| EvaTramell a întrebat:

Mi-a întârziat ciclu 4 zile, am făcut după contactul sexual un test și a ieșit negativ și am mai făcut unul săptămâna trecută tot negativ. Mi-a întârziat 4 zile. În urma cu o luna am întrerupt anticoncepționalele. Sa fie de la ele? Sa mai fac un test? Simt ca o iau razna. Sunt mereu nervoasa ..simt așa dureri dar puține. Vreau sfaturi!!

3 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

De obicei se face la o saptamana dupa intarzierea CM. Dimineata.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Sarut mîinile dragă Eva! Ai răbdare nu te enerva, nu te agita, corpul tău este creat minunat, el stie exact cind sa aducă si ciclul, daca te stresezi crezi ca il vei aduce tu mai devreme decit este stabilit? Poate la mijloc sunt ceva dereglări hormonale. Ce vârstă ai dragă Eva? O seară bună si multă multă sănătate.

| corbulalbrosu a răspuns:

Testele de sarcina efectuate nu au absolut nicio valoare, nicio relevanta, efectiv ai "aruncat" inutil niste bani pe apa sambetei cum se spune. Probabil daca ai fi dat acei bani unor cersetori ai fi facut o fapta caritabila. Pentru ca rezultatul testului de sarcina sa poata fi considerata corecta/valida, aceasta trebuie efectuata dupa trecerea a minim 21 de zile de la data ovulatiei sau in a 8-a zi de intarziere a menstruatiei, deoarece doar in acel moment in urina se atinge valoarea concentratiei minim detectabile de hormon de sarcina hCG care sa poata sa reactioneze cu reactivul existent in tester. De asemenea dupa trecerea a minim 10 zile de la data intretinerii sexului se poate determina existenta sau lipsa hormonului de sarcina hCG in sange, printr-o analiza medicala sangvina efectuata intr-un laborator de analize medicale. Nu ai precizat in ce moment al ciclului si in ce conditii s-au desfasurat contactele sexuale intretinute in actualul ciclu menstrual. Intreruperea administrarii ritmice de hormoni in organism a dereglat intreaga activitate a glandelor endocrine si probabil din acest motiv inceperea menstruatiei selasa asteptata. Daca vei da niste informatii mai exacte cu date precise, probabil vei primi si niste raspunsuri corecte nu doar niste presupuneri complet subiective. Multa sanatate!