| anonim_4396 a întrebat:

Nici nu stiu cum sa incep in primul rand sunt fata am 18 ani si o viata mai ciudata. Parintii mei au divortat cand eu aveam 12 ani dar nici cand erau impreuna nu pot spune ca aveam o viata super. Tatal meu era alcolic si o batea pe mama. Dupa ce au divortat si ne-am mutat de acasa viata mea nu a devenit mai frumoasa ci din contra am suferit foarte mult din cauza mamei mele. Se comporta urat cu mine simteam cum nu ma iubeste si sunt o povara. Timpul a trecut din pacate eu am intrerupt scoala nu imi mai statea capul am ajuns sa imi fac singura mancare sa imi spal hainele nu aveam masina de spalat atunci. Si imi era greu. Acum in schimb am ajuns sa plec din orasul acela singura de la 17 ani la inceput ma mai ajuta si ea dar si eu mi-am cautat un loc de munca dar de aproape un an cand am avut un loc de munca mai stabil nu am mai avut nevoie de ajutor ..Problema mea e alta...Nu stiu am o problema psihica dar nu am prieteni ca alti tineri. Acum am doar colegele de la munca si ele sunt prietene doar asa adica nu prietenii adevarate pe care sa poti conta la nevoie. Nu am avut niciodata un iubit tot timpul fugeam de baieti. Cautam motive ba ca sunt cu cineva ba ca nu ne potrivim ba nu mai vorbeam cu ei..Nu mai sunt virgina am facut-o deja cu mai multi dar si aici cred ca am o problema de fiecare data dupa ce ma culcam cu un baiat nu mai simteam nici o atractie fata de el si ma distantam..Acum lucrez si intr-un domeniu putin interpretabil (la un salon de masaj erotik)la munca par fata normala ca o c**va mai pe romaneste. Dar in sufletul meu nu sunt deloc asa si in viata de zi cu zi orice persoana intalnesc se gandeste daca lucreaza acolo singur a avut cine stie ce trairi in viata cine stie cati au fu**to dar de fapt nu e deloc asa si nici nu am puterea sa zic cuiva adevarul zici ca imi e rusine ca sunt altfel..Imi place viata de azi destrabalarea prin cluburi sa spunem dar totul pana la sex cum sunt fetele de azi o fac cu toti cu care apuca, pe langa aceasta problema mai am una pot spune ca am o viata imaginara... Imi imaginez multi prieteni cum ma distrez cu ei un iubit frumos exact pe gustul meu cu care ma inteleg perfect ca imi voi face o familie deci chiar uneori fara sa imi dau seama incep si vorbesc singura ca si cum as vorbi cu prieteni mei. Oare de ce. Ce este in neregula cu mine. Va rog sa ma ajutati chiar nu am puterea sa ii povestesc nimanui. Oare am vreo problema psihica?

8 răspunsuri:
| DeeaMarry a răspuns:

Wow, chiar m-a "atins" povestea ta.
E clar ca trecutul si-a pus amprenta asupra ta. Ai suferit mult si asta se vede, se simte.
E mult si urat spus problema psihica. Eu cred ca ai nevoie de consilierea unui psiholog, astfel incat sa te faca sa iti depasesti temerile. Crede-ma, o sa te ajute mult!
Nu cred ca te ajuta prea mult job-ul actual, insa e decizia ta.

| Drimmero a răspuns:

Greutatile vietii te-au schimbat, asa se intampla cand dai de o viata grea. Du-te la un psiholog, el e singurul care te poate ajuta. Stai linistita, nu esti singura care e in faza asta!

| seth2016 a răspuns:

>> Oare am vreo problema psihica?

Da, ai. Din ce spui pare a fi o tulburare de atasament. Un psihoterapeut te poate ajuta sa-ti intelegi trecutul si sa-l accepti. Viata ta se poate imbunatati considerabil.

| MINIONS008 a răspuns:

Omg acum ma simt si eu rau! Si vb serios pentru casi euam o viata urata... aproape ca a ta! Uite daca vrei sa vb pefacebook poate te vei simti mai bine
Facebook: Andrei Tifescu
Si eu is mai mic am sa fac 15 ani si abia astept scoala k ma duc la liceu si voi sta mai mult in oras si voi putea continua sa fumez... Sper sa ma cauti pe Facebook sa vb k nici eu nu am prieteni si stau ichis in curte si tare bine ar fi daca as vb cu cineva despre problemele mele sau...
:-( ------> :-)

| Alakhaincatty a răspuns:

Stoop! Linisteste-te. In primul rand:

*NU ai o problema psihica!
* Poate esti o fire mai antisociala sau, ai asteptari foarte mari de la un baiat pentru a putea fii iubitul tau.

* Iti imaginezi toata aceasta lume imaginara deoarece tanjesti dupa o viata normala, cu prieteni si toate cele.

* Daca vorbesti singura nu inseamna ca esti nebuna. Fiecare persoana are momente in care vorbeste cu ea insasi deoarece aceasta,, tehnica'' te ajuta sa iti vizualizezi mai bine viata si sa gasesti rezolvari la problemele tale. ESTE ABSOLUT NORMAL.

* Incearca sa iti schimbi viata pana nu este prea tarziu. Incearca sa dai naibii ( scuze de expresie) trecutul ala al tau si priveste doar inainte.

Uite cateva sfaturi ca sa iti schimbi viata:

- Fii mai sociala si mai glumeata cu fetele de la locul tau de munca. Daca ai spus ca lucrezi la un salon de masaj erotic, fa glumite cu colegele tale despre,, clientii tai'' si incetul cu incetul te vei imprieteni mai bine cu ele. Incearca sa,, citesti'' persoanele si sa le ajuti, dandu-le de inteles ca tu esti de incredere si poti sa le ajuti.

- Dupa ce ai cativa prieteni foarte buni pe care poti conta, te poti descarca lor dar atentie: NU iti spune absolut toate secretele deoarece nu stii sigur cine este de incredere si cine nu.

Eu ti-as sugera sa nu mai lucrezi la acel salon de masaj erotic dar este doar decizia ta. Din cate am inteles ti-ai oprit studiile dar daca mai ai curajul ti le poti continua. Incearca sa vorbesti cu mama ta, sau angajeaza-te la vreo benzinarie sau mai bine ca chelnerita la vreun restaurant/ cafenea. Oricum, este cam greu sa iti gasesti un loc de munca bun daca nu ti-ai mai continuat studiile.

Probabil te departezi de,, prietenii'' tai dupa ce faci sex cu ei deoarece iti este frica ca sa nu te raneasca sau sa nu te judece avand in vedere trecutul tau nu tocmai placut.

Tot ceea ce trebuie sa faci este sa iti faci usor, usor o viata sociala, sa iti gasesti un loc de munca decent si sa iti schimbi viata. Am inteles ca iti place viata,, destrabalata''. Nu este nici-o problema. Poti sa te distrezi in cluburi dupa ce iti faci cateva prietene si ai TOT timpul din lume pentru a te indragosti. Probabil nu esti inca pregatita pentru o relatie si este TOTAL normal.

Succes si daca mai ai intrebari le astept cu mare drag. Sper ca te-am putut ajuta si sprijini happy

| Patriciaalina a răspuns (pentru Alakhaincatty):

Iti multumesc din suflet chiar mi-a fost de ajutor raspunsul tau. Studiile le-am reluat.

| Alakhaincatty a răspuns (pentru Patriciaalina):

Ma bucur foarte mult ca te-am ajutata^^ Sper sa fii fericita de acum inainte happy

| Alex197624 a răspuns:

Daca vrei putem vorbi... mie imi place sa ascult si sa dau sfaturi ☺