| sickrose a întrebat:

numele meu este andreea si am 17 ani.acum o saptamana in timp ce eu si prietenul meu ne mangaiam, ne tineam in brate, ne-am atins si organele intime reciproc dar mentionez ca nu a ejaculat deloc. pot sa raman insarcinata de la lichiul preejaculator? adica acest lichid poate iesi si daca nu ejaculeaza sau daca nici macar nu simte ca trebuie sa ejaculeza? va rog mult sa ma ajutati. sunt foarte nelinistita...ma simt imbalonata si ma doare si stomacul.

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Acel lichid se secreta permanent din momentul inceperii erectiei, pana la disparitia erectiei. Capul penisului este permanent umed atata timp cat baiatul este excitat si el simte asta (nu simte eliminarea lichidului pur si simplu, doar senzatia de umezeala fina pe capul penisului). Asadar, exista un risc de sarcina de la acel lichid preejaculator si era necesar sa folositi prezervativ pentru contactul sexual.
Nu ai cum sa ai semne de sarcina atat de repede, durerea de stomac si balonarea se datoreaza fie stresului, fie alimentatiei.

6 răspunsuri:
| answer a răspuns:

laughing Daca nu stii nimic despre sex si despre protectie atunci nu te mai apuca de joaca! Daca esti "imbalonata", e clar ca nu uterul e "imbalonat", ci stomacul sau intestinele! laughing))
Eu zic sa stai linistita ca nu patesti nimic si sa lasi sexul de-oparte pana vei fii pregatita macar, daca ti-e lene sa tii "post" pana la casatorie si vezi-ti de carte pana termini o facultate, ca faptul ca ai 17 ani si nu ai minte nu te scuza de eventualele probleme pe care le-ai putea avea in vaz ca iti incepi viata sexuala; si vorbeste cu mama ta, chiar daca pana acum sexul la voi acasa a fost, probabil, un subiect tabu; Mama ta iti poate da cele mai bune explicatii deoarece are si experienta si are si iubire pentru tine astfel incat sa-ti dea cele mai bune sfaturi!

Răspuns utilizator avertizat
| Aanyaa a răspuns:

Pfffaaai de mine rolling eyes l-ai atins doar? nu? pai nu ai cum sa ramai insarcinata de la atat fata dragalaughing

| SaZicem a răspuns:

Hmmm deci daca a fost prin haine si nu a fost pe piele sau inauntrul tau nu poti sa ramai insarcinata daca era exact opusul la ce am zis atunci puteai ramane insarcinata.

| sickrose explică:

A fost doar pe piele nu inauntrul meu.nu ne-am protejat pentru ca nu aveam de gand sa facem dragoste.dar am citi pe net de lichid preejaculator si m-am speriat.dar trebuie sa spun ca a verificat intruna daca este umed si nu era.

| sickrose explică:

Scz balonata.eram speriata cand am scris. spun inca o data ca penisul lui nu a intrat inauntru, doar m-a atins.si nu am folosit prezervativul pentru ca nu vroiam sa facem dragoste doar sa ne atingem.lichidul preejaculator trebuie sa patrunda adanc sau de poate sa ramai insarcinata si daca e la exterior?