| DcToateNumeleIsLuate a întrebat:

Numele meu este Daniel si de ceva vreme am o problema de care nu mai pot scapa
Acum o luna prietena mea de 4 ani (doar ca in al 2-lea an de relatie ea s-a mutat in Belgia) s-a despartit de mine si nici macar nu inteleg de ce...de atunci ma simt oribil, nu pot sa fac altceva decat sa stau in pat si sa plang...la scoala nu ma mai pot concentra, pofta de mancare mi-o murit.Chiar nu stiu ce sa fac sa ies din asta, am incercat totul, am iesit afara cu prietenii,m-am apucat de exercitii. Nimic, nici marar animalele mele de comlanie nu ajuta sa ma simt mai bine
Iar colac leste pupaza acum am aflat ca si-o gasit pe altul

Eu sincer sa fiu am ajuns in punctul in care in ochii mei era perfecta si tot ce faceam...o faceam cu gandu la ea,ba chiar am sacrificat foarte multe ca sa pot sa stau cu ea (am refuzat excursii in intreaga europa ca sa pot sta cu ea mai mult, am avut certuri monstruase cu mama din cauza ei ba chiar nu am invatat pentru teste ca sa stau sa o ajut pe ea cu testele ei)
Acum ma simt de parca o sa mor singur, ca nu o sa mai gasesc pe nimeni ba chiar am avut ganduri de suicid...sunt eu de vina ca imi pasa asa de mult? Ce altceva pot sa fac ca sa uit?

5 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Ceea ce ti s-a imtamplat, fara doar si poate reprezinta o drama insa nu atat de profunda incat sa nu poti trece peste ea. Incearca sa redevii ce ai fost inainte de a o cunoaste, sa reintri in cercul de colegi si prieteni pentru a socializa fiindca doar asa vei reusi sa invingi depresia actuala. Sanatate!

| relian a răspuns:

E naspa dara timpul va vindeca ranile, trebuie numai sa astepti, aia e tot ce poti face.Nimic din ce o sa incerci sa faci no sa mearga.Ea s-a despartit de tine dintr-un singur motiv si anume isi gasise deja pe altul atunci.Bine poate ca daca o sa o intrebi ea o sa zica ca nu, ca navea pe nimeni si alte povesti. Oamenii nu zic niciodata ba frate mi-am gasit altul, e aiurea, nu stiu, nu prea vad eu omu ala sa poata sa faca asa ceva.Bine sunt si oameni genu asta dara f putini.Deci ea dupa cea ajuns in belgia cat ati mai vorbit, inca 2 ani apoi unde se invartea ea acolo in cercurile ei aparu un barbat, ei i-a placut si asta e tot, tu erai in RO ea acolo asa is cei mai multi oameni.Sa stii ceva, exista 2 categorii de oameni. Oameni care iubesc cu adevarat si oameni care doara iubesc si pentru care se aplica zicala -ochii care nu se vad se uita-Tu se pare faci parte din categoria alora mai putini, aia care indiferent de situatie de distanta iubeste, sentimentele raman aceleasi ba cresc, stiu f bine cum te simti.Stii cine mai sunt asa ca tine, sau ca si categoria ceam ziso? Porumbei. Porumbeii sa vorbim acum pe langa, is perechi, daca ii desparti is agitati, cauta sa rupa tot sa ajunga la perechea lor.Am avut porumbei din aia de curse si cand trimiteam de regula trimiteam masculi, uneori lipseau cu ziele, normal era sa ajunga inapoi in ziua cand erau eliberati, dara unia se rataceau si ajungeau dupa cateva zile.Ei cand ajungeau nu-ti imaginezi ce era pe capu lui laughing langa perechea lui era disperat saracu laughing adica nu stiu dara vedeai ca este atasat si mai mult de iubita lui sa zic asa.La oameni cei mai multi iubesc gen foc de paie, arde intens si se stinge la fel de repede cum aparu laughing.
Deci timpul rezolva, dara pana atunci o sa te doara rau, asta e viata, face parte din viata noastra, nu putem ignora sentimentele.
O sa gasesti alta atunci cand o sa te astepti mai putin.Pana atunci numai bine si ce sa zic imi pare rau.

| MateiT a răspuns:

Nu ai cum sa uiti orice ai face. Scuza-ma ca incep cu asta
"sunt eu de vina ca imi pasa asa de mult?" Absolut deloc. Nu ai gresit cu nimic, insa atunci cand facem asta, cand primim acea persoana in viata noastra, ea devine parte din noi, si nevoile ei devin ale noastre, dar uitam care este sursa acelei iubiri. Sursa era insasi iubirea pe care o simtim pentru noi insine, care este singurul loc din care poate reavarsa iubire si asupra altora, in acest caz asupra unei persoane care pentru noi este atat de importanta, dincolo de ce ar putea exprima cuvintele
Din pacate uitam si ne pierdem in relatie fara sa ne dam seama. De aceea se intampla sa pierdem tot atat de brusc, e cel mai bun mod in care viata ne poate arata ce trebuie sa facem. Nu e o greseala, e parte din proces, iar viata, care include alegerile tale, are o logica infailibila
Ceea ce ti se intampla nu este o pedeapsa si nu este rezultatul vreunei greseli. Trebuie sa se intample asa pentru ca e singurul mod in care putem invata cea mai importanta lectie: sa fim prezenti cu propriile noastre sentimente si sa ne acceptam asa cum suntem in fiecare moment, chiar si cand suntem in cele mai extreme situatii in care inima noastra este zdrobita, sa ne iubim pe noi insine asa cum oamenii din viata noastra nu au putut
Tot ce ti-am spus nu o sa te faca sa te simti mai bine, daca ceva, te va face mai constient de durere
Si eu am trecut prin acelasi foc, si pot sa te asigur ca nu poti supravietui, nu ramane nimic din noi dupa ce flacarile se sting, doar corpul ramane, cu aceeasi inima care continua sa bata, in rest tot ceea ce credeam este incinerat, se numeste libertate.

Cu cat te doare mai tare cu atat inseamna ca esti intr-o pozitie, si intr-un loc, in care se poate intampla un miracol. Cu cat este mai intensa si insuportabila durerea cu atat ai o sansa mai buna de a permite unei transformari fenomenale sa se intample.
Ai de ales: ori alegi sa mori, caz in care, contrar credintelor religioase sau spiritual-superstitioase, se vor manifesta instantaneu, dupa clipa mortii, cele mai adanci dorinte ale tale si vei cunoaste fericirea adevarata, intalnirea cu Divinul Suprem. Dupa aceea sufletul tau va avea o dorinta intensa de a mai incerca odata sa manifeste fizic acele dorinte, si va veni din nou, in alt corp, in circumstante similare, trecand prin lucruri prin care ai mai trecut, doar pentru a mai avea o data sansa sa aduca paradisul in viata acestui "Eu" care dupa cum vezi este supus unor forte carora nu le poate rezista. Lucrurile care trebuie sa se intample se intampla, asa e cel mai bine pentru noi, si inainte sa venim aici suntem de acord cu toate probabilitatile
Ce it spun acum nu sunt povesti, e realitate, la propriu.
Cealalta varianta este sa ramai in viata, si sa treci cu mult curaj si umilitate prin acest foc, care dupa cum ti-am spus te va arde pana ramane doar scrum sau poate nici macar atat, nu vreau sa te mint. Insa dupa aceea vei trai intr-o bucurie continua pentru ca vei sti ca nimic nu te poate omori, nimic nu te mai poate trage in jos, pentru ca ai trecut prin ce era mai greu, experienta de a pierde conexiunea in care ti-ai pus toata speranta si increderea. Nu am cum sa iti exprim in cuvinte cat este de pretios ceea ce obtii daca lasi aceasta drama sa te distruga complet. Ceea ce obtii nu are nume si nu poate fi descris, si crede-ma cand iti spun ca toti cei care au fost distrusi complet de aceasta drama stiu, fara dubii, ca a meritat fiecare secunda de durere pentru a obtine libertatea pe care o au. NU EXISTA UNUL SINGUR CARE SA ITI SPUNA ALTCEVA.
Stiu ca asta nu iti da sperante. Nimic nu iti poate da sperante acum.
(Rog pe cei care ar vrea sa ma atace sa se abtina, nu voi participa in nicio discutie in contradictoriu sau cearta, Multumesc)

Sfatul meu este urmatorul: In loc sa te sinucizi eu iti propun un alt tip de sinucidere. Maine nu manca nimic dupa ce te trezesti, bea doar apa. Fa in asa fel incat sa nu fii deranjat de nimeni si de nici un device sau persoana care sa bata la usa, fa liniste si semi intuneric in camera ta si pur si simplu permite tuturor sentimentelor pe care le simti sa te invaluie fara ca tu sa opui rezistenta sau sa reactionezi in absolut niciun fel, fii complet pasiv DAR observa in mod activ tot ceea ce se petrece in interiorul tau, scufunda-te in toate sentimentele negre si nu fa nimic ca sa schimbi ceva, nimic, nu incerca sa iti iei gandul sau sa suprimi, nu incerca sa schimbi ceea ce simti sau sa iti imaginezi fel de fel de scenarii, nu incerca sa te sinucizi, pentru ca te vei intoarce si vei trece prin acelasi lucru din nou. Doar fii prezent si lasa sentmentele sa iasa la suprafata, lasa gandurile sa se deruleze de la sine, relaxeaza-ti corpul si respira. Bea multa multa apa in tot decursul zilei, asta e poate cel mai important, si sa respiri adanc si constant, in orice ritm iti este comod pe moment. Nu manca nimic in tot decursul zilei, asta ajuta enorm sa faca procesul mai rapid si mai eficient, fara blocaje sau stagnari, care de altfel sunt extrem de dureroase, chiar mai dureroase decat drama in sine. Pe de alta parte o zi de post negru este foarte indicat din punct de vedere medical pentru ca permite corpului tau sa se regenereze si sa elimine multe toxine. Este extrem de important sa bei cel putin doi litri si jumatate de apa in decursul zilei, dar nu de la robinet
Te poate ajuta si o baie fierbinte, fara niciun fel de produs cosmetic, doar apa foarte calda. Sau un dus fierbinte foarte lung, sau mai multe. Apa ajuta foarte mult. Dimineata poti incepe cu o cana mare de apa calda, la temperatura la care bei un ceai, si in decusrul zilei apa cu lamaie, care iti va linisti stomacul. Ai grija sa fie foarte bine aerisita casa si sa fie cald. Toate device-urile inchise, inclusiv telefon
Urmatoarea zi mananca in mare parte alimente foarte usoare, mai ales fructe si legume
Nu stiu cat de probabil este sa vrei sa faci asta dar am vrut neaparat sa iti scriu tot. Din propria experienta stiu ca este cel mai bun lucru de facut in cazul tau.
Daca alegi sa faci ce ti-am spus e bine sa plangi cat ai nevoie sa plangi, sa te enervezi cat de tare te enervezi, sa renunti complet, ca si cum urmeaza sa mori. Lasa totul sa cada. Se numeste "Sinucidere prin emotii" si iti garantez ca este o sinucidere mult mai buna, pentru ca poti muri complet, dar sa ai avantajul de a-ti pastra corpul in viata.
Imi pare nespus de rau ca ti se intampla asta. Adevarul este ca meriti sa fii fericit. Imi pare rau ca fericirea ti-a fost luata asa de brusc, fara macar sa fii avertizat. Ai tot dreptul sa simti tot ceea ce simti, si sa nu mai vrei sa traiesti. E de inteles ca simti si gandesti asa, e normal
Sper din toata inima sa regasesti pacea si iubirea pe care le meriti

| LiquorWitNoJuice a răspuns:

Daca te intelege cineva de aici, atunci clar eu sunt acela. Si pe mine tot Daniel ma cheama, si am avut o relatie la distanta cu o fata din Grecia. Totul era extrem de bine insa am avut si multe obstacole. Ai mei nu erau de acord si faceau tot ce puteau sa ma impiedice sa vorbesc cu ea. Pe skype foarte rar cand nu incercau sa ma intrerupa. Pentru ea am trecut peste. Am avut fete care ma placeau insa eu ii eram loial cu inima, o voiam decat pe ea.
Si... cum era de asteptat, intr-o zi nu imi mai raspunde la mesaje si pe urma block. Sunt trist ca si tine din cauza asta si nu inteleg de ce a facut asta, fiindca vorbisem ziua precedenta vreo 4 ore pe skype si parea fericita sa ma vada, imi spunea ca ma iubeste si asa mai departe. Si de atunci nimic...
Cat despre depasirea momentului, capul sus prietene, la mine sunt vreo 3 saptamani, si singurul lucru care m-a ajutat a fost sa am oameni aproape, sa cunosc persoane noi, sa vorbesc cu fete, nu ca sa devenim iubiti sau ceva, doar sa devenim prieteni. Si de asemenea, sterge orice iti aminteste de ea din telefon, orice iti da amintiri despre ea, scapa de el. Trebuie sa o scoti total din viata ta ca sa te vindeci. Si cel mai important: eu sunt sigur ca esti un om foarte loial, ca ai facut tot ce se putea. Nu te invinovati in nici un fel, esti un om bun care va gasi pe cineva pe masura cat mai curand, curaj si multa bafta

| DcToateNumeleIsLuate explică (pentru LiquorWitNoJuice):

Chiar nu ma asteptam sa gasesc pe cineva care sa ma inteleaga...multumesc pentru sfaturi, am sa incerc sa le pun in aplicare ^-^