| Biia a întrebat:

Ma numesc Bianca si am 14 ani.am si eu o mica mare problema! Cel mai bun prieten al meu este un baiat.Este ca un tata pentru mine(in sensul de cum se comporta pentru ca este mai mare decat mine doar cu 1 an), eu tin extrem de mult la el si el la mine.De la un timp imi cam place de el (si credeti'ma ca am motiv), numai ca imi este frica sa vorbesc cu el pentru ca suntem prea buni prieteni.Ma plac multi baietii si ei sunt chiar draguti si de treaba, dar imediat ma gandesc la cel mai bun prieten al meu. Ce sa fac? Va rog ajutati-ma...adica,cum sa'l uit daca il vad in fiecare zi? Pana si meditatiile le facem impreuna.

P. S.sadnu are legatura cu intrebarea)Eu sunt noua pe aici, dar vreau sa va spun ca la fiecare intrebare postata raspunsul care ma ajuta cel mai mult va primi cu siguranta FUNDITA.

Răspuns Câştigător
| flory_9483 a răspuns:

Tot ce iti spun aici nu stiu daca te va ajuta foarte mult.In viata sunt multe riscuri pe care o sa le intampini, deja tu ai intanlit unul, cel de a ramane cu amicul tau, sau cel de a ramane doar iubiti. Te ai gandit ca daca o sa deveniti iubiti, nu o sa mai fiti la fel ca inainte.Ca orice baiat nu poate fi curat ca lacrima, adica sa nu minta niciodata, si baietii si fetele nu pot fi perfecti.Nu o sa mai discute aproape orice cu tine, poate dar la inceput, dar apoi nu o sa mai fie asa.In viata poti intanli marea dragoste, poate ca, langa el o vei gasi, si cu el vei ramane.Tot ce iti pot spune este sa te gandesti bine bine la ce vei face.Si inca ceva prietenia dintre voi pe care ati avut-o nu va mai fi niciodata la fel.Multa bafta

8 răspunsuri:
| paramore a răspuns:

Daca va intelegeti asa bine inseamna ca va cunoasteti bine si probabil el deja si-a dat seama de ceva... dar mai bine ia-l mai usor, bate-i intai niste apropourismugsi vezi cum reactioneaza el

| blue-star a răspuns:

Vorbiti deschis nu iti fie rusine si trebuie sa ai si grija sa nu te grabesti poate dura ceva dar... sper ca merita... fundita

| bOse a răspuns:

Aici revenim la topicul in care o persoana spunea ca relatiile de prietenie dintre baiat si fata nu exista, bine zicea.

| aangelia a răspuns:

Hmm... nu cred ca vrei sa strici prietenia... pastreaza ti prietenia, ai de ales dintre o multime daca esti frumoasa, nu au murit baietii!

| FunkYboy a răspuns:

Trebuie sa ii spui ca vrei o discutie deschisa cu el, apoi treci la subiec.Sa nu incepi cu ceva de genu`: Vrei sa fii cu mine?
Nu, spune-i ca te simti foarte apropiata de el si ca ai vrea sa fiti mai mult decat simpli prieteni. dupa ce ii spui, adauga repede ceva de genu`:daca nu vrei sper sa ramanem amici, sau:nu te supara, sau:iti respect alegerea si sper sa ramane cei mai buni prieteni, etc. Sper ca am fost de ajutor.Bafta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Aceeasi problema am avut-o si eu, si intr-o zi el m-a intrebat de cine imi place atunci mi-am luat inima in dinti si i-am zis ca il plac mult dar daca el nu simte acelasi lucru pentru mine sa nu stricam prietenia (e cel mai bun prieten al meu de 5 ani) atunci el mi-a zambit si mi-a zis ca si el ma place dar se temea de acelasi lucru. Parerea mea e sa-i spui dar daca el iti spune ca nu te place atunci. s-ar putea ca prietenia voastra sa se rupa. Eu zic ca te placehappy ati petrecut atata timp impreuna si sigur tine mult la tine

sper ca te-am ajutat

bafta:X

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca sunteti cu adevarat prieteni va stiti toate secretele. Fa-ti curaj si intreaba-l nu ai nimic de pierduthappy

| Iuliix a răspuns:

Fa`ti curaj si intreaba`l daca te place. Daca zice nu ramaneti prieteni, daca zice da poate veti fi impreuna. Dar asta e sfatul meu: intreaba`l daca te place.
Fundita? puppy dog eyes