| Anaïs257 a întrebat:

Nici nu stiu cum sa incep... Am nevoie de o părere sinceră si obiectiva. In urma cu ceva timp am facut cunoștiința cu cineva pe instagram, eu eram intr o perioada in care încercam sa uit o alta persona si aveam nevoie sa umplu niște goluri prin socializare, si chiar nu am vrut sa i dau speranțe tipului de pe insta sau ceva. Adică chiar l am refuzat de mai multe ori cand m a invitat in oraș, etc. Si i am spus ca daca vrea sa ne vedem... Sa vina la un eveniment ce a avut loc acum 3 Sapt, mi a spus ok, ca mai vine cu inca 2 prieteni, totul bine, ne am vazut, au venit si m au luat de acasa, dupa eveniment era vba sa mergem sa mâncam undeva, eu am insistat sa rămână si prietenii lui ca sa nu e pună probl de o situație naspa in care sa ramân singura cu tipul, asa ca am ieșit toți 3 in dupa amiaza aia, in parc si la film. A fost super ok, ne am inteles f bine, dar din seara aceea am ajuns sa vorbesc cu unul dintre prietenii lui.,. Care imi bătea mereu apropouri de tipul de pe insta, m am enervat si i am zis tipului ca între noi nu e nimic, si a cam terminat o cu Minelaughing si am continuat sa vbesc cu prietenul lui, dar tipul fiind super rece asa cu mine, nu înțelegeam care e problema, mi a zis ca ii e aiurea sa vbeasca cu mine cand eu i am rănit sentimentele prietenului sau... A venit intr o seara la mine, l am chemat si a bătut drumurile pana in capătul celălalt al orașului sa stea o ora, adică chiar cred ca avea si el un oarecare atașament, m am dus sa l astept intr o zi la munca si a fost clar bucuros cand m a vazut, totul bine, am zis ca trecusem peste problema cu tipul de pe insta... Dar dupa ce ne am vazut ultima data nu mi a mai scris. O Sapt, toată lumea mi a zis sa nu renunț ca e genul care are nevoie sa tragă lumea de el, si am zis ca i dau un mesaj prin care sa i zic ca având atitudinea asta practic renunta la mine, mi a răspuns si mi a zis ca s a gandit f bine si ca el intre noi lucrurile erau deja mai mult decât "prieteni" si ca nu poate, ca nu e corect fata de prietenul lui si ca mereu se gândește la el cand vorbeste cu mine. Evident am dat o la intors si i am zis ca nu trebuie sa fie neaparat cv mai mult între noi, dar clar m a afectat, nu stiu ce sa zic. Nu stiu ce sa fac, nu vreau sa fiu un spin in coasta lui, dar e clar ca si el simte ceva. Si mi se pare aiurea ca nu poate fi obiectiv si sa nu l afecteze faptul ca i am refuzat prietenul... Imi pare rau ca am scris asa multhappy

6 răspunsuri:
| Roxana0606 a răspuns:

Nu stiu, tu ce-ai face daca tipul de care i-ar placea prietenei tale s-ar da intr-un fel la tine? Nu prea confortabil, nu? Pur si simplu el nu vrea sa isi strice prietenia cu baiatul respectiv. Presupun ca baiatul care te place a discutat despre tine destul de mult cu el si acum se simte stanjenit, ca si cum si-ar trada prietenul, mai ales a el stia de sentimentele lui.
Pune-te in locul lui, sa iti placa tie de cineva iar prietena ta pe care o trimit sa ii bata apropouri sa inceapa sa "lege " ceva cu el dupa ce pe tine te-a refuzat. Nu prea-ti cade bine

| Lawliet14 a răspuns:

Superb! Bafta!

| OMFGConrad a răspuns:

E clar că omul are nişte principii peste care nu poate să calce! Lasă-l în pace şi caută-ţi altul sau rămâi singură un timp.

| VenomMMA a răspuns:

Ghinion pentru prietenul lui. Ar trebui sa-i spui asta si sa-ncercati sa formati o relatie. Tie-ti place de el, lui ii place de tine, nu-nteleg ce legatura mai are prietenul lui atata timp cat l-ai refuzat si i-ai dat de inteles ca intre voi nu o sa existe nimic. Asta ar trebui si el sa-nteleaga si sa nu o mai dea intruna cu ''scuza'' asta legata de prietenul lui. Asta este! O sa-si gaseasca si prietenul lui o alta fata si totul o sa fie bine. happy

| Drew47Idk a răspuns:

Într-un fel, este de înțeles și atitudinea lui. Este un prieten loial și că ține cont de sentimentele celor din jur, depinde cum privești asta: calitate sau defect. Ar trebui să porți o discuție cu tipul de pe Insta și să-i spui că în ciuda tuturor lucrurilor ți-ar plăcea să fiți amici, cu siguranță după ceva timp va trece peste dacă vede ce prietenă minunată ești. Poate văzând că tu și acel tip vă înțelegeți bine, prietenul acestuia va fi mai relaxat și va da frâu liber emoțiilor. Dacă am înțeles bine vă știți de câteva săptămâni, iar el pare genul care se lasă mai greu. Ar trebui să-l iei ușor, gesturi mici, glume, lucruri pe care la fac prietenii. În timp, poate te vei putea apropia și veți ajunge să vă țineți de mână sau îmbrățișați "ca prieteni", cine știe. Trebuie doar să nu-ți pierzi încrederea și să o iei subtil și încet. După ceva vreme în care ați ajuns să vă cunoașteți iar tu și tipul de pe Instagram ați început să fiți amici, chiar nu văd de ce te-ar refuza, știind că prietenul lui este bine și tu îți dorești să treceți la următorul pas. Știi, depinde și de băiat, dar majoritatea preferă fetele perseverente. *prin perseverență nu spun obsesie* Mult succes și multă răbdare. ♥