| EvaTramell a întrebat:

Mi-a întârziat menstruatia 2 săptămâni dar de azi mă dor sfarcurile și pe sub burtă am așa crampe. Test de sarcina am făcut 2 dar negative. Ce înseamnă?
La medic încă nu am fost.
Mulțumesc.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

In cazul ciclului menstrual neregulat nu se poate vorbi despre intarzierea menstruatiei. De asemenea in cazul ciclului menstrual neregulat fiindca nu exista un reper fix fata de care sa poti sa te raportezi in timp cu privire la momentul de incepere/pornire a menstruatiei rezulta ca nu se poate stabili nici perioada fertila deci nici momentul in care in cazul unui sex neprotejat s-ar putea ramane insarcinata. In baza celor afirmate in cazul ciclului menstrual neregulat nu se poate stabili data exacta de incepere a menstruatiei, deci nu se poate vorbi niciodata despre intarzierea acesteia deoarece nimeni nu poate stabili ce lungime va avea ciclul respectiv. Ca dovada a parerilor exprimate sunt semnele premenstruale aparute care reprezinta mai mult ca sigur dovada ca nu exista o sarcina instalata si in scurt timp se va porni menstruatia mult asteptata. Multa sanatate.

4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Inseamna ca trebuie sa te duci in cel mai scurt timp la medic. Poate fi o infectie sau o dereglare hormonala (care pot fi minore la inceput, dar se agraveaza pe zi ce trece), dar poate fi si ceva grav (de exemplu o sarcina extrauterina). Esti exact la limita timpului la care trebuie sa mergi la ginecolog (intre 12 zi 15 zile de intarziere), deci devine prioritate absoluta.

| EvaTramell explică (pentru Brigaela):

Test am făcut și a ieșit negativ. Probabil este o dereglare hormonala. Că am fost operată anul acesta și de atunci îmi tot întârzie în fiecare luna. Va o săptămână ba doua. Dar vine doar ca mai târziu. Și test am făcut 2. Și au ieșit negative.

| sofisis a răspuns (pentru EvaTramell):

Daca e sarcina extrauterina, nu iese la test normal de sarcina, doar la ecograf se vede.
Deci ar cam trebui sa mergi la medic.
Plus de asta, daca te stii operata, normal ar fi sa mergi la controale regulate si sa stii exact ce e normal si ce nu e normal sa se intample in urma operatiei.

| Brigaela a răspuns (pentru EvaTramell):

O sarcina extrauterina poate sa nu pozitiveze niciodata testul, fiindca placenta se dezvolta in conditii proaste si nu secreta suficienti hormoni. Marea majoritate a femeilor cu sarcina extrauterina au teste negative pana este, din pacate, prea tarziu (unele mor fiindca se incapataneaza sa nu mearga la ginecolog, fiindca au teste negative). Nu stiu ce operatie ai facut, dar daca intarzierea apare mai des de o data pe an, imediat ce apare a doua oara trebuie sa te vada ginecologul inca din a treia zi de intarziere, fara amanare.