| andra_7244 a întrebat:

ne-am despartit acum ceva timp desi am ramas prieteni de vreo doua zile nu ma mai saluta cand ne intalnim...chiar daca nu ma saluta sta in totdeauna foarte aproape de mine impreuna cu prietenii lui si ma priveste foarte insistent si cand ma intorc intoarce si el privirea[dupa ce nu ma mai uit la el el de intoarce si se uita iarasi foarte insistent si din privirea lui se vede ca e pe alta planeta...inrebarea este:credeti ca mai tine la mine?

Răspuns Câştigător
| missbee a răspuns:

E normală reacția lui. Ați fost împreună, ați avut o relație mai specială decât a avut el cu alte fete sau mă rog, cu alte cunoștințe. E evident că după despărțire să ai ceva rețineri față de persoana respectivă, mai ales dacă ești o fire ceva mai emotivă. Poate că și atitudinea ta l-a determinat să nu mai îndrăznească să te salute. Ceea ce vreau să spun este că nu are rost să faci pe prețioasa, și să îl lași pe el să te salute mereu. Fă și tu pasul ăsta, întreabă-l ce mai face când îl vezi... Pune-te în ipostaza lui : dacă fosta ta prietenă nu te salută când trece pe lângă tine decât dacă o faci tu primul, nu te-ai gândi că poate ea nu mai vrea să aibă nicio legătură cu tine? Nici măcar o relație de genul "salut- salut - ce faci? - bine"? În momentul în care bărbații/băieții își fixează în cap ideea că o fată îi resping sau îi reped, ei rup orice legătură ea din simplul motiv că sunt orgolioși. Așteaptă și ei ceva la schimb.

Fii mai dezghețată, salută-l, poartă-te ca și când ți-ar fi un simplu prieten, nu te închista, nu te fâstâci și nu adu în discuție fosta voastră relație eșuată. Poartă-te firesc, tachinează-l, glumește cu el... Doar încercând să fiți din nou prieteni puteți să vă redescoperiți, să hotărâți de la sine dacă merită să mai încercați. Totul va veni de la sine... Jocul acesta de priviri timide indică clar că există niște rețineri între voi, și că el cel puțin, se împiedică de ceva. Dacă vei ști să te porți cu el cât mai firesc, ca și când nimic nu s-ar fi întâmplat, el va putea să se deschidă din nou față de tine.

Deși, ca un sfat personal... eu dacă aș fi tu, aș rămâne cu el la stadiul de simpli amici. Știi vorba aia, nu mai lingi unde ai scuipat. Dacă la un moment dat, în relația voastră, ați fost determinați de diverși factori să vă despărțiți, înseamnă că există o nepotrivire, o piedică. Piedică care mai devreme sau mai târziu, va apărea din nou într-o viitoare relație între voi doi... ce te face să crezi că veți putea să o depășiți acum, dacă atunci nu ați putut? Pentru că e evident, într-un cuplu când apare o problemă, despărțirea este soluția finală - întâi încerci să o rezolvi, să o clarifici, iar dacă nu merge, ne despărțim. Înseamnă că acel ceva, care a intervenit între voi, nu poate fi depășit și că la acel moment despărțirea a fost cea mai bună soluție. Data viitoare va fi la fel, și iar veți investi sentimente fără rost.
Eu te-aș sfătui să privești spre viitor, și să rămâi prietenă cu el că așa-i frumos, și niciunul din voi nu are nicio vină că între voi n-a fost să fie nimic.

Baftă!

5 răspunsuri:
| marsy a răspuns:

Desigur ca DAAA! Daca nu a tine la tine s-ar saluta cu tine ca 2 prieteni, dar el se pare ca nu este de acord cu prietenia voastra, nu se poate resemna probabil ca nu te mai are alaturi!

| Nobodyy a răspuns:

Da mai tine la tine.Nu te saluta pentru ca are orgoliu si probabil l-a durut despartirea.Si te mai priveste pentru ca nu prea poata sa se abtina.~Yoni.

| Iulianpatrascuiulimihai a răspuns:

Da sigur mai tine la tine depinde din ce motiv v-ati despartit

| Claudia_9063 a răspuns:

Andra mama,eu cred ca poate regreta faptul ca s-a despartit de tine si ca ar incerca el sa dea inapoi si sa se reimpace cu tine, dar depinde si de reactia ta si de felul cum il privesti si tu. Poate incearca sa iti spuna ceva de se tot apropie de tine. Despre baietii nu stiu eu prea multe, dar din ceea ce mi-ai povestit tu asa reiese.

| stefanescu3 a răspuns:

Da... normal