| laurysexxygirl a întrebat:

Buna,ma poate ajuta si pe mine cineva vreau sa stiu cum functioneaza metoda calendarului? de exemplu mie luna aceasta mi-a venit in 6 si m-a tinut pana in 9 luna trecuta la fel in mai mi-a venit in 5 vreau sa stiu cand sunt fertila luna aceasta! vreau sa raman insarcinata! va multumesc

7 răspunsuri:
| ank a răspuns:

Nu e recomdandata. Nu e sigura deloc

| ank a răspuns (pentru ank):

A,,intelesesem ca nu vrei sa ramai.

| h3r a răspuns:

Nu cred că vrei...

| grab a răspuns:

"vreau sa raman insarcinata"

si ce legatura are asta cu calendarul?
Faci sex in fiecare zi si ramai!

| kata9kata a răspuns:

Hey ^_^

Perioada fertila a unei luni poate fi identificata cu usurinta pe baza unor semnale pe care corpul le ti le indica in unele zile ale ciclului menstrual. Pe langa faptul ca trebuie sa iti monitorizezi cu atentie ciclul menstrual si regularitatea lui, fertilitatea ta mai este influentata si de greutatea pe care o ai, de stilul de viata pe care il duci si de starea ta de sanatate. Iata cum iti dai seama ca esti fertila!

Daca ai un ciclu menstrual regulat, esti o norocoasa. Nu trebuie sa testezi prea multe metode pentru a identifica ovulatia, deoarece aceasta este localizata undeva la mijlocul ciclului menstrual. La un ciclu regulat de 28 de zile, ovulatia apare in ziua a 14-a.

In cazul in care ciclul tau este neregulat, trebuie sa apelezi si la alte metode sau sa urmaresti alte semnale, deoarece estimarea perioadei fertile este greu de pus in practica si de multe ori se face gresit

Asigura-te ca esti cu analizele si testele ginecologice la zi. Orice afectiune sau problema de ordin ginecologic poate fi o piedica in calea visului de a avea un copil.

Fibroamele si endometrioza sunt afectiuni frecvente care afecteaza fertilitatea. Acestea se manifesta cel mai adesea prin dureri pelvine frecvente si menstruatii abundente, de lunga durata si foarte dureroase.

Majoritatea bolilor cu transmitere sexuala afecteaza fertilitatea. Daca stii ca ai facut sex neprotejat si ca esti la risc sa fi contractat una dintre aceste boli, mergi la medic si testeaza-te.

Este foarte indicat ca testele ginecologice sa se faca anual, deoarece in cadrul acestora specialistul verifica starea de sanatate si felul in care functioneaza ovarele, trompele uterine sau uterul si te asigura ca esti sanatoasa clinic din acest punct de vedere.

Cu cat bifezi mai putine vicii in stilul de viata pe care il duci, cu atat ai mai mai multe sanse sa ramai insarcinata cand doresti.

Excluderea fumatului, alcoolului si a excesului de cafea dintre obiceiurile zilnice pot favoriza fertilitatea si iti cresc sansele de a concepe un bebe.

| PokemonCuSapaliga a răspuns:

Apoi la cat de proasta esti....imi este mila de acel copil sa ca o sa iasa asa inapt... ca si creatorul lui cel mai bine ia.ti un rinocer de companie si invata sa ai grija de el ca pe copil.

| sapacanebunu a răspuns:

Vrei sa ramai insarcinata...sugi **** si incearca sa nu mori pana nu nasti!