| Dana_Balsoiu_1992 a întrebat:

ma simt atrasa foarte mult de cel mai bun prieten al meu. Nu stiu daca sa rup amicitia cu el sau nu din aceasta cauza, am nevoie de parerea voastra.

Răspuns Câştigător
| kiss a răspuns:

In cazul unei relatii de amicitie dintre o fata si un baiat apare la un moment dat atractia atat fizica cat si spirituala. nu cred ca exista vreo prietenie intre 2 persoane de sex opus care sa nu fi trecut prin asta. ideea este ca tu trebuie sa iti dai seama in ce mod il placi si sa te gandesti la consecintele faptelor tale, suna pompos dar asa este. gandeste-te ca daca il placi ca pe un potential iubit poate vei strica o prietenie care a evoluat frumos si crede-ma daca el nu te place in modul acesta relatia voastra se va schimba. el nu te va mai privi la fel si nici tu pe el.
daca tu rupi legatura cu el fara sa-i spui de ce si iti dai seama ca e ceva trecator, va fi greu sa reluati prietenia si sa va comportati ca si cum nimic nu s-ar fi intamplat. pierzi un prieten bun, iar daca e vorba de cel mai bun prieten va fi si mai greu.
mai exista si o a 3a varianta si anume ca el sa iti impartaseasca sentimentele, cazul fericit, de aici stii prea bine ce se va intampla.
e sensibila situatia in care te afli. daca as fi in locul tau as incepe o discutie despre prietenie cu el, l-as intreba daca el a fost atras de o prietena foarte buna sau daca ar fi atras, cum ar reactiona...si dupa raspunsurile lui vezi si tu ce faci.
scuza-ma ca am scris atat de mult, sper din suflet sa te ajute ce am spus.
bafta! :*

| Dana_Balsoiu_1992 explică (pentru kiss):

Inteleg ce spui, tocmai din cauza asta, nu vreau sa distrug prietenia dintre noi. Multumesc mult pentru raspuns. :*

| kiss a răspuns (pentru Dana_Balsoiu_1992):

Ma bucur ca ai inteles, e foarte important ca intr-o relatie stransa de prietenie sa existe o bariera ca alt fel se distruge tot ce ati construit pana atunci. crede-ma o spun din experienta!

| Dana_Balsoiu_1992 explică (pentru kiss):

Inteleg. Ai dreptate, mersi mult. M'ai ajutat cu decizia asta pe care am luat-o.

10 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Poate si el e atras de tine, vorbiti, poate aveti asceleasi sentimente unu pentru altu si nimeni nu ati zis nimic probabil sa nu riscati prietenia dintre voi

| Dana_Balsoiu_1992 explică (pentru mona):

Daca am avea aceasta discutie, probabil legatura dintre noi s'ar schimba, iar eu nu'mi doresc asta.

| GoldCobra a răspuns:

Fara risc nu castigi nimic

| EJxJtK a răspuns:

Daca tie chiar iti place de el ar trebui sa-i spui, dar sa fii pregatita si pentru un refuz, sau daca vrei poti sa mai astepti, incepand sa flirtezi cate putin cu el(fara sa isi dea seama ca il placi) si sa observi daca iti raspunde... daca nu e reciproc, puteti continua sa fiti prieteni si sa incerci sa il uiti...mult succeshappy

| Valentinné a răspuns:

Am fost si eu in situatia asta cu un prieten bun de.al meu, numai ca el era atras de mine. Si am facut o greseala imensa ca am acceptat sa fiu cu el. Acum depinde si de situatie, mna... ideea e ca se pot schimba foarte multe. In bine sau in rau. Puteti avea o relatie frumoasa, sau ceva de scurt timp, iar apoi sa rupeti orice legatura, ceva ce nu cred ca. ti doresti. Oricum, ideea e sa faci ce simti. Parerea mea e ca nu ai de ce sa termini prietenia cu el. Poate e doar o faza de moment.

| Dana_Balsoiu_1992 explică (pentru Valentinné):

Nu, nu'mi doresc sa rup legatura cu el, si tocmai asta e, ca poate e doar ceva de moment. Nu vreau sa stric prietenia pe care o avem. Mersi de raspuns

| andra_6126 a răspuns:

Salut si eu am avut aceeasi problema doar ca era mai complicata.Eu eram iubita unui prieten de al lui si noi eram cei mai buni prieteni.Si de revelion el mi-a zis ca e indragostit de mine si ne-am sarutat.Am decis apoi sa dau o sansa relatiei dar pana la urma m-am impacat cu fostul si acum imi pare rau si mi-as dori sa fiu, iar cu el..acum nu mai vorbim si imi pare atat de rau.