| Alwaysthesame13 a întrebat:

Nu stiu la ce categorie sa postez intrebarea asta, dar va rog fara jigniri ca am postat-o aici happy

As avea nevoie de un sfat. In primul rand, sunt fata si am 13 ani. Pe data de 8 martie mi-a venit ciclul, a fost ok, ca si de obicei. Fix la o luna dupa, pe 8 aprilie, mi-a venit din nou, dar de data aceea a avut o durata scurta, cam 3-4 zile, in care abia aveam ciclu cred ca motivul ar fi ca am slabit mult in ultima vreme. Din aceasta cauza, ciclul mi-a venit acum pe 1 mai, era normal, a tinut 1 saptamana. Acum problema este ca sunt la inceput, iar ciclul imi este dereglat, si pe 8 iunie mergem la strand cu clasa, si mi-e frica sa nu imi vina ciclul chiar atunci. As fi preferat sa vina undeva pe la sfarsitul lui mai, sa stau linistita. Ce metode de intarziere sau grabire a ciclului stiti? Fara medicamente sau fel de fel de tratamente, am doar 13 ani happy Va multumesc!

12 răspunsuri:
| VadTot a răspuns:

Am impresia ca nu stii sa calculezi corect data in primul rand.sunt 28 de zile din momentul in care ti a venit prima oara si nu o luna ok?
Iar pentru alte sfaturi medicale iti recomand sa consulti un nou chat medical!
http://assb.ro/index.php?option=com_content&view=article&id=65&Itemid=67

intra aici si un doctor iti va raspunde problemelor tale!

| Alwaysthesame13 explică (pentru VadTot):

Nu te supara, in primul rand, da, stiu sa calculez, sunt a 7-a. In al doilea rand, se vede ca nu esti fata. Tu crezi ca ciclul vine la fix o luna? A fost si cand a venit la 2 saptamani. Asta se numeste "dereglare". + ca sunt la inceput happy

| VadTot a răspuns (pentru Alwaysthesame13):

Pai vezi ca nu sti Tocmai ce ti spuneam Ciclu nu vine dupa o luna ci 28 Zile ok?!

| Alwaysthesame13 explică (pentru VadTot):

In fine, da' tu esti baiat, nu? De unde stii tu de-astea? laughing Expertule laughing

| oanaoana23 a răspuns:

Da nu iti recomand sa faci asa ceva. poti sa iti pui un O.B. la strand, nu te bagi in apa.da nu poti sa iti intarzii ciclul sau sa il grabesti..doar cu medicamente.da nu vad rostul, abia a venit vara, ai timp sa mergi la strand oricand

| Miky1 a răspuns:

Tampoane interne

| Alwaysthesame13 explică (pentru Miky1):

Sunt virgina straight face + ca am si scris ca am 13 ani, ce naiba laughing Esti si tu baiat, nu?

| VadTot a răspuns (pentru Alwaysthesame13):

Mai am o varsta! Daca s Baiat nu inseamna ca nu asi avea voie sa stiu astfel de lucruri ok?
ok ai 13 ani Multi inainte inca odata! Daca pe 8 iunie nu poti merge la strand Cred ca nu seaca apa daca vei merge pe 15 iunie ok? Distractie placuta! Sper ca stii sa innoti da?laughing

| Miky1 a răspuns (pentru Alwaysthesame13):

Nu mai sunt baiat..de vreo 15 ani, dar in fine.Sustin ideea:TAMPOANE INTERNE, exista draga si pentru virgine!

| ukukuku a răspuns:

Heii ' si eu eram in aceeasi problema in vara. De pilda, poti sa iti pui O.B. dar nu prea te-as sfatuii sa folosesti de la varsta asta.
Asa ca cel mai calumea e, in cazul daca iti vine sa nu te bagi in apa.
Dar nu fi asa sigura ca iti vine pe 8 iunie.Fii OPTIMISTA!

| CarlaAnneMihaela a răspuns:

Stai liniştită, nu o să îţi vină. dacă ţi.a venit pe 1 mai nu are cum să îţi vină pe 8, pentru că nu întârzie, poate doar să vină mai devreme.; d cel puţin din câte ştiu eu.