| lucassbogdan0478 a întrebat:

Am facut petting cu prietena mea si e posibil sa o fi atins cu lichidul preejaculator. Mi-am aranjat uneori penisul, iar apoi o atingeam si ii mangaiam intrarea in vagin. Se poate sa fi avut putin lichid preejaculator pe degete. Se poate sa ramana insarcinata de la asta? Stiu ca acest lichid contine si ceva spermatozoizi

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Sansa sa ramana insarcinata cu degetele nu a existat niciodata pe pamantul asta, fiindca sarcina se poate produce NUMAI cand exista penetrare vaginala cu un penis!

Cat despre bagatul degetelor in vagin, nu o lasi tu gravida, dar cu siguranta o lasi cu o infectie, care ii poate inflama vaginul si pasarica.
In vagin nu se baga nimic, mai ales daca fata este virgina!

| PopMiruna a răspuns:

Sarcina ESTE posibila si fără penetrare cu un penis. Atât timp cat vaginul face contact cu spermatozoizii, exista șanse ca fecundarea sa aibă loc, chit ca asta se intampla din cauza penetrarii cu degetele sau a ejacularii in apropierea vaginului. Acestia pot ajunge in vagin, desi sansele sunt foarte mici, exista multe cazuri in acest sens.
Nu s-a dovedit inca științific ca toti barbatii au spermatozoizi in lichidul preejaculator, insa sunt sanse ca acesta sa conțină asta, mai ales daca inainte a avut loc o ejaculare sau s-a intrerupt actul exact inainte de ejaculare.
Sunt sanse minuscule ca sarcina sa aiba loc in cazul tau, insa pentru linistea voastra sufleteasca, puteti monitoriza situatia, facand un test de sarcina daca menstruatia ii intarzie mai mult de 7 zile, desi este recomandat ca un test sa fie facut dupa aproximativ 14 dupa intarziere, deoarece daca sarcina a avut loc, trebuie sa fie destul timp pentru ca hormonii care indica asta, sa se inmulteasca incat sa fie destul pentru testul respectiv ca sa-i identifice corect.