| MagdaIrimie124 a întrebat:

Buna. Mă puteți ajuta cu niste idei, sfaturi? Nu am o relație stabilă, iar din motive medicale nu pot folosi nicio metoda contraceptiva care are hormoni(in afara de prezervative toate au). La prezervative sunt alergica, fac niste iritații urate, am incercat multe feluri. Nu e problema asta, că tratez după cu unguente, dar băiatul cu care mă văd nu vrea cu prezervativ deoarece nu simte nimic. Nu-l pot convinge. Fără protecție nu vreau eu, pentru că îmi e frica de o eventuala sarcina, din timp ce nu am o relație serioasă. Nici în fosta relație nu foloseam protecție dar daca era sa se întâmple nu mă deranja. Ce pot face în privința asta? ( P.s majoritatea băieților nu mai vor sa folosească prezervativul din acelasi motiv)

4 răspunsuri:
| wildthing a răspuns:

"Nu e problema asta, că tratez după cu unguente. dar băiatul cu care mă văd nu vrea cu prezervativ deoarece nu simte nimic. nu l pot convinge." Atunci spune-i sa se duca dre@cu! Ce cretin! Si voi puneti botu' la dobitocii astia care nu au nici un pic de respect fata de voi si va trateaza ca pe simple obiecte sexuale! Si apoi...cum sa te respecte daca tu-i dai peezda fara sa va considerati intr-o relatie stabila?! Normal ca te calca-n picioare. Asa va trebuie, daca sunteti "progresiste", voi credeti ca daca faceti "casual sex" sunteti "empowered", cand de fapt va aruncati onoarea la gunoi!

| VoidEternal a răspuns:

Majoritatea băieților sunt niste cretini. Proven fact. Dacă nu acceptă să folosiți protecție atunci poate preferă croșetatul, pentru că de la tine nu ar trebui sa primească nimic.

| Floridori a răspuns:

Nu toate celelalte metode de contraceptie au la baza hormonii.
De exemplu, spermicidele, inelul vaginal, diafragma, prezervativul feminin, steriletul din cupru (acesta din urma nu este practic deoarece trebuie ca medicul ginecolog sa il monteze, dar ca idee) etc.

Dar deoarece relatia nu este stabila, folosirea prezervativului ramane singura metoda de protectie impotriva BTS.
Tu nu stii daca acea persoana este purtatoarea unei boli cu transmitere sexuala. Exista sanse ca nici macar el sa nu stie, deci din punctul asta de vedere, cred ca te cam risti, dar ai metode de contraceptie mai sus, care ar putea fi folosite in cazul tau.Iar daca ai avea un ciclu regulat, ar fi simplu sa calculezi si perioada fertila astfel incat sa eviti contactul sexual fix in acea perioada.

| Eireann a răspuns:

Nu simte nimic :-), o sa simta de toate peste 9 luni cand o sa isi tina in brate copilul. Si o sa simte inca 18 ani cat plateste pensie alimentara.