| DeMentaa a întrebat:

As dori sa intreb cum as putea sa imi conving tatal sa accepte o relatie cu un baiat, deoarece pe mama am reusit sa o conving doar ca de fiecare data cand este cazul sa il cunoasca nu mai vrea, desi a sustinut ca ea doreste acest lucru. Totul a pornit de acum 2 ani si jumatate, de cand eu si acel baiat am fost impreuna, iar de atunci parintii mei nu l-au agreeat deloc. Parintii mei nu l-au acceptat atunci si am fost nevoiti sa ne despartim de mai multe ori. Dupa 2 ani ne-am impacat si am decis sa ramanem impreuna indiferent de ce o sa se intample. Suntem impreuna de jumatate de an, si relatia continua acum ca stie si mama. Suntem foarte apropiati si ne iubim foarte mult, dar mama nu mai vrea sa ma acopere in fata tatalui meu in legatura cu prietenul meu si vrea sa ii spun in cateva zile de el, altfel nu o sa ma mai lase cu el, si nu vreau asta in niciun caz. Tatal meu este un om foarte dur si nu accepta usor pe oricine, mai ales ca este ferm hotarat sa nu imi accepte orice fel de relatie pana la 17 ani, desi eu acum am 16.si inca un an nu mai am de gand sa astept.
Oricum, astept raspunsuri

Răspuns Câştigător
| danielagoldica a răspuns:

Ai parinti foarte inapoiati! O sa-ti fie greu sa-i convingi. Oricum nu renunta pentru nimic in lume la prietenul tau!

3 răspunsuri:
| psihox a răspuns:

Povesteste-i despre prietenul tau, de ex., un timp. Lasa-i timp pentru a hotara daca vrea sa-l accepte sau nu. Roaga-l sa-ti spuna parerea despre el. La fel si cu mama ta. Mai sunt si alti baieti, care in final, unul va fi acceptat de parintii tai. Este o foarte grea munca. C u bine.

| xNirvana a răspuns:

Tatii incearca sa fie foarte protectori fata de prietenii ficelor lor.Eu a-s zice sa ii spui ce merite intelectuale are si ca e un baiat serios. Asa va parea mai interesant si va vrea sa-l cunoasaca big grin.

| ღCrAzzYεїзIღ aNa™ღ a răspuns:

Pay. te'ai gandit vreodata ce are prietenu tau de ce anume nu il accepta tatal tau? poate e si din vina lui.pentru ca din cate am citit el e cam dur.eu te sfatuiesc sa vorbesti numai tu cu el sa incepi cu :"Tata as vrea sa discut despre un subiect important pentru mine cu tine dar te rog sa ma asculti fara sa ma certi sau alte chestii din astea.[si incepi sa ii povestesti]si la urma ii spui daca iti doresti ca eu sa fiu fericita accepta'l si pe el doar nu ma marit cu el. e logic ca la varsta mea sa am pe cineva alaturi de mine [sex masculin]. si as dori sa ma intelegi.si iti spun ca nu ai de ce sa iti faci griji ca totul va fi bine.eu asta te sfatuiesc sa ii spui bye si succes