| antoniaidk a întrebat:

Buna! Ma gandesc la problema financiară pe termen lung dintre mine și iubitul meu.este un baiat muncitor și bun,dar din păcate nu a avut soarta mea care sa aibă părinți sa-l ajute. părinții lui nu l ajuta cu absolut nimic și e pe cont propriu. Îl iubesc foarte mult și vreau sa realizam multe impreuna,dar uneori obosesc sa fac eu mai mult decât el. Dacă vom face nunta, voi chema doar rudele mele, el nu are pe cine chema și cumva nu este corect.mie părinții mi-au luat tot ce am vrut și ma ajuta mereu, el in schimb n-a primit nimic.nu vreau sa trăim toată viața "pe coastele mele" deoarece el nu are cum niciodată sa ajungem sa fim "egali"financiar deoarece la bugetul meu contribui eu, mama și tata, el este singur singurel și mereu va exista aceasta diferenta dintre noi.nu vreau sa ma plang,dar sunt și eu femeie,îmi doresc și eu sa mi se facă surprize sau sa facem diferite activități,dar din cauza banilor lui nu putem și eu nu l pot tine eu financiar toată viața.el lucrează,nu e leneș, chiar are dorința de a face anumite lucruri dar e depășit financiar din toate punctele de vedere
Ce sfaturi îmi puteți oferi?

Răspuns Câştigător
| FilipSorin a răspuns:

Sfatul meu este sa nu ii bagi in seama pe cei din comentarii, ramai cu el si daca o sa ramai cu el, o sa il ajuti in continuare Dumnezeu vă va răsplăti, sa nu te gândești sa te despărți de el doar din cauza banilor, iubirea invinge tot

| antoniaidk explică (pentru FilipSorin):

Foarte frumos.multumesc

15 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Un singur sfat, ai grija de părinții tăi, ca dupa ce se duc vei muri de foame.

| RoCkKiD a răspuns:

Daca e cum il descrii tu, atunci problema e la tine nu la el. Realitaitea e ca nu e ca si cum cineva poate sa iti spuna daca e bine sau rau ca vrei unu cu bani, dar daca pentru tine e important sa iti faca suprize si sa castige mai mult ca tine, poate ar trebui sa ii faci un bine baiatului si sa pui capat relatiei. Asa tu poti sa iti cauti unul cu mai multi bani si el una care il accepta asa cum e.

suntserios
| suntserios a răspuns:

"nu vreau sa trăim toată viața "pe coastele mele""

ai vrut sa scrii "pe coastele parintilor mei"

Safatul sa renunti la banii de la parinti si sa devii si tu fata muncitoare ca el banuiesc ca e prea mult pentru tine nu?

| Violleta2022 a răspuns:

Din start relatia asta este sortita esecului, fiindca esti o fire materialista si egoista, care cantaresti si pretuieste mai mult ce ai tu, ce aduci tu, ce faci tu si consideri ca el nu-ti da suficient.

Intr-o casatorie NU mai exista "al meu" si "al tau" ci AL NOSTRU!
Indiferent de cat aduce fiecare sau cat primeste d ela parinti, niciodata, dar absolut niciodata nu se vorebste despre "al meu".

Egalitateaexista intr-o casnicie, ca altfel nu exista dragoste si nici relatie care s ao faca fericita.

Cand vei invata sa -l pretuieste pe omul asta, asa cum este si sa-l accepti asa cum este, poate vei avea sansa la fericire alaturi de el, dar cu asemenea comporatment in care tu te consideri superioara doar pentru ca -ti dau parintii, nu vei putea fii fericita niciodata.

Sfatul meu este sa nu te mai incurci cu omul asta, ca vei tinde toata viata sa-l pui jos, fiindca nu se ridica la standardele snobismului tau.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Să nu te cramponezi de interpretarea îngustă a situației.

| Drimmero a răspuns:

Ai face un bine daca i-ai arata iubitului cu cine e impreuna, felicitari, esti o materialista superficiala. Pui pret mai mult pe valoarea banului decat pe valoarea lui ca om, asta in conditiile in care tu esti cocolosita de ai tai sau ai fost iar el e muncitor si isi face traiul singur prin propriile puteri, sunt scarbit de mentalitatile de genul, baiatul chiar merita o gagica mai buna, tu nu-l meriti, apoi va plangeti unele ca dati doar de ghiolbani care isi bat joc de voi, sincer va meritati soarta unele daca dati cu piciorul unor barbati normali in detrimentul unor hartii.

| Emma30555 a răspuns:

Dacă nu îl iubești nu poți fii fericita. Nu ești îndrăgostită de el, altfel nu puneai problema banilor.

| VoidEternal a răspuns:

Ce știi tu ce înseamnă să trăiești toată ziua pe "coastele tale", când tocmai ai zis că părinții ți-au oferit tot timpul tot ce ai vrut. Prietenul tău știe asta, pentru că el a trebuit să muncească pentru tot.

PS: nu da vina pe faptul că ești femeie. De fapt ești doar superficială și ținută în puf.

Eu zic să rămâi frumos cu ai tăi, se pare că unii nu reușesc să depășească faza de fata mamei/tatei.

¯⁠\⁠_⁠(⁠ツ⁠)⁠_⁠/⁠¯

| peperonies a răspuns:

Pai roaga-l sa-si mai aduca si el 2 prieteni in relatie si sa va comparati financiar.

| Robert2526 a răspuns:

Ma daca castigai tu foarte multi bani si el putini, puteam sa inteleg. Dar cand tu spui ca te ajuta parintii, dar pe el nu il ajuta...eu ma mir cum nu iti e rusine macar putin. Daca nu te-ar mai ajuta parintii cu nimic, ce ai face? Baiatul munceste, se intretine singur si nu primeste nimic de la parinti( cam asa trebuie sa fie dupa o anumita varsta..ca doar nu te ajuta parintii toata viata)

| gogugogugogu a răspuns:

Daca te macina aceste probleme financiare atunci nu veti avea armonie in casnicie. Nu pot da sfaturi in problema ta, dar trebuie sa te gandesti bine la ceea ce vrei sa faci in privinta relatiei, daca el a fost doar ghinionist atunci nu inseamna ca reprezinta un defect. Nu uita ce au spus altii mai demult: decat un castel in care sa plangi mai bine o coliba in care sa razi.

| antoniaidk explică:

Multumesc tuturor pentru răspunsuri, toate au fost bune, recunosc ca sunt răsfățata și ce ați mai zis voi dar ați fi putut sa explicați frumos nu sa vorbiti urat

| Cristian86 a răspuns:

Să îl lași în pace, ca să își poată găsi și el o fată de rangul lui și să fie și el fericit!

| Punctsivirgulaa a răspuns:

Nu iti ofer un sfat, iti ofer o singura propozitie:NU IL MERITI, daca este baiat muncitor, daca te iubeste asta este tot ce conteaza. Sper sa dai de unul cu bani care o sa te foloseasca si pe urma o sa vezi cum este sa pierzi un baiat care tine cu adevarat la tine indiferent de bani, ar trebui sa il apreciezi nu sa ii rupi inima dupa ce ca a avut atatea lipsuri.