| ing3rd3mon4u a întrebat:

ma poate ajuta cineva cu niste sfaturi?
ma simt singura:-

Răspuns Câştigător
| amoremioX a răspuns:

In ce ma priveste am simtit senzatia asta poate de prea multe ori si m-am tot intrebat de ce simt singuratatea asta atat de apasatoare care deriva in mod direct atat dintr-o cauza sau alta (iubirea in general) cat si din greutatile vietii din care uneori simt ca nu mai scap.Imi pare ca un virus care ucide incetul cu incetul. Uneori reusesc sa ies din acele momente cand reusesc sa gasesc(putine)persoane dispuse sa imi asculte pasurile, dupa care singuratatea devine tot mai apasatoare, ca un cosmar de care nu scap decat rareori...Ma intreb:oare se transforma in destin? Daca mi-as gasi perechea as reveni la sentimente mai calde care inca le caut de mult timp.Si e tarziu, foarte tarziu inceputul celui de-al treilea deceniu de viata si implicit de singuratate. Unul dintre cele mai ucigatoare sentimente! Inca mai am o palpaire de speranta, una mica de tot daca nici asta n-ar fi atunci n-ar mai fi nimic.Singuratea este o durere destul de greu de suportat dar nu invincibila ( cred ), am 20 de ani si totusi ma simt singura, nu simt ca primesc nici un fel de afectiune din partea persoanelor din jurul meu ( inclusiv persoanele la care tin ) ...prefer sa ma dedic persoanelor din jurul meu fara sa primesc nimic ( si daca as cere ceva tot nimic as primi ). Incerc sa fac totul bine dar se pare ca tot invizibil raman. Oare merita cineva sa fie singur pe lumea asta? oare chiar este asa greu sa gasesti un gram de dragoste? de ce trebuie sa fim mereu tristi si cu gandurile intunecate? oare nu meritam si noi un strop de fericire in vietile noastra? oare mereu trebuie sa ne prefacem ca totul este bine si ca suntem fericiti in fata altor persoane? Sau ar trebui sa ne impacam si sa ne acceptam pe noi insine mai intai de toate si dupa aceea sa invatam sa vedem afectiunea pe care o primim ( asta daca primim prin metode necunoscute noua )

15 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Posibil sa nu primesti cata dragoste ti-ai dori.
Unica solutie e sa incerci sa devii mandra de tine,sa te faci utila cu ceva,indiferent cui,indiferent cum.
Picteaza,scrie(fa-ti un blog sau un jurnal),fa fotografii si adu-le la rang de arta,asculta muzica preferata,fa-ti prieteni,socializeaza,iesi intr-un local elegant care te intimida in cea mai sic tinuta a ta si mananca o omleta,bea o ciocolata calda si priveste oamenii,ia-ti un caine sau o pisica,invata o limba straina,cauta-ti toti fostii colegi de liceu sau generala si organizeaza o intalnire,umple-ti timpul cu orice util!
Vei constata ca,in afara faptului ca-ti vei umple timpul si creierul tau va fi mereu preocupat,vei simti si o mai mare multumire sufleteasca.
Acest lucru se va oglindi in gesturile tale,pe fata ta,in toata fiinta ta,vei fi incarcata cu energie pozitiva si vei atrage oamenii ca un magnet.
E bine sa indraznesti sa faci ceva,sa nu stai sa-ti alimentezi singuratatea cu ganduri lacrimogene,leacul este in fiecare din noi, ajunge sa gasim curajul necesar!
Deci, mult curaj si hotarare in tot ce vei face!happy

| mgtow a răspuns:

Te vei obisnui in timp cu gandul si mai tarziu iti va fi bine asa cum mie imi este bine tu te-ai putea adapta posibilitatiilor mai ales totul va fi pentru tine fara sa imparti nimic.

| CoquineNoire a răspuns:

Uita-te la asta, cu siguranta o sa te faca sa te simti mai bine.

http://www.youtube.com/watch?v=ilIwu1NTxqs

| NatureSelf a răspuns:

Pai si te deranjeaza? te fae cineva sa suferi? profita cineva de tine, isi bate joc, se distreaza? Nu esti tu singura si nu-si bate joc nimeni, ma gandesc a sau fost chest de genul in viata ta.si acum te chiar simti singura. Sfatul meu fa-ti o prietene foarte buna.

| Ecea a răspuns:

Masturbeaza-te...eu asta fac cand ma simt singur big grin

| Alex a răspuns:

Stai linistita! Gandeste la ceva frumos. Sunt ca si tine. Nu te mai gandi la asta. O sa gasesti si tu un baiat potrivit pentru tine. Fiecare are perechea lui. Lasa ca rasare soarele si pe strada ta. Nu te mai gandi la asta, fa altceva care iti place tie. Fii mai optimista, vesela si fericita. Sfatul meu este sa vb cu parintii tai despre aceasta problema si asculta si de ei ce zice. Urmeaza sfatul parintilor tai ca ei vor binele tau. Incearca sa gasesti printre prieteni, in clasa, in liceu, in cartier, pe internet etc.

Răspuns utilizator avertizat
| AndruţHere a răspuns:

Nu trebuie să vă simţiţi aşa! Gândiţi-vă că sunteţi oameni şi aveţi drepturi. Intraţi în grupuri, ieşiţi mai mult p'afară, fiţi mai sociabili! mai tupeişti, chiar.

| EvolutionDeejay a răspuns:

Si Eu sunt la fel ca tine ...tot asa ma simt.
Unica problema e ca nu vb. cu cei din juru tau cei cu care te intelegi.iar daca nu ai pe (acei ) iti faci. netu e imenshappy

| mikilaina a răspuns:

Cele mai bune sfaturi vin in urma unui proces terapeutic, cand tu alaturi de un psiholog iti vei analiza situatia, viata, problemele.

http://www.topexperti.ro/......nitate_842

| MatzzaaaEteeNaa666 a răspuns:

Bine zis''lume tupeista''.straight face. asculta muzica, poate o sa iti aline singuratatea, sau ia-ti un animal de companie...sau na, matrimoniale.ro.straight face

| Raul_9023 a răspuns:

Daca vrei sa vorbim, nu conteaza despre ce, lasa un mesaj happy

| MonsterEnergy a răspuns:

Trebuie să ai tupeu într-o lume tupeistă. Poţi alege să fii prudentă,dacă urăşti să faci greşeli, sau poţi sa treci peste tot ca "berbeaca", fară regrete.Dar nu rata nici o şansă.Ai să regreţi cel mai mult.

| Corina2500 a răspuns:

Si eu ma simt la fel de singura uneori si nu inteleg de ce mi se intampla tocmai mie.de ce nu reusesc sa ma fac inteleasa de cei din jur? nu stiu.dar stiu ca in mod sigur trebuie sa vina vremea cand lucrurile se vor schimba si voi putea impartasi cuiva lucrurile care ma apasa. sper sad