| TonyAndrey a întrebat:

Buna,
Numele meu este Andrei, am 22 de ani si am o problema cu prietena:la momente absolut intamplatoare ma trezesc cu intrebari de genul:Vrei sa avem o relatie deschisa? sau Hai sa luam pauza(de genul sa ne intalnim cu alte persoane) sau cand se supara pe mine mai rau ma ameninta ca ne despartim (nu am tinut numaratoare, dar cred ca de vreo 7 ori s-a intamplat in 4 ani).
Vreau sa stiu cum o sa rezolv aceasta mica/mare problema pentru ca ea imi da aceste mesaje pe tel sau personal imi zice si mie mi se face inima numai aschii si pulbere, faza este ca atunci cand intreaba de obicei si insista "ca de ce nu vrei?" sau "haiiideeee sigur nu vrei sa ne despartim?". Eu stiu cu siguranta ca ea ma iubeste dar nu stiu ce sa zic daca ea vrea sau nu sa ramana in continuare cu mine si doar face misto de mine ca stie cum ma simt cand imi pune genul asta de intrebari:
Sunt 2 variante:ori stie cum ma simt si face misto de mine sa ma faca sa ma simt aiurea, ori vorbeste serios si vrea intr-un final sa scape de mine dar asteapta un motiv serios?
As vrea sa stiu si opinia altcuiva avand in vedere ca inima mea parca nu mai poate suporta aceste mici, sa le zicem socuri...si intr-o zi o sa ma satur si oricat ar durea sau ar fi de rau o sa ne despartim si o sa o las sa isi caute pe altcineva daca asta vrea cu adevarat sad
I-am spus in repetate randuri sa nu mai insiste cu asta si am impresia ca ii face placere sa imi provoace suferinta...doar ca sa se simta dominanta si sa stie ca ea e cea dorita intotdeauna.
Toate ca toate dar sper doar sa fie sentimentul de "grandomanie"(nu gasesc acum un cuvant potrivit) si sa se simta tot timpul dorita sa imi faca faza asta, si sa nu fie faptul ca ea chiar cauta pe cineva,sau si mai rau,ca are pe cineva pregatit si eu doar eu am ramas de dat la o parte ca ea sa fie cu adevarat fericita.
Pot sa imi dau seama de multe chestii,nu sunt prost, dar problema asta ma depaseste.
Astept raspunsul cu nerabdare si cu oarecare teama...

Răspuns Câştigător
| RedheadOnTheRun a răspuns:

Eu tind sa cred ca face asta ca sa se simta dorita si ii place sa fie calare pe situatie cum s-ar spune, adicatelea ei ii cam place sa detina controlul. Patru ani sunt patru ani iar tu ai tot dreptul sa spui stop oricand daca ea continua asa dar faza e ca tu i-ai aratat ca te doare, ca te poate chinui cu cuvintele ei asa ca profita la maxim de situatie. Nu e bine atata timp cat te doare. Ori nu e constienta ca tu chiar suferi ori asta vrea. Oricum ca sa o "lecuiesti" eu zic sa o faci putin pe indiferentul si sa ii accepti propunerea (de fatada, evident) pentru a vedea reactia ei. Oricum n-ai ce pierde. Daca intentia ei a fost doar sa te tachineze ea singura va iesi din jocul asta absurd iar daca vorbeste serios atunci sa zici mersi ca ti-ai dat seama in sfarsit(pe principiul mai bine mai tarziu decat niciodata). Oricum ar fi scapi de dubii si daca ea chiar vorbeste serios inseamna ca nu te merita si si-a batut joc de tine. happy

8 răspunsuri:
| irina20 a răspuns:

Posibil sa se fi plictisit si cautand motive de cearta sa va puteti impaca sau sa fie ceva palpitant, sa nu aibe siguranta ca cu tine "va muri" sau poate ii place sa se joace, sa flirteze si cu alti baietii si prin asta iti da de inteles.
Ar trebui sa-i spui hotarat ca daca o singura data mai vine cu propuneri de genul o sa reactionezi diferit fata de cem o faceai.Sau propune-i si tu cam acelasi lucru, vezi reactia, fii mai rece mai indiferent.Iti vei da seama daca tine sau nu la tine.

| AlexanderAdrian a răspuns:

De 7 ori in 4 ani...Nu cred ca vreo femeie sta cu cineva 4 ani tot cautand un motiv de despartire, daca dorea il gasea in 6 luni. Cred ca ii place sa se joace cu mintea ta ceea ce nu e tocmai ok. Din pacate daca ii dai de inteles ca refuzi sa te mai afecteze fitele de genul asta, ea s-ar putea s-o ia fix cum nu trebuie si sa creada ca tu n-o mai iubesti si nu-ti mai pasa. Asa ca din pacate atunci cand o apuca, esti on thin ice cum spun americanii.

E greu sa stim noi si chiar si tu ce gandeste realmente. Nu te depaseste doar pe tine, singurul mod in care ai putea intelege ce trece prin mintea unei femei ar fi sa ai puteri paranormale. Sunt convins ca femeile nu pot rationa si relationa in mod direct cu fiintele din jurul lor si joaca jocuri ale mintii din placere, sadism, prostie, you name it.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O fata care ii face asta iubitului ei in repetate randuri, pur si simplu nu merita.

Ori face asta pentru ca stie ca suferi iar tu, daca ai un dram de minte, iti faci bagajele si pleci, pentru ca la un moment dat va trece sigur si la fapte.

Ori e disperata sa puna punct relatiei dar nu vrea sa se simta vinovata asa ca incearca sa te constranga sa o faceti de comun acord, moment in care, din nou, trebuie sa iti faci bagajele si sa pleci.

Dar toate astea le stiai si tu, doar ca sperai ca mai exista o sansa. Din pacate, speranta face mai mult rau decat bine relatiilor, pentru ca de cele mai multe ori nu face decat sa prelungeasca chinul, amanand inevitabilul.

| sayWhaaat a răspuns:

Esti micul ei catelus de companie, sclavul ei, barbatul ei beta, nu stiu cum sa ti-o mai pun...
Sper ca ai prins ideea.
Bai, dintre voi doi tu esti barbatul, asa ca inceteaza in a fi o ****.
O iubesti? Esti sigur? Sau e singura fata cu care ai contact? Care iti acorda atentie?
Cum zicea cineva mai sus, ia rupe orice contact cu ea, vreo doua saptamani. Daca te cauta...da' sa te caute insistent, inseamna ca intr-adevar te iubeste. Daca nu, pa si la revedere, sunt destule *** pe lumea asta. Baremi sa stii o treaba, nu mai sta in ceata asa, "m-o place? nu m-o place?"
Blah!

| SpitalulDeGlumeti a răspuns:

Salut Andrey, ia nu o mai baga tu in seama vreo doua saptamani de zile sa vezi ce face, cand zic sa nu o mai bagi inseama inseamna sa rupi orice legatura cu ea.
"ori stie cum ma simt si face misto de mine sa ma faca sa ma simt aiurea" asa ceva nu se face omule, faci odata pentru amuzament dar nu intinzi coarda ca nu sti cum reactioneaza partenerul, nu ajungi sa cunosti o persoana toata viata dar in 4 ani, in cazul in care nu o mai bagi in seama iar ea nu da nici un semn de viata, imi pare rau, poti sa-ti iei adio de la ea, asta e! Ai doar 22 de ani si o viata de trait

| stefania94 a răspuns:

Probabil s-a plictisit de tine, serios. Asa sunt unele fete.

| TonyAndrey explică:

Va multumesc tuturor pentru raspunsuri, o sa vad ce fac...cel mai probabil o sa ii accept conditia sa o las 2 saptamani si daca nu ma mai cauta o las sa isi caute fericirea.

| Mariaflorina96 a răspuns:

Timp de 4 ani de zile sa nu ti deloc la persoana de langa tine?! Eu nu cred asta,doar ea stie ce are in cap.Ori ii place sa se joace cu tine,sa vada cat de mult te ti dupa ea si cat de mult o iubesti sau vrea cu adevarat sa scape de tine.Tu ar trebui sa fii mai indiferent cu ea, asa cateva zile, sa vedem ce o sa spuna. Daca intr-adevar te iubeste se va linisti, dar daca nu, va pleca! Sper ca te-am ajutat! happy