.Il lasi si tu si ai lui sa vada il tin prieteni, il bat pe umar, il tin in brate cand are nevoie, il asculta si ajuta la ananghie, isi face familie si copii cu ei...

| anonim_4396 explică (pentru Freya1):

Pai asta e si ideea ca i-a spus mamei lui..ca o sa fie pe cont propriu.(mancare, spatalat si restul). Nu vrea nici sa vb ca spune ca stie el mai bine ce face. Am incercat sa ii explic unele lucruri. am trecut si eu prin lucruri de genu. si cred ca pot sa spun ca am fost mai rau. El acum vrea sa fie toate ca el, sa faca toti ca el. Inteleg ca e baiat..si are mandria si orgoliu lui.dar parca prea a luat-o rau

| Freya1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai atunci nu mai exclude varianta de al lasa. Daca el nu tine cont de tine nu te respecta inseamna ca nici nu te iubeste

| SG1995 a răspuns:

E greu de zis, daca anturajul e prost si el e inconstient cu greu mai iese, maica-sa are dreptate, fa-te ca nu-ti pasa, si va realiza ca cei care ii sunt "amici" nu dau doi bani pe el. Si chiar sper sa nu fie vreun caz cand tipul de treaba devine drogat sau betiv, dar daca e cazul, atunci draga mea fugi, fugi cat te tine pamantul, daca nu vrei sa suferi.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

MDa, tu nu stii ce ai la usa si iti arde de bebe. Sa nu iti deochi maturitatea, ptiu.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Multumesc pentru sfatu care nu mi-l l-ai dat. Unii stiti doar sa judecati. E decizia mea la cati ani fac un copil si pot sa mi-l cresc si singura. Care-i problema? Eu am cerut un sfat. In special persoanelor care au trecut prin asa ceva. Nu sa fiu judecata ca vreau un copil la varsta asta. Da multumescwinking

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Cu placere

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Tu nu esti mama sau sora lui.Nu e treaba ta sa-l "lasi sa dea cu capul de pereti" Daca nu isi revine, ca sa zic asa, il lasi.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Dar atata timp cat are o influenta proasta? Cum sa realizeze asta?
Am trecut si eu prin asta.dar cand sunt pusa in postura asta nu stiu cum sa fac.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

"Are o influenta proasta"Inteleg asta daca avea 15-16 ani.Dar are 20. Poate sa judece si singur(cred)

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Voiai cam multe prin schimbarea aia, timpul iti decide soarta. merita sau nu efortul asta?

| VasileCacanei a răspuns:

Nu vreau sa te sperii, dar eu o singura data m-am schimbat, undeva pe la 18 ani radical fata de toata lumea cand placeam pe cineva... si nu voiam sa ma gandesc la nimic decat la ea. Nu o bagam in seama pe mama, nu mai stateam de scoala, am fost un alt om si mi-am pierdut o groaza de prieteni si am regretat dupa... incearca sa intri intr-o discutie cu el si revino cu un raspuns,