| Gelica_Morosanu_1986 a întrebat:

Bună, m ar putea ajuta cineva cu niște informații?
Luna trecuta mi-a venit ciclul exact a doua zi de la data precedenta, iar acum am 3 zile de când imi întârzie, deși am avut grija in toate adică m-am protejat pe plan sexual, stie cineva de ce mi se întâmplă asa? Sa ma îngrijorez? crying

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

La intrebarea ta : ''Sa ma îngrijorez?'' raspunsul corect este NU.
Datorita faptului ca :
Ciclul menstrual se desfasoara din prima si pana in ultima zi, STRICT HORMONAL pe baza unui program care este stabilit de organismul fiecarei femei in prima parte a ciclului menstrual, in perioada foliculara, care incepe odata cu prima zi de menstruatie si tine pana in ziua ovulatiei. Daca ovulatia nu se produce exact la momentul optim si anume in a 14-a zi a ciclului, atunci orice prelungire a ciclului menstrual si aparitia asa zisei ''intarzieri'' in pornirea menstruatiei are loc pur si simplu din cauza faptului ca a aparut o dereglare in buna desfasurare a activitatii hormonale. Deci, dereglarile mai mari sau mai mici, se produc de obicei pe fondul functionarii incorecte la un moment dat a unei singure sau mai multe glande endocrine (tiroida, hipofiza, ovare, glanda pituitara, suprarenale, etc.). Din cauza unor astfel de dereglari a activitatii glandelor endocrine, uneori chiar si in cazul celor mai precis reglate cicluri menstruale, pot sa se produca modificari mai mici sau mai mari in desfasurarea activitatii hormonale. La randul lor dereglarile hormonale provoaca modificarea lungimii ciclului menstrual fata de un anumit numar FIX de zile si astfel ciclul mentrual poate sa devina NEREGULAT sau DEREGLAT. Pe baza celor prezentate se poate presupune/aprecia ca aceasta intarziere minora ca numar de zile, fata de ziua preconizat ca ar fi cea de pornire a sangerarii menstruale, poate fi pusa pe seama dereglarilor hormonale inerente si destul de frecvente la varsta ta.
Marimea abaterii ca lungime a ciclului menstrual, uneori poate prezenta variatii de la cele mici (si frecvente) de doar +/- 3-5 zile, la dereglari mai mari care pot fi chiar si de 10-14 zile (in plus de obicei). Insa este posibil ca in cazuri intr-adevar destul de rare, intarzierea sa ajunga sa fie de 2-3 luni (uneori si mai mult), fara sa existe o sarcina instalata in uter. S-a constatat ca astfel de dereglari de lungime a ciclului menstrual apar si se produc mai frecvent la varsta adolescentei, dar se pot manifesta si pe urma fiindca uneori cu totul inexplicabil, activitatea hormonala se poate modifica si sa treaca de la normala, putin dereglata la una grav dereglata din cauza functionarii defectuoase a una sau a mai multe glande endocrine. In mod cert, sigur si negresit si in acest caz, menstruatia va porni in urmatoarele zile. In cazul tau NU exista nici cel mai mic motiv ca in continuare sa fii stresata si ingrijorata. Multa sanatate!

2 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Să nu.