| uncopilzapacit a întrebat:

Eu si prietenul meu suntem impreuna de 7 luni si jumatate. Mama mea stie de cand aveam 2 luni. Dar simt nevoia ca trebuie sa-i spun si tatalui meu. Problema este ca el e genu de persoana care nu ar accepta cu una, cu doua. Ar trebui sa`mi fac prieten atunci cand vrea el. Mentionez ca tatal prietenului meu se cunoaste cu tati de cand erau mici, dar nu s`au mai intalnit de mult. Parintii prietenului meu ma cunosc, si sunt de acord cu relatia noastra. In dimineata asta mama a venit acasa si m`a gasit cu prietenul meu(doar ce ajunsese), ii bandajam o rana. A fost chiar incantata cand l-a vazut, si m`a ajutat sa-l bandajez si mi-a dat tot ce aveam nevoie... Dar tot imi zice sa-i spun tatei. Stiu ca are dreptate, dar nu gasesc momentul potrivit. El mereu vine acasa nervos, cu fasoane si chestii. Toata lumea ma lauda ca sunt cuminte, dar el nu crede asa. Nu i-am dat niciodata motive pentru a avea o asemenea parere, dar daca copiii din ziua de azi sunt asa, trebuie sa fiu si eu asa, nu? i-am spus:' Tati, tu m`ai crescut si stii cum sunt, ar trebui sa ai incredere in mine.' si mi-a raspuns:' Cum sa am incredere in tine, cand eu nici in propria persoana nu am?' straight face. Nu imi e neaparat frica cum se va comporta dupa ce va afla, ca in cele din urma nu are ce sa`mi faca. Dar nu stiu cum sa-i spun. Si eu nu cred ca mama e dispusa sa ma ajute, deoarece tati daca v-a afla ca ea stia dinainte, se vor certa. Vreo idee, ceva? Inca ceva. Tatal meu a fost lautar, si la o nunta, sau numai stiu, cand era prietenul meu mititel, il tinea in poala cand canta; )), insa atunci nu se gandea nimeni ce se va intampla in viitor.:X

6 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Pai ai putea sa-i spui ceva cand este mai odihnit, intr-o zi libera, sa-l intrebi de colegul lui, de baiat, ce parere are el de baiatul asta. Lasa-l sa inteleaga ca tie iti place de el, apoi vezi daca el ar avea ceva impotriva. Nu trebuie sa stie ca voi va vedeti de nu stiu cand, ajunge sa vezi daca ar fi de acord sa va intalniti de acum inainte.

| valy a răspuns:

Poi cand vine de la munca. te duci la el...si il rogi frumos sa aveti o discutie ca intre tata si ficahappy
Si il iei frumos intr-o camera.si incepi sa ii povestesti despre baiatul ala daca il mai tine minte.si daca vezi ca se inbunatateste. ii spui.ca ai reusit sa mai vorbesti cu el, si ca va placeti reciproc de mult...si ca ai o relatie cu el de prieteniehappy
Trebuie sa lasi timidatea la o parte.si sa ii spui tot.happy

| byoana a răspuns:

Pai eu cred ca tatal tau e o persoana posesiva si dupa parerea mea ar trebui sa il iei usurer fara sa-l intrebi direc.Eu zis sa aduci in fiecare zi vorba de increderea pe care o are el in tine.Si doar mai tarziu sa ii spui de prietenul tau.

| uncopilzapacit explică:

Va multumesc mult happy. M`am decis ca sa-i spun maine. Am mai vorbit cu mami asta`seara si nu ma asteptam oO. M`a sfatuit cum sa-i spun tateihappy. Nu stiu insa daca sa-i spun ca sunt de ceva vreme cu el... Sau...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tatal tau, chiar daca face pe duru'L. o sa te inteleaga. si in cele din urma o sa te sprijine in relatzia ta. Mai ales daca parintii au fost prietenii. adica chiar daca nu sau mai vauzt. eu zic ca in primul ar trebui sa facii in asa fel inkt parintii luii si ai taii sa se vada din nou. vazand reactzia tatalui tau. o sa poti sa stii cat de greu iti va fi sa'i spui. sau cat de usor.
pentru. ca din moment ce'i spui ca esti impreuna cu fiul vechiului sau prieten. o sa se vada mai des cu parintii luii o sa discute despre voii. o sa-ti dea voie sa vii cu el acasa. o sa vorbeasca cu ell. o sa'i explice unele lucruri. si toate chesty de genu.

Sper ca te-am ajutat:*. Ai grija de tinee. o sa fie totuL bine>big grin

| ramonaionela a răspuns:

Si eu sunt in aceeasi situatie acum si nu stiu ce sa fac tatal meu e foarte sever imi e frica sa ii spun. pot sa stiu cum i-ai spus? mersi:*