| Larissssa1234 a întrebat:

Helo. Am 16 ani, recent mai exact acum 3 luni de zile mi-am inceput viata sexuala. Tin sa mentionez de la inceput ca absolut orice contact pe care l-am avut a fost protejat de la inceput pana la sfarsit. De obicei nu prea imi intarzie menstruatia, imi vine la data fixa sau chiar mai devreme uneori. Insa, luna aceasta deja sunt in a 3a zi de intarziere, avand in vedere faptul ca luna trecuta mi-a venit pe 6, iar astazi suntem pe 9 si inca n-am avut niciun simptom pe care de regula il am inainte sa-mi vina menstruatia. Tin totusi sa mentionez faptul ca am avut dureri in parte inferioara a abdomenului, mai exact in zona ovarelor, dar si la spate, mai exact la mijloc, prin zona rinichilor. De obicei cand imi vine ma doare burta normal, nu si ovarele, dar ma rog, astea sunt amanunte, nu neg faptul ca ar putea fi ceva normal si acest simptom. As vrea sa readuc iar in discutie faptul ca am facut-o de fiecare data protejat si mai mult de atat, in niciuna din dati nu a ejaculat in mine, practic am folosit 2 metode de contraceptie simultan, cea a prezervativului, dar si cea a retragerii. Nu cred ca esti vreo posibilitate de a ramane insarcinata in cazul acesta, insa chiar as aprecia raspunsul concret al unei persoane care se pricepe in acest domeniu si m-ar putea linisti cu o explicatie pentru aceasta intarziere, nu de alta, dar chiar as vrea si eu sa dorm linistitalaughing multumesc anticipat.

3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Folosirea prezervativului este eficienta doar daca este corecta, adica daca penetrarea se intrerupe dupa ejaculare. Asocierea cu metoda retragerii (care nu este o metoda contraceptiva) scade eficienta prezervativului, fiindca poate duce la scurgerea de lichid preseminal din prezervativ, mai ales daca retragerea se face in graba, fara a fixa cu atentie prezervativul cu mana labaza. Asa aca voi nu ati folosit doua metode contraceptive, ci ati diminuat eficienta prezervativului folosindu-l eronat.
Cu toate aceste, sansele de sarcian sunt destul de mici, iar intarzierea este si ea mica. Fetele care isi incep viata sxeuala atat de repede (inainte de 17 ani si jumatate, varsta la acre se matureaza organele genitale) au adesea probleme genitale, asa ca nu e de mirare ca au aparut si la tine, riscul era foarte mare. E bine sa ami astepti vreo 3-4 zile, sa faci un test de sarcina din prima urina de dimineata (pentru siguranta) si apoisa mergi la ginecologul tau, cel care te-a consultat si imediat dupa inceperea vietii sexuale. CU multa atetie si multe consultatii, o sa depasesti aceste probleme si o sa poti duce o viata normala

| corbulalbrosu a răspuns:

Ciclul tau menstrual poate fi considerat ca fiind de tip reglat. Pentru a fi corect informata trebuie sa stii si sa intelegi ca uneori chiar si in cazul celui mai bine pus la punct ciclu si perfect functional organism feminin, in anumite cazuri/situatii, se pot produce dereglari hormonale. Acestea pot fi dereglari minore, neinsemnate, insa uneori din cauze imposibil de a putea fi explicate, elucidate pot fi destul de grave/severe si se pot produce pe parcursul oricarui ciclu menstrual. Astfel ca in acest caz al ciclului tau menstrual REGULAT (asa cum se pare a fi), din moment ce ai o data stabilita exact de pornire a menstruatiei aceasta neinceperea sangerarii reprezinta probabil doar o mica abatere in + de cateva zile. Insa pot sa existe si situatii in care uneori ''intarzierea'' sa fie/ajunga chiar si la 7-10 zile. Si in cazul tau, in actualul ciclu menstrual cel mai probabil s-a produs o asemenea dereglare a activitatii hormonale si intr-o asemenea situatie lungimea ciclului se poate elonga cu un numar de zile imposibil de anticipat, care de regula poate fi uneori si de circa 3-5-7zile de prelungire a ciclului. Este cunoscut/stiut faptul ca atat data producerii ovulatiei cat si data de pornire a menstruatiei reprezinta 2 momente direct legate intre ele, adica sunt interdependente. Momentul produ Din acest motiv ''intarzierea'' actuala NU apare ca urmare a unor factori externi cum ar fi surmenaj, stres, raceala, sau boala comuna, fiindca acestea NU influenteaza, NU schimba si nici NU modifica activtatea glandelor endocrine. Si nu poate fi provocata nici de catre o sarcina ipotetica, fiindca nu ai intretinut sex in acest ciclu. Astfel ca aproape sigur poate fi vorba pur si simplu de o... dereglare a activitatii hormonale. Multa sanatate!

| Emilian65 a răspuns:

Daca actele sexuale au fost protejate, nu poti fi gravida.