| Sofiia564 a întrebat:

Buna, am si eu o mica nelămurire, am incerct de o luna si jumatate sa rămân însărcinată, dupa penultima menstruație pe 18 august, am tot intretinut relații intime ne protejate etc, pe 18 septembrie surpriza a venit CM, am zis ca n-am facut eu ceva bine, dupa am respectat metodă calendarului. Si având contact intim si in perioada fertila si nefertila, tot ca sa fiu sigura, azi surpriza CM. Imi doresc un copil, ne dorim am2,. Vreau si eu niste raspunsuri, păreri, poate am gresit noi, va rog. Mulțumesc anticipat

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Exista posibilitatea ca in cazul vostru sa fie vorba de asa numita infertilitate de cuplu. Infertilitatea este definita ca incapacitatea unui cuplu de a concepe un copil dupa 12 luni de raporturi sexuale regulate si neprotejate. Conform acestei definitii 15% dintre cuplurile de varsta reproductiva sunt infertile. Un alt concept, fecunditatea, exprima sansa de a obtine o sarcina care sa se finalizeze cu un copil intru-un ciclu menstrual dat. In asemenea situatii exista o regula care este denumita ''Regula de aur'' in cadrul infertilitatii de cuplu prin care medicul tau ginecolog trebuie sa abordeze cauzele posibile, ceea ce impune investigarea ambilor parteneri. In studiul de evaluare a unui cuplu posibil infertil trebuie sa tina seama de toti factorii care concura in procesul de conceptie : ovulatia, starea uterului, producerea spermei si viabilitatea spermatozoizilor, stabilirea perioadei fertile a ciclului menstrual, producerea si existenta mucusului cervical, fertilizarea si receptivitatea endometrului pentru implantare, etc, etc. In general prima investigatie in asemenea situatie o reprezinta efectuarea unei spermograme, care este o analiza relativ simpla, putin costisitoare si rezultatul se obtine intr-un timp scurt. Ea va preciza din start starea de fertilitate a barbatului si capacitatea acestuia de a procrea. In functie de rezultatul obtinut prin spermograma efectuata reiese si se confirma calitatea buna a spermei care se incadreaza in limite normale, doar atunci se trece la efectuarea de investigatii privind capacitatea de procreere a femeii, care sunt mult mai multe, mai complexe si de multe ori foarte laborioase si...scumpe. Trebuie sa continuati si sa procedati la fel, prin a intretine acte sexuale in acelasi mod/la fel cum ati procedat pana in prezent si daca nu vei ramane insarcinata nici in urmatoarele 2-3 luni, doar atunci sa va alarmati si sa inceperti sa va puneti semne de intrebare. O consultatie ginecologica ar fi indicata, utila, binevenita si in acest moment. Multa sanatate!

| Sofiia564 explică (pentru corbulalbrosu):

Mulțumesc, eu am si un chist ovarian mai mare de 6 cm, nu știu exact de care este, ideea e ca am fost pe tratament, dar poate fi din aceasta cauza?;

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Sofiia564):

Probabil ca DA, fiindca este aproape sigur ca existenta acelui chist reprezinta adevaratul motiv al imposibilitatii de a ramane insarcinata deoarece OVARELE nu reusesc sa maturizeze OVULUL VIABIL necesar producerii sarcinii dorite. Consulta-te cu medicul tau ginecolog pentru a afla in ce stadiu a ajuns tratarea acelui chist. Succes. Multa sanatate!

5 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Unii vor și nu reușesc, alții se feresc ca necuratu' de tămâie și tot „se capătă".
Dacă e ceva recent, mai încercați; dacă durează mai demult, e util să mergeți împreună la un cabinet medical specializat pe fertilitate.
Poate fi de la tine, dar și de la el. Numai ceva analize mai detaliate pot determina cauza și afla remediul.
Sănătate!

| Emilian65 a răspuns:

Mai incercati, poate da Domnul cel sfant sa ramai gravida si sa va bucurati amandoi de un bebe mic, sanatos.

| Sofiia564 explică (pentru Emilian65):

Multumim doamne doamne poate va aude,