| Deeuts a întrebat:

Buna,ma numesc Diana si am intrat pe contul unei prietene.Deeci..sunt cu cineva de aproape un an de zile,in care ne-am inteles foarte bine:d, o singura data ne-am certat.Eu am 16 ani si jumatate si el are 20.Si,de curand ne-am propus sa intretinem relatii sexuale(desigur,a fost mai mult alegerea mea,prietenul meu mi-a spus intotdeauna ca atunci cand voi fi pregatita vom trece la acest pas), insa eu nu iau anticonceptionale si vroiam sa incep sa iau.Prietenul meu a spus ca o sa folosim si alte metode contraceptive(prezervativul), insa cativa prieteni il sfatuiesc sa nu foloseasca pentru ca sunt virgina si se va rupe..asta mi se pare o prostie,pentru ca se poate sa raman gravida daca ascultam de sfaturile lorstraight face
In fine,intrebarea mea este,cum si de care anticonceptionale as putea lua,bineinteles fara sa-mi afecteze sanatatea,si care sunt schimbarile care se vor produce la nivelul corpului meubatting eyelashes
Va astept raspunsurile, multumesc frumos!:*:*

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Trebuie sa mergeti la un emdic de planing familial si medicul iti va prescrie contraceptivele potrivite. Imediat dupa inceperea vietii sexuale vei merge la ginecolog si apoi vei ramane in supravegherea acestuia la interval de 6 luni (mai ales ca incepandu-ti viata sexuala atat de devreme, cu aproape 2 ani mai devreme decat varsta minima permisa vei avea un risc foarte mare de cancer de col uterin si vei avea nevoie toata viata de ginecolog pentru consulturi, colposcopie, biopsii, etc) Nu de contraceptive sa te temi, ci de modificarile profunde pe care inceperea vietii sexuale la o varsta la care este complet interzis le va aduce asupra corpului tau (ma refer la colul uterin). Practic nu poti, apoi, sa mai ai pretentia la o viata normala, vei ramane dependenta de ginecolog si, la un moment dat, cel mai probabil vei face maca leziuni precanceroase de col. Daca vrei un sfat intelept, iata-l: asteptati macar pana implinesti tu 17 ani si jumatate, fiindca asta te va proteja foarte foarte mult de cancerul de col uterin. Nu merita pentru aproape doi ani de asteptare sa te chinui o viata intreaga si sa risti sa mori tanara.

10 răspunsuri:
| onasis1961 a răspuns:

Vezi să nu-i faci rău iubitului! Dacă află părinţii e vai de el! Relaţii sexuale cu minori!

| dydy22 a răspuns:

Decat sa ieei anticonceptionale la varsta asta, mai bine ar folosi el un prezervativ

| alexhardy a răspuns:

Desi sunt barbat, am tot timpul in buzunar acele foite chinezesti. Sunt ieftine si foarte bune. Nu am avut nici o problema de gen pana acum.
Usor de folosit si fara reactii adverse. Se introduce cu 5 minute inainte de penetrare.
Pentru prima data sa fie si el atent si cand trebuie sa isi dea drumul, sa o scoata afara.

| pursisimpluAlex a răspuns:

Dar e greu s`o scoata cand isi da drumu?

| Deeuts explică (pentru pursisimpluAlex):

Din cate stiu eu inainte "sa-si dea drumu' " barbatul mai ejaculeaza un lichid care contine de asemenea spermatozoizi..si,nu vreau sa rischappy

| AddictedToYou08 a răspuns:

Pentru a lua anticonceptionale ai nevoie sa ti le prescrie medicul, nu sa le iei tu dupa ureche.Mai bine te-ai duce la un control.

| Deeuts explică (pentru AddictedToYou08):

Cam cat ar costa un astfel de control..si am nevoie de parinti pentru a merge?:d

| Deeuts explică (pentru AddictedToYou08):

Cam cat ar costa un astfel de control?
Aaah, si, am nevoie de parinti pentru a putea merge?happy

| AddictedToYou08 a răspuns (pentru Deeuts):

Nu am nicio idee cat ar costa controlul, iar parintii cred ca trebuie sa te insoteasca deoarece esti minora... daca le iei dupa ureche pot aparea multe reactii adverse ale anticonceptionalelor, mai bine nu te-ai risca.

| Deeuts explică:

Va multumesc tuturor de raspunsuri!:*