| Fustii a întrebat:

Buna TPU Sunt in al 2 lea an de menstruatie si inca nu mi sa reglat data. Luna aceasta mi-a intarziat, dar ma dor sanii si am si dureri de burta. Sa ma astept lan menstruatie? sau sa ma ingrijorez ca nu mi-a >venit?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Sunt dereglari hormonale specifice varstei.
Daca te dor sanii, este semn ca-ti va veni si durerea de burta la fel anunta venirea menstrei.
Sa ai pregatit la tine un absorbant.
Pentru reglarea menstruatiei iti recomand ceaiul de cretisoara, stimuleaza aparitia menstrei, regleaza hormonal.
Te pup!

| Fustii explică (pentru anonim_4396):

Nu am mentionat ceva. Acum cateva zile am avut o scurgere dar foarte mica [precum menstruatia] e cv de ingrijorare?

8 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Tu de sindrom premenstrual ai auzit?
Bea ceai de crețișoară cu urzică și mușețel, împuști doi iepuri dintr-un foc: stimulează apariția menstrei și combate durerea de sâni și burtă!
Sănătate!
Pa, pa.

| mona a răspuns:

Iti va veni menstruatia

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU dai DETALII - în absenţa lor, NU am cum să-ţi dau un răspuns mai exact!

Bănuiesc că ai 15 anişori ( după ID-ul de user ), deci NU prea sunt normale aceste întârzieri.

La fel, bănuiesc că ai făcut sex NEPROTEJAT - deci, există RISC de sarcină!
Acea sângerare de acum 4-5 zile poate fi sângerarea de IMPLANTARE a ovulului fecundat în uter - vezi detalii la linkul :
http://www.copilul.ro/......a8154.html

Durerile menţionate de tine POT fi dureri generate de un chist ovarian ( sau ovar polichistic )!
În acest caz, din cauza chistului apar acele ÎNTÂRZIERI ale menstrei.

De asemenea, durerile menţionate de tine POT fi simptome premenstruale - în acest caz, e posibil ca să-ţi vină menstra în următoarele zile.

Oricare din aceste situaţii este posibilă...

Toate cele bune.

| neutrino a răspuns:

Fetita cu stil, spune-o pe aia dreapta: ai motive de ingrijorare?

| FataCuChitaraMunților a răspuns:

Nu te panica.Trebuie să vină. Acestea sunt semnele.E normal să nu ai o dată fixă.Nu ai motive să te îngrijorezi.Doar pregăteşte un medicament să ameliorezi durerea.

| Maxim96 a răspuns:

Este o dereglare hormonala specifica varstei!

| Brăila_Ana_Cosmina_1997 a răspuns:

Cat de curand o sa iti vina menstruatia.Si mie, pana sa mi se regleze mi-a luat ceva timp.Sunt in al treilea azn de menstruatie si la inceput ma durea burta si capul atunci cand trebuia sa imi vina mesnstruatia. Acum am invatat sa imi citesc semnele care mi le dau organismul ca in curand imi vine, mesntruatia.Cu timpul data la care iti vine menstruatia ti se va regla