| anonim_4396 a întrebat:

ma numesc Raluca, si ma simt foarte foarte groznic.
Sunt intr-o relatie de 1 an si 5 luni, la 556 de km.
El are incredre maxima in mine, cu toate ca inainte sa ma cunoasca, a intrat intr-o depresie( lua tratament ) din cauza unei fete care si-a cam batut joc de el, il insela si chestii de genu..cutoate astea el cunoscandu-ma pe mine a trecut peste toate, uitand totul fara nici un fel de problema.
Ei bine eu. aveam atunci cateva luni de cand din nou mi-a fost inselata incredrea.
El, cum vam mai spus are incredere foarte foarte mare in mine.
Dar eu in el nustraight face..DELOC. Si nu stiu de ce!? ..adica vreau sa am!, imi doresc din tot sufletul! sunt extrem de GELOASA..la cea mai mica gluma, poza, discutie..ma aprind incep sa-i reprosez lucruri pe care nu le-a facut sau nu le face ..il acuz pursisimplu. ii controlez infiecare 5 minute, emailul, facebooku'l..si cred cadacaar fi langa mine si telefonul straight face.
Am ajuns sa fiu un monstru. si l-am indepartat de mine. ma ia in ras ..cand incep sa ii fac crize la telefon..si incep sa plang..plang in fiecare zi, pentru ca in fiecare zi trebuie sa existe o cearta. Daca iese cu baietii. nu am increde ca doar asta face..sigur gandul imi zboara la ce e mai rau. imi fac tot felul de filme. si il acuz. nu as vrea sa vb cu nici o colega, nici o amica. sunt obsedata de gandul ca daca ar faceo. ar trece la altceva.
E rece..si dur.din cauza asta cu mine.
Si as daorice sa nu-l pierd.din cauza asta.
Va rog spuneti-mi cum sa-mi rezolv aceasta problema..cum pot sa-i ofer incredere sa nu mai fiu geloasa!
Va rog nu ma luati in ras. chiar am o problema si vreau sa o rezolv neaparat!

Răspuns Câştigător
| ДdД a răspuns:

Nu consider ca este o problema de luat in ras iar cine o face.ei bine....In fine nu vreau sa jignesc pe nimeni asa ca hai sa revenim la problema ta, ei bine este o problema de ordine psihologica faptul ca ai avut relatii nu tocmai reusite in care increderea in orice baiat ti-a fost zdruncinata, crezi ca prin controlul lui (prietenului tau) din 5 in 5 minute il va impiedica sa te insele, dar gandeste-te o clipa un baiat cand vrea sa insele inseala fara ca prietena lui sa afle, dar cum tu ai spus.o el a fost inselat la randul sau si stie sentimentul asa ca nu cred ca ar vrea ca el sa ii provoace acest sentiment altei persoane.Incearca sa te gandesti de doua ori la un lucru inainte sa ii mai reprosezi ceva si cerei scuze ca esti posesiva si explica-i de ce te comporti asa, sunt sigura ca daca veti avea o discutie vesti reusi sa rezolvati problema.

pa-pa

5 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Poți numi o relație care te desparte sute de kilometri?
Pa, pa.

| mona a răspuns:

Daca nu iti schimbi comportamentul asta legat de gelozie risti sa il pierzi pentru ca odata si odata se va satura de figurile tale, oricum daca vrea sa te insele o poate face fara sa stii asa ca ai incredere in el...

| ДdД a răspuns:

Ai mai multa incredere in tine, propuneti sa nu mai fi asa de posesiva si vei reusi!, evita ce ii mai controlezi fb-ul, id-ul...o perioada de timp sau cel putin nu din 5 in 5 minute; atunci cand iese cu prieteni evita sa il stresezi sunandu-l din minut in minut, nu stiu zi mamei tale sa iti tina telefonul, pe durata iesirii lui cu prietenii, si sa nu ti.l de-a inainte de ora stabilita intre tine si ea sau roaga-ti prietenele.O sa gasesti tu cai prin care sa nu il mai controlezi!winking

| ДdД a răspuns:

Cu placere!

| Alee23 a răspuns:

OMG esti mai posesiva ca mie!:o am crezut ca numai eu imi controlex prietenul la sange ...noroc ca al meu suporta...sa revenim : consider ca ar trebui sa-i spui in fata ca esti prea geloasa si sa faci in asa fel incat sa te convingi ca nu te inseala! ai incredere in el.