| anonim_4396 a întrebat:

Nu am avut contact sexual timp de cateva luni. La sfarsitul lui septembrie inainte de menstruatie am avut un contact sexual neprotejat (nu a ejaculat in mine) insa inca nu mi-a venit menstruatia dar am dureri ingrozitoare de ovare si cateodata ma dor sanii.+o secretie alba abundenta. Este posibil sa se fi dereglat sau sunt sanse sa fiu insarcinata?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Pe baza a mai multe informatii si explicatii oferite/prezentate si exprimate in intrebarile tale anterioare se poate afirma foarte sigur si precis ca ciclurile tale menstruale sunt foarte neregulate atat din cauza functionarii incorecte a glandelor endocrine ceea ce determina ca si activitatea hormonala sa fie perturbata dar si din cauza sindromului SOPC instalat la nivelul ambelor ovare ce se manifesta prin existenta chisturilor. In mod sigur ovarele tale sunt impiedicate sa functioneaza corect si exista posibilitatea ca in acest moment ca si in ciclurile menstruale trecute producerea ovulatiei sa fie mult intarziata ceea ce a determinat amanarea inceperii menstruatiei pe termen un imposibil de prezis. Durerile amintite in zona ovarelor probabil sunt provocate de existenta chisturilor, iar cele care se manifesta la nivelul sanilor si asecretiei vaginale sa reprezinte simptome premenstruale. Bineinteles ca poate exista si posibilitatea de se fi putut forma o sarcina insa se poate aprecia/considera ca probabilitatea este foarte foarte mica deoarece sperma nu a fost ejaculata in vagin si a faptului ca sexul a fost intretinut intr-un moment complet nefavorabil procreerii. Probabilitatea de a exista o sarcina este EXTREM de mica. Multa sanatate!

2 răspunsuri:
| lpavel a răspuns:

Daca ati facut sex neprotejat, el nu a folosit prezervativ sansele sa ramai insarcinata sunt 99, 9% chiar daca nu ejaculeaza in tine!

| kandaraki a răspuns:

Esti proasta nu gravida!