| Ruth_3500 a întrebat:

Mi-am inceput viata sexuala acuma jumatate de an, si de atunci ( avand o relatie stabila ) fac sex destul de regulat. Problema este ca niciodata nu scap de durerea aia, problema fiind ca sunt extrem de stramta si micuta, si incep sa ma simt prost fata de prietenul meu ( care deja e destul de grijuliu ) ca nu reusesc sa simt prea multa placere din cauza durerilor. Prietenul meu incearca sa fie f tandru, dar din cauza durerii nu reusesc sa ma simt bine in timp ce facem dragoste...
Ce pot face in legatura cu asta? problema e de la mine, dar mi se pare o anormalitate

16 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Probabil ai o infectie genitala si asta este singurul simptom. Discuta cu ginecologul tau, te va ajuta cu siguranta.

| Ruth_3500 explică (pentru Brigaela):

Nu e o infectie. pentru ca daca fac sex ( fara puze ) sa zicem timp de 30 de minute ( in sensul de penetrare continua) durerile scad. asa am ajuns la concluzia ca faptul ca sunt prea stramta e o problema...

| Brigaela a răspuns (pentru Ruth_3500):

Vaginul este ca o teaca, se adapteaza intotdeauna la dimensiunile penisului, atat timp cat acesta este normal (pana in 19-20 de cm). Ideea ca ai fi prea stramta este imposibila, a fost pusa pe piata de tot felule de femei cu multi parteneri care isi pastreaza astfel iluzia ca sunt aproape virgine, este doar folclor pentru needucate. Daca aveai tu o malformatie genitala care sa te faca cu adevarat prea stramta, ginecologul ar fi vazut-o.
Este normal ca dupa o perioada mai lunga de sex durerea sa cedeze, dar ceea ce mi-ai spus tu: dureri la penetrare ameliorate de continuarea partidei este destul de caracteristic pentru o infectie genitala.
Cred ca nu e bine ca te informezi din folclor, in loc sa discuti cu medicul tau. Asa ai ajuns in capcana de a sustine ca esti prea stramta, ceea ce poate fi o gluma, o batjocura la adresa ta sau indicatia unei malformatii severe. daca te gandesti ca prin vagin poate trece un cap de copil, fara nici o problema, vei intelege cat de ciudata este ideea pe care o sustii. Daca iti amintesti un pic de anatomie (sau o recitesti), vei afla ca vaginul are o tunica foarte elastica, musculara, care nu permite dureri la un contact sexual neviolent, daca esti sanatoasa.

| alessia5158 a răspuns:

Solutia la problema ti-o poate da numai medicul specialist in ginecologie, dupa consultatie.Parerile, sfaturile, solutiile primite de la unul sau altul pot fi, in cel mai fericit caz, fara niciun rezultat. Renunta la falsa pudoare si mergi la medic --- asta, daca nu doresti ca, in timp, sexul sa devina o tortura.

| Felys a răspuns:

Vaginul se largeste in timp,e clar ca tu esti prea stresata si sigur ca resimti durere,foloseste mult lubrefiant si preludiul sa fie cat mai lung,nu poti spune ca vaginul e foarte strimt,imagineaza-ti ca pe acolo trece un copil la nastere,deci realizezi ca el se dilata foarte mult atunci cand e nevoie,trebuie doar sa lasi stresul la o parte si sa te relaxezi cat mai mult posibil,daca nici asa nu merge insemna ca ai o infectie vaginala, nu e normal sa doara la nesfarsit, mergi si fa-ti niste analize, poti avea o raceala netratata la timp si de aici si durerile, succes

| Alcyon a răspuns:

Si eu sunt foarte stramta, asa ca la inceput am avut probleme din cauza asta. Si acum, la prima penetrare e cam neplacut. Pe urma insa, nu mai simt decat placere si ajung la orgasm destul de repede. Eu cred ca e ceva psihic la tine. Adica, te gandesti ca o sa te doara iar excitatia dispare automat. Incearca sa te concentrezi numai pe placere si sa ignori partile mai urate. Stii ca e o vorba: nu exista placere, fara durere happy Asta cam asa e. Femeile din pacate, se trezesc mai greu dpdv sexual, ca un barbat. Stai numai sa-i dai de gust, ca pe urma o sa vrei non stop laughing

| brunetelu a răspuns (pentru Alcyon):

Sunt doar curios.la chestia asta cum ca sunteti foarte stramte.nu se poate face nimic?

| Alcyon a răspuns (pentru brunetelu):

Ba da, sa nasti happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai grijă la poziţie, încearcă ceva care să te avantajeze. Dacă nu, zi lui să te lărgească puţin... rolling on the floor. O poate baga mai tare, vaginu' se lărgeşte şi rezolvaţi problema.hee hee. Sau încearcă lubrifiant. thinking
Sănătate si spor în pat! happy

| ClauditaSmile a răspuns:

Sa incerce un preuludiu mai lung, sa te umezesti mai mult in acea zona si daca se poate si niste lubrefiant

| Loreddana a răspuns:

Folositi lubrifiant. Si daca te doare si cu lubrifiant eu zic sa va limitati la a va masturba reciproc fara penetrare, bineinteles daca e si el de acord.
Oricum majoritatea femeilor nu au orgasm vaginal datorita numarului redus de terminatii nervoase aflate in interiorul vaginului.
Din ceea ce spui, deduc ca nu prea iti cunosti nici tu propriul corp. Te-ai masturbat vreodata?

| brunetelu a răspuns (pentru Loreddana):

Loredana in ce masura ajuta masturbarea fata de sexul propriu? funda:*

| Ruth_3500 explică (pentru Loreddana):

De cunoscut imi cunosc corpul foarte bine, si da folosim lubrifiant, fara lubrifiant nici nu ma pote patrunde...

| brunetelu a răspuns (pentru Ruth_3500):

Id virgil motatu@yahoo.com pass-bianca intelegi tu dc am scris asta

| Maxnonymus a răspuns:

Si intrebarea este?

| Ruth_3500 explică (pentru Maxnonymus):

Am editat acum, am avut impresia ca am precizat de la inceput, nu am recitit laughing intrebarea este: ce pot face in legatura cu asta? mi se pare anormal ca dupa jumatate de an sa mai existe problema asta