| Sofia2007 a întrebat:

Buna Ziua TPU,

De cateva zile ma doare burta și vrea mama sa ma duca la ginecolog. Am 15 ani și sunt virgina. Am auzit de la o prietena ca la virgine o sa ma controleze in fund. E advearat? Doare?

8 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Durerile de burta pot avea multe cauze. Fara a te jigni, ai facut an.al cu vreun baiat, de iti creezi asemenea probleme?

| Aasdfghj a răspuns:

Buna! Nu. Este o prostie inventata. Nu te controleaza nimeni in fund. Care ar fi logica?

| Violleta2022 a răspuns (pentru Aasdfghj):

Ia si tu de invata asta, daca mai esti virgina, ca-ti ajuta in viata!
La virgine se practica: TACT A-N-A-L adica consultul prin anus!

"Urmează apoi examenul clinic, care se desfășoară pe masa ginecologică. El constă în inspecția externă a regiunii genitale, urmată de examenul cu valvele, ocazie cu care se vizualizează mucoasa vaginală și colul uterin.
Tușeul vaginal este ultima etapă, în timpul căreia medicul palpează uterul, zonele anexiale și vezica urinară.
În cazul fetelor virgine, se va efectua TACT A-N-A-L (examenul cu valvele și tactul vaginal nu se vor efecuta)..."

Ia de citeste si invata:
https://doer.ro/......ejudecati/

| Aasdfghj a răspuns (pentru Violleta2022):

Nu controleaza nimeni virginele in fund. Ce vorbesti tu e alta chestie si nu are legatura cu virginitatea. Pune dracu mana si deschide site-uri serioase. https://www.cdt-babes.ro/articole/examen-ginecologic.php

| AnotherGirl a răspuns:

Bună! E prima dată când aud așa ceva. Nu-ți va face nimeni control în anus, stai liniștită.

Controlul în anus se face la gastroenterolog sau la proctolog și numai dacă te duci cu anumite probleme specifice: sângerări și dureri locale, hemoroizi, etc.

Dacă nici nu ai probleme precum secreții vaginale anormale, mâncărimi, usturimi, leziuni la nivelul vulvei, e posibil nici să nu te pună să te dezbraci, fiind virgină.

Totuși, durerile de burtă pot fi cauzate de multe alte lucruri. De ce s-a gândit mama ta să te ducă tocmai la ginecolog?

| Violleta2022 a răspuns:

Da, este adevarat! Virginele au control ginecologic prin anus.
Nu este dureros, doar un pic de disconfort si jena.

| Violleta2022 a răspuns:

@ CoRoDa08

Evident ca nu ai habar ce spui, fiindca nu ai fost inca la ginecologie ca sa ai asemenea controale anale, sau poate ai fost dar cum nu mai esti virgina, nu ai avut ocazia sa ti se faca acest tip de control.

Daca in articolul pus de tine mai sus nu se mentioenaza despre TACT-ul an-al nu inseamna ca nu se face, dar te asigura eu ca se face la virgine, fiindca altfel nu se poate face examinarea ginecologica.

| Sofia2007 explică:

Update: Sunt programată pentru Marti, 23 August. Prietena mea mi-a zis ca se controlează cu un deget in fund la virgine pentru ca avem himenul in tact. A mai avut cineva un control ginecolog ca virgina? Am multe emoții!