| DeliaLorena a întrebat:

Bună, ma numesc Delia. Am vrut sa va pun o intrebare si sa imi răspundeți sincer. Sunt împreună cu prietenul meu de un an si 9 luni, pana acum nu am facut nimic, dar am simtit amândoi ca ar trebui sa facem. În martie fac 17 ani, si i-am spus că după 18 ani as vrea sa o fac, dar simt simt ca il iubesc, si stiu ca si el o face, si el este virgin si a așteptat după mine, voi ce ziceți? Este diferenta mare de la 17 la 18 ani? Chiar daca am simtit si eu nevoia de mai mult ori sa o fac cu el, mereu m-am oprit ca am zis ca sunt prea mica. Voi ce spuneti?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Varsta ta nu ar mai trebui sa reprezente o piedica privind momentul optim de a-ti incepe viata sexuala. Insa ati putea incerca sa incepeti sa practicati petting-ul daca nu ati fact-o pana in prezent, fiindca ar fi o activitate indicata in cazul vostru, fiindca practic ar fi un ''antrenament'' bine venit si foarte util. Aceasta activitate sexuala denumita petting poate fi considerata ca fiind un excelent inlocuitor al sexului real. Insasi din definitie reiese ca acest cuvant "petting" provine din englezescul "to pet" si inseamna a mangaia si a dezmierda. Cu toate ca de fapt, un petting corect executat inseamna un pic mai mult fiindca acesta reprezinta totalitatea sarutarilor, atingerilor, mangaierilor etc. extinse pe intregul corp in vederea excitarii locurilor/zonelor erogene ale partenerului cu scopul de a-l excita. In petting totul este permis, adica chiar si cunilitia (linsul "pasaricii") cat si sexul oral, insa este interzis cu desavarsire intretinerea sexului real, adica.....penetrarea vaginului. Petting-ul reprezinta totalitatea jocurilor erotice si sexuale si din acest motiv este cea mai tandra, frumoasa si pasionala activitate in care cei doi tineri indragostiti pot sa incerce orice le face placere si le provoaca si satisfactie, cu conditia de a respecta regula de baza, de a nu depasi limita obligatorie impusa chiar si in cazul practicarii unor perversiuni si/sau fanteziile sexuale; adica totul, exceptand penetrarea. Prin petting cuplurile de adolescenti care inca nu si-a inceput viata intima, isi pot provoca reciproc satisfactia placerilor sexuale care sa fie finalizat prin orgasm si ejacularea. Reiese ca petting-ul reprezinta o forma de a provoca placeri sexuale, la care apeleaza tinerii care inca nu si-au inceput viata intima, sau altfel spus, petting-ul se considera a fi un joc erotic (soft sau mai hard, dupa numarul de haine pe care le pastreza tinerii pe ei...), al carui scop final este obtinerea placerii maxime. Altfel spus, petting-ul se doreste a fi alternativa aproape reala a actului sexual intim pentru tinerii virgini, fiind de fapt o alternativa de "sex surogat" pentru cei ce vor sa-si pastreze (inca o vreme!) virginitatea. Succes si satisfactii in cazul in care vei accepta sa practicati asa ceva. Multa sanatate!

| DeliaLorena explică (pentru corbulalbrosu):

Facem peeting de un an, Și amândoi simțim că vrem ceva mai intens, chiar dacă ne-am dorit amândoi, eu ma opream de fiecare dată din cauza varstei, care nu mi se pare nici mie prea mica. Și că nu știam cu exactitate ce pătrate corul după întreținerea relației sexuale

| corbulalbrosu a răspuns (pentru DeliaLorena):

In afara ruperii posibile/probabile a himenului NU se produce absolut nici-o alta modificare VIZIBILA, de natura fizica. Uneori insa si acest lucru se intampa numai in anumite cazuri si/sau situatii mai aparte, se pot produce modificari invizibile de natura psihica, mentala sau emotiva. In concluzie nimeni (si niciodata) nu isi va da seama ca ti-ai inceput viata sexuala. Poti fi absolut sigura ca informatia este cat se poate de....CORECTA. happy Multa sanatate!

| alina2k18 a răspuns (pentru DeliaLorena):

Limbi ti-a dat?winking

| DeliaLorena explică (pentru DeliaLorena):

La ce mi-a spus @DonnaAlba acum nu m-am gandit. Dar nu cred ca se poate ajunge la asa ceva daca folosim prezervativ? Mai ales daca il punem corect si in verificăm inainte.

| addy200 a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Și tu crezi că amândoi virgini o să reziste la petting fără să facă sex? Eu nu prea cred. Cam imposibil!

| Bogdann1107 a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Ce raspuns, wow

Răspuns utilizator avertizat
| alina2k18 a răspuns (pentru Robert7):

La limbi - Ma multumesc cu a tawinking
Ceasu in schimb sa fie Rolexwinking

18 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

INtrebarea nu se pouen daca este diferenta mare intre 17 si 18 ani, ci daca esti pregatita sa renunti la tot, in situatia in care ramai insarcinata si ce viitor vei avea, renunand la scoala!
Sex poti sa faci toata viata, pe candliceul, trebuie sa-l termini acum, in astia 2 ani, cat mai ai, ca sa poti sa-ti faci o cariera/viitor sa nu regreti vreodata.
Nu-i nevoie de sex daca va iubiti cu adevarat, se poate sa fie si platonic!

| alina2k18 a răspuns:

Nu esti chiar asa micawinking
Eu as face-o in locu tauwinking

| DeliaLorena explică (pentru alina2k18):

Păi eu ma simt pret, si este prima mea iubire indiferent ca as face- o cu el sau nu. Dar am citit ca, corpul nu se mai dezvoltă de asta am intrebat

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca pui intrebari de genul, inseamna ca nu esti pregatita.18 e doar un numar, nu reflecta maturitatea/pregatirea ta psihica. Poti sa fii pregatita si la 16, poti sa fii pregatita si la 23.Depinde.
Nu,nu e o diferenta mare."mereu m-am oprit ca am zis ca sunt prea mica"Sigur asta e motivul? Nu neincrederea/nesiguranta?

| DeliaLorena explică (pentru anonim_4396):

Da, de asta m-am oprit, si ca nu stiu ce consecinte as putea dezvolta dupa, da mi-ar putea răspunde cineva, cu exactitate ce se intampla cu corpul după ce se produce relația sexuală, as fi recunoscătoare

| anonim_4396 a răspuns (pentru DeliaLorena):

Si ce te-ai astepta sa se intample? Sa-ti creasca un corn? Sa te transformi in rinocer?

| anonim_4396 a răspuns (pentru DeliaLorena):

Nu se intampla nimic.

| MariaMaia879 a răspuns:

Zic sa-ti asculti inima, dar mai tarziu sa nu regreti ceea ce ai facut.

| madăfacănvmm a răspuns:

Buna! eu am 17 ani si luna aceasta mi am iceput viata sexuala. suntem dee 4 luni impreuna si m-am simtit pregatita si stiu ca el este cel care a meritat sa fie primul deoarece tine cu adevarat la mine. nu cred ca esti mica dar trebuie sa fii pregatita. este inca o probema el este virgin deci nu are experienta. aici ar fifost mai ok sa fie putin experimentat dar oricum, invatati impreuna. tot ce trebuie sa faceti e sa va protejati dar te anunt sa nu ai asteptari prea mari de la prima data. pentru fete e groaznic. nu simti nicio placere doar durere, cel putin asaa fost in cazul meu. mult succes, gandeste te bine. te pup

| Stellian a răspuns:

Și ce mai aștepți dacă păsărica ta clocotește? Dă-i ce-i trebuie, nu o mai chinuiwinking