| MirelusP a întrebat:

Bună, mama mea vrea să mă ducă la ginecolog să mi se facă un ecograf la burtă(să vadă uterul, ovarele și trompele uterine) înainte de ecograf te pune pe acea masă să te controleze jos? Și dacă da cum să îi spun sau cum să fac ca să nu se ajungă la asta?
P.S. Nu mai sunt virgină și nu vreau să afle ai mei acum

1 răspuns:
| corbulalbrosu a răspuns:

Efectuarea unei ecografii abdominale nu implica si consultatia ginecologica. In cazul unei ecografii abdominale clasice pacientul nu se dezbraca, sta culcat pe spate complet imbracat fiind doar abdomenul dezvelit. Doar in cazul unei ecografii transvaginale ecografia se face prin introducerea unei sonde ecografice speciale (prevazuta cu o minicamera) care se introduce in vagin dar numai femeilor care si-au inceput viata sexuala. Dar chiar si in cazul in care este necesara si/sau obligatorie consultarea zonei vulvo-genitale, medicul ginecolog poate constata doar starea de ansamblu si integritate a himenului, insa chiar daca himenul este lezat sau chiar rupt, in nici un caz nu se poate pronunta in privinta modului in care s-a produs deflorarea. Fiindca deflorarea se poate produce si din alte cauze nu doar sexuale,( mers pe bicicleta, gimnastica, introducerea neglijenta de OB-uri, masturbare, etc.) medicul nu se poate pronunta daca persoana respectiva si-a inceput sau nu viata sexuala, deci nu poate in nici un caz sa specifice daca persoana respectiva a facut sex, deci daca mai este sau nu virgina. Din aceasta privinta nu ai de ce sa-ti faci griji. Multa sanatate.