| JasmineThompson1997 a întrebat:

Nu am avut iubit niciodată! Am 19 ani! Am avut câteva tentative de a avea. Pe ultimul băiat începusem sa îl iubesc. Chiar ma excita când îmi spunea "iubire". Nu M-am sărutat cu el, dar in schimb am vorbit ore in șir despre cum va fi prima mea experiența sexuală...Dar după ce m-am masturbat, nu am mai vurut iubit! Parca uitasem de el, nu mai doream o relație, parca mi se părea ceva jenant... Oare așa va fi mereu?

17 răspunsuri:
| wildthing a răspuns:

Pai tu nu te-ai masturbat pana la 19 ani?

| JasmineThompson1997 explică (pentru wildthing):

Ba daa....doar ca dupa ce ma masturbez, nu mai vreau iubit. Nu ma mai pot gandi la baiatul respectiv. Devin serioasa asa.

| JasmineThompson1997 explică (pentru wildthing):

Ba daa....doar ca dupa ce ma masturbez, nu mai vreau iubit. Nu ma mai pot gandi la baiatul respectiv. Devin serioasa asa...

| wildthing a răspuns (pentru JasmineThompson1997):

Nu e absolut nimic jenant intr-o relatie dintre un barbat si o femeie, atat timp cat ei sunt impreuna pentru motivele corecte, iar aceste motive si le stabileste fiecare persoana in parte. Daca tu simti jena, inseamna ca in acel moment nu te gandesti la baiatul potrivit. Cand vei iubi pe cineva cu adevarat, acea jena nu va mai exista...si vei dori acea persoana si dupa episodul de masturbare.

| JustDeedee a răspuns:

O relatie nu se face din sex. Sexul vine pe parcurs. Nici nu ma mir ca nu il mai vrei dupa ce vorbiti astfel de lucruri din moment ce nici nu sunteti impreuna. Dupa raspunsul dat de tine, eu cred ca vrea doar sa aiba relatii sexuale cu tine. Un baiat care vrea sa te faca sa te indragostesti de el nu iti spune ca vrea sa-ti atinga sanii sau orice altceva legat de atingeri din punct de vedere fizic.

| RAY a răspuns:

O data implinita o dorinta creierul vrea repetarea ei dar mai tarziu, tu poate ca simti ceva platonic pentru el nu te atrage fizic iar dupa ce te masturbezi nu te mai atrage deloc, cautati un barbat frumos care sa te atraga fizic, unde nu e chimia aia nu e nimic

| Violleta2022 a răspuns:

Tu asociezi iubitul cu masturbarea?
Inseamna ca inca nu ai intalnit persoana pentru care sa-ti bata inima si sa simti ceva. partea sentimentala conteaza mai mult intr-o realtie, decat sexul.
Dupa cum vorbesti aici, pari a avea undeva 12-14 ani, nicidecum 19.

| mihai69 a răspuns:

Am senzația că de fapt tu nu ești atrasă de un băiat pentru felul lui de a fi, de personalitatea lui etc., ci pur și simplu ai chef de sex. (de aia te și simți excitată dacă îți vorbește frumos). Evident, odată cu detensionarea prin masturbare, dorința sexuală dispare și... aia e.
E timpul să cunoști și tu un băiat... Adică să-l CUNOȘTI cu adevărat, și să te atragă și psihic (prin ceea ce e, ce reprezintă pentru tine), ca să-l poți și iubi, nu doar dori fizic.

| JasmineThompson1997 explică (pentru mihai69):

Dar vorbim de aproape doi ani. Am pornit de la nimic...am fost prieteni, apoi cei mai buni prieteni, apoi un fel de iubiți. Intr-un fel, sunt atașata de el, este frumos(nu exagerat), și îl apreciez pentru inteligenta cu care a fost înzestrat și de modul in care a știut sa o fructifice. As avea ce învața de la el...Am vorbit absolut orice cu el, chiar a fost calm cu mine și răbdător. Știu ca el mai vorbește si cu alte fete, si nu știu dacă e un lucru normal, din moment ce spune ca se simte atras de mine. In ultima vreme a început sa îmi spună ca ar vrea sa ma f.ta..sau ca ar vrea sa îmi atingă sânii, sau chestii de genul. Și îmi spune ca dacă nu îl iubesc, ma voi îndrăgosti de el treptat ..Nu i-am dat niciodată ocazia sa se apropie de mine, fizic. Am preferat sa ma masturbez decât sa fac ceva cu el

| cristimihailov a răspuns:

Ma tem ca dupa doi ani sa te bucuri ca mai e cu tine in conditiile enumerate.

Nu te mai masturba. Pur si simplu fa-o cu el.

S-ar putea sa te oftici dupa ca nu ai incercat mai devreme.

| JasmineThompson1997 explică (pentru cristimihailov):

Îmi este rusine sa fac ceva cu el..ma simt vinovata, tot încerc sa ma familiarizez cu ideea ca e ceva normal, dar nu pot! Mi se pare rușinos! Nu îmi place nici concepția unora, ca dacă te măriți, ești datoare sa faci dragoste cu bărbatul tău, de câte ori îți va cere! Ai mei îmi cer sa ma mărit virg., nu este asta o problema, doar ca m-as simți folosită, sa fac ceva cu vreun băiat.E normal? CUM SA SCAP DE ASEMENEA GANDIRE?

| cristimihailov a răspuns (pentru JasmineThompson1997):

Buna,

Exista doua abordari majore in viata:
- faci cum doreste inima ta.
- faci cum vor altii.

Si ma rog este o stare de comprimis in care faci cand ca tine cand ca altii. Dar aceasta abordare aduce nefericirea.

Nu stiu cum este mai bine in cazul tau. Cred ca tu stii aici.

Daca ii asculti cu religiozitate pe ai tai, e ok. E o abordare. Nu este abordarea mea oricum.

Daca nu ii asculti si faci cum doresti tu, este o alta abordare. Aceasta este abordarea mea. Iau nota de ceea ce spun si incerc sa inteleg motivele, sa le vad punctul lor sau al altora de vedere, dar decizia finala o iau eu.

Personalitatea ta... nu o stiu.

Pot sa iti raspund tehnic mai mult:
- exista motive pro sa te mariti virgina: fiind prima relatie nu prea ai la ce sa te astepti. Nu ai comparatia experientei si ca urmare va fi o relatie mai trainica. Daca si celalalt e ok. Aceasta pare viziunea bisericii. Personal mi se pare invechita deoarece femeia in ultimii zeci de ani s-a emancipat in societatea moderna.

- daca intretii relatii inainte de casatorie cu alte persoane/sau aceeasi cu viitorul sot, vei avea posibilitatea sa gusti ciorba inainte ca sa nu te frigi.

Eu as merge la parinti si i-as intreba scurt: ce doriti? Sa fiu fericita? Sau sa imi risc fericirea pentru a incerca sa vad cum va fi prima casnicie si sa trec printr-un divort?

In locul tau (dar eu am o gandire diferita) as face-o cu prietenul tau in toate modurile posibile. Daca el a stat atat de mult cu tine, poate ori te iubeste cu adevarat ori nu are incredere in el sa te schimbe. Aici tu ar trebui sa judeci.

| Malloryy a răspuns (pentru JasmineThompson1997):

E posibil sa iti fie teama din cauza parintilor..care au incercat sa iti dea o educatie cat mai ok...si poate d-asta ti-se pare aiurea faza cu sexul. undeva in subconstient ai ramas blocata in ce ti-au zis ai tai. dar ce tine de sentimente nu poate sa iti fie impus de cineva..asa ca trebuie sa iti dai seama ca esti stapana pe propriile decizii

| Acras a răspuns:

Fata tu esti de masturbare obsedata...adica tu stai cu x-lescu mai bine de 2 ani si tu in loc sa te freci cu el, ti-o freci cu mana, sa mor daca te inteleg. poate esti lesbi, poate s-a saturat sau trebuie sa o dai pe plastic cine stie ce lacuri si vopsele tragi tu.
Doamne multumesc ca mai nascut in alta generatie ca probabil asa eram si eu daca ma nasteam mai tarziu

| Malloryy a răspuns:

Poate nu il mai vrei dupa ce te masturbezi fiindca te simti prost pentru asta..si iti impui in mod rational sa nu iti mai doresti baiatul respectiv...incearca sa iei lucrurile pas cu pas cand intalnesti un tip interesant...si sa vezi.ce vrei de fapt de la el.
Cat despre tipul tau. poate iti pui niste piedici rationale. Daca tu chiar vrei sa te culci cu el..nu e o greseala sa faci asta.winking