| anonim_4396 a întrebat:

Nici nu stiu cum sa incep in primul rand sunt fata am 18 ani si o viata mai ciudata. Parintii mei au divortat cand eu aveam 12 ani dar nici cand erau impreuna nu pot spune ca aveam o viata super. Tatal meu era alcolic si o batea pe mama. Dupa ce au divortat si ne-am mutat de acasa viata mea nu a devenit mai frumoasa ci din contra am suferit foarte mult din cauza mamei mele. Se comporta urat cu mine simteam cum nu ma iubeste si sunt o povara. Timpul a trecut din pacate eu am intrerupt scoala nu imi mai statea capul am ajuns sa imi fac singura mancare sa imi spal hainele nu aveam masina de spalat atunci. Si imi era greu. Acum in schimb am ajuns sa plec din orasul acela singura de la 17 ani la inceput ma mai ajuta si ea dar si eu mi-am cautat un loc de munca dar de aproape un an cand am avut un loc de munca mai stabil nu am mai avut nevoie de ajutor ..Problema mea e alta...Nu stiu am o problema psihica dar nu am prieteni ca alti tineri. Acum am doar colegele de la munca si ele sunt prietene doar asa adica nu prietenii adevarate pe care sa poti conta la nevoie. Nu am avut niciodata un iubit tot timpul fugeam de baieti. Cautam motive ba ca sunt cu cineva ba ca nu ne potrivim ba nu mai vorbeam cu ei..Nu mai sunt virgina am facut-o deja cu mai multi dar si aici cred ca am o problema de fiecare data dupa ce ma culcam cu un baiat nu mai simteam nici o atractie fata de el si ma distantam..Acum lucrez si intr-un domeniu putin interpretabil (la un salon de masaj erotik)la munca par fata normala ca o c**va mai pe romaneste. Dar in sufletul meu nu sunt deloc asa si in viata de zi cu zi orice persoana intalnesc se gandeste daca lucreaza acolo singur a avut cine stie ce trairi in viata cine stie cati au fu**to dar de fapt nu e deloc asa si nici nu am puterea sa zic cuiva adevarul zici ca imi e rusine ca sunt altfel..Imi place viata de azi destrabalarea prin cluburi sa spunem dar totul pana la sex cum sunt fetele de azi o fac cu toti cu care apuca, pe langa aceasta problema mai am una pot spune ca am o viata imaginara... Imi imaginez multi prieteni cum ma distrez cu ei un iubit frumos exact pe gustul meu cu care ma inteleg perfect ca imi voi face o familie deci chiar uneori fara sa imi dau seama incep si vorbesc singura ca si cum as vorbi cu prieteni mei. Oare de ce. Ce este in neregula cu mine. Va rog sa ma ajutati chiar nu am puterea sa ii povestesc nimanui.

3 răspunsuri:
| WaterDrop a răspuns:

Copilaria cu certurile si lipsurile ei te-au impins pe aceasta cale. As vrea sa fiu o persoana morala si sa spun ca faci ceva gresit, insa in ziua de azi, in conditiile actuale, nu ai fost indrumata si sfatuita, iar nevoia te-a impins pe acest drum.

Trebuie insa sa schimbi cateva lucruri. Incepe prin a termina macar liceul la seral (prezenta este foarte lejera acolo, 10-20 ore pe luna si examenele pot fi luate cu bani), in felul acesta vei putea munci fara probleme. Schimba locul de munca, desprinde-te de locul in care esti acum. Sunt mai putini bani cu siguranta, insa vei avea mult mai multa liniste si vei cunoaste persoane de la care chiar ai ce invata, nu ca actualele colege pentru ca sunt sigur ca majoritea dintre ele sunt in aceiasi situatie ca tine. Fa-ti prieteni noi (vei intalni lume la seral si locul nou de munca) printre care sigur va fi cineva care sa te incurajeze si sa-ti dea niste sfaturi cat de cat mai bune.

Fa-ti un iubit, stabil, care sa tina la tine cu adevarat, nu doar o relatie carnala. De aici ai problema cu "nu mai simteam nimic", pentru ca te-ai lasat pacalita de specimene. Lasa de la tine, pentru ca am o vaga impresie ce intelegi tu prin "iubit frumos exact pe gustul meu" si toate visati la asta, insa vei fi dezamagita pentru ca este greu sa gasesti asa ceva. Cauta-ti unul care sa te ajute sa devii o persoana mai buna decat esti tu acum.

Mai tarziu, poti urma chiar o facultate. Gandeste-te la ce ti-ar place sa faci in viata (in afara de distractii in club), ce te incanta pe tine cel mai mult, si mergi pe acel drum, cate o zi pe rand.

| Patriciaalina a răspuns (pentru WaterDrop):

Multumesc frumos pentru sfat..scoala am reluat-o. problema este ca nu m-asi descurca singura daca asi schimba serviciul... stau singura cu chirie.

| WaterDrop a răspuns (pentru Patriciaalina):

Cauta o colega cu care sa o imparti, daca pui anunt pe internet, cu siguranta vei gasi destul de repede pe cineva.