| Nextone a întrebat:

Nu situ ce sa fac.Sunt cu un baiat de un an si jumatate.Eu am 20 de ani el 24.As vrea sa stiu daca gresesc eu cu ceva sau el.Suntem amandoi din acelasi oras, dar el face facultatea in altul.
Am fost alaturi de el cand si-a dat licenta si a invatat 3 saptamani incontinuu, el fiind in alt oras si eu in altul, nu am iesit nici eu seara in oras stiind ca nu va mai putea sa invete.Nu i-am reprosat acest lucru din contra, eu consider ca i-am fost alaturi.Acum a venit o saptmana acasa,(o saptmana in care am iesit in oras si ne-am distrat cu prietenii dar nu in club) si iar a plecat pentru a-si gasi de lucru si a se pregati pentru intervirui, cica acasa nu poate.(nu locuim impreuna).In ziua cand a ajuns in celalalt oras a iesit in club cu niste prieteni de ai fratelui lui,care nu ii stia prea bine,deoarece unul dintre ei urma sa se insoare si l-au chemat si pe iubitul meu.Bun,el stie bine ca nu imi place sa iasa in club fara mine, impreuna nu iesim ca nu prea are chef, ba nu are bani etc.Trebuie sa mentionez ca eu am renuntat la a ma mai vedea cu cel mai bun prieten al meu,cu care nu am avut niciodata o relatie, alta decat cea de prietenie, pentru ca era el gelos.In momentul in care i-am zis ca nu prea sunt de acord ca merge in club fata mine mi-a dat urmatorul mesaj "Imi pare rau ca iti fac rau cu iesirea mea, mai mult nu am ce sa spun". Acum ma intreb oare....cum va reactiona cand ii voi spune ca ma vad cu cel mai bun amic al meu sa povestim, sa ne plimbam? Pentru ca nu mai am de gand sa ii fac lui pe plac si sa renunt la prieteni, cand el face asa. Oare cum va reactiona cand la nemultumirea lui ii voi da exact acelasi mesaj care mi l-a dat si el cand a iesit in club...Iesirea a avut-o sambata, iar azi nu am vorbit deloc, decat mi-a dat mesaj de noapte buna.Ce sa fac? Sa ii raspund cu aceeasi moneda cand voi avea ocazia?

10 răspunsuri:
| Danysan a răspuns:

Eu am impresia ca trebuie sa dicutati foarte serios daca vreti sa nu degenereze lucrurile! Daca tu vrei sa te razbuni pentru asa ceva, crezi ca el nu o va face? Probabil ca s-a simtit naspa ca i-a trimis acel mesaj -Daca nu te-a chemat inseamna ca a facut asta cu un motiv intemeiat.Nu te-a inselat ci doar nu te-a laut cu el laughing.Eu zic ca sa renunti la prieteni e tare naspa si nu conteaza ca esti intr-o relatie -se poate sa fi si cu prietenii si Intr-o Relatie -se poate! Eu zic ca cel mai bine e sa ai spui direct ce te deranjeaza si sa nu faci gesturi prostesti happy.

| Nextone explică (pentru Danysan):

I-am spus ca ma deranjaza si el nu a avut altceva de spus decat"imi pare rau ca te supar cu ieirea mea, altceva nu am ce sa spun".Eu de ce nu i-as spune la fel atunci cand fac ce imi doresc si pe el il deranajaza? Nu aveam cum sa merg cu el, cand el era intr-un oras si eu in altul si cand e in acelasi oras cu mine nu iese in club...

| Danysan a răspuns (pentru Nextone):

Cred ca nu a vrut sa sune asa. Poate nu si-a gasit cuvintele in acele moment.Noi baietii mai facem si din astea. Uneori spunem lucruri stupide si fara noima sau jignim fara sa vrem laughing. Trebuie sa fiti si voi mai intelegatoare :-p!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Intr-o relatie trebuie sa existe respect reciproc iar cand apare o polemica, fiecare dintre parteneri, trebuie sa inteleaga si sa lase orgoliul, trebuie discutata acea polemica in detaliu, fara incruntari si gelozie, ca daca o facem pe fond nervos nimic nu se intelege sau se ajunge la mai rau. nu plati cu aceeasi moneda, eu nu i-as conditiona prietenei, sotiei mele sa se vada cu prietenii ei, dimpotriva, chiar as incuraja-o sa faca acest lucru, de ce? Daca ea, el sta inchis in casa pana la venirea celuilalt se plictiseste iar plictiseala si vederea aceleiasi persoane in fiecare zi/noapte duce la monotonie si atata trebuie, sa nu sti sa iesi din aceasta stare nmita monotonie ca relatia devine una mecanica, nicidecum o relatie bazata pe dragoste si respect. Sunt cam obosit si va rog sa ma scuzati daca am gresit cu ceva

| Keith a răspuns (pentru anonim_4396):

Se vede ca esti trecut prin viata, ti-am analizat raspunsurile, sper macar ca vei fi ascultat.

| Laura927 a răspuns:

Nu ar trebui sa ii raspunzi cu aceeasi monedasad dar stii ce FA-O! Mai dai in pana mea de baieti! cel putin o sa te simti mai bine! Si ai grija sa ii spui inainte ca mergi cu prietenul tau afara la inghetata, suc mai stiu eu ce.
Daca nu ai sa ii spui inainte ca iesi si ca din cauza comportamentului faci acest pas, o sa iti zica ca ai iesit pe ascuns pana acum si te-a prins el.Tu zii asa:
-am sa ies afara cu prietenul meu de astazi, asa cum tu nu faci sacrificii pentru mine nici eu nu fac pentru tine!
Scurt si la obiect ai sa vezi cum il aduci cu picioarele pe pamantlaughing

| Nextone explică (pentru Laura927):

Multumesc pentru raspuns! Dar serios? Eu renunt la lucrurile care il deranjaza pe el dar el nu, pai ori renuntam amandoi ori niciunu...

| Laura927 a răspuns (pentru Nextone):

Ce spuneau mai devreme! Nu faci sacrificii fara sa fii rasplatita nu suntem castigate la loz in plic!
Daca nu face efortul da-i o mama de bataia eu asa ii fac Lu'' al meu cand ma inerveza!
Nu glumesc nu il bat dar am sedinta de vreo ora si ii explic ce nu imi place.
Nu o fa pe fata buna acum si incerca sa va impacati lasa-l sa fiarba vreo 2/3 zile in suc propriu!

| unknøwn a răspuns:

Simplu.
Într-o relaţie n-ar trebui să existe interdicţii.
Tu ai voie să te vezi cu cine vrei, şi el la fel.
Chestia cum că ţi-a interzis să te mai vezi cu prietenii tăi e un semn că e disperat. Posesiv.
Poate o face din cauză că nici tu nu-l laşi în cluburi fără tine. Cecăcat. E tânăr. Lasă-l să se distreze. Ţi-e frică că ofute pe alta? Aşa, şi?! Oricum tot la tine se întoarce şi la tine ţine cel mai mult.
Terminaţi cu prostiile astea de copii mici.

| Evelyn89 a răspuns:

Nu ii raspunde cu aceeasi moneda, pentru ca o faci din orgoliu acum si cand faci ceva in care implica orgoliul atunci te lovesti de zicala "nu sapa groapa altuia ca o sa cazi singur in ea". ii poti spune ce te deranjeaza si sa ai o discutie cu el. daca o sa incepeti cu "razbunari" de genul asta asta, o sa va consumati energia pe niste nimicuri si la final... o sa va despartiti. Nu mai bine esti sincera cu el si incerci sa ai o relatie sanatoasa, sa aiba incredere in tine si tu in el (totusi, baiatu nu s-a ferit de tine si ti-a spus exact unde merge si cu cine, ti-a raspuns la mesaj ca-i pare rau. daca nu-ti raspundea deloc sau iti zicea ca esti o nebuna si sa-l lasi in pace, era mai bine? ). eu zic mai bine sa te calmezi, si apoi sa ai o discutie cu el.