| Piticu123321 a întrebat:

Am o problema nasoala, este legata de vacanta... eu de 3 vacante de vara nu am reusit sa merg nicaieri in excursie, mare. Motivul este simplu, parintii imi sunt despartiti si, cu doar un parinte, in tara asta de cacao (jos guvernu btw) e cam greu sa strangi bani de o vacanta, mai ales singur. Am incercat vara asta sa imi caut de lucru, nu am gasit, toti prietenii mei buni sunt plecati din zona, ba E.C., ba la mare, ba prin tari straine in excursii. Nu imi condamn parintii pentru asta, sunt constient ca banii se fac greu si alea alea, sunt suparat, nu pe ei, pe situatie in general, stiu ca nu e vina lor. Sunt tot mai plictisit de vacanta asta, dezamagit, am avut planuri ca o sa imi gasesc de lucru, o sa strang bani si o sa fiu mandru ca am facut ceva util vacanta asta... teapa. Stiu ca "o sa treaca vacanta si gata", dar nu e chiar asa. Eu tot nasol ma simt. Colac peste pupaza 2 dintre cei mai buni prieteni de la liceu stau la 50 de km de mine, si cel de-al 3-lea, care sta aproape, si-a gasit "iubirea vietii" si de cate ori il chem afara vine cu tipa la pachet, eu devenind a 3 a roata si incepand sa ma simt si mai singur si nasol, plictisitor, netalentat, dezamagit ca inainte. Si acum intrebarea, cineva in situatie asemanatoare? Ce credeti ca merita "prietenul" care pentru o tipa anuleaza o prietenie de 8 ani inceputa la generala? Cum sa imi maresc moralul, in general sunt foarte fara chef si artagos din cauza celor prezentate mai sus.

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Dar tu ce hiba ai de nu-ti faci o prietena?
Probabil ca ai undeva la 13-14 ani, daca ai mentionat ca ai prietenul tau de 8 ani de scoala.
La varsta asta poti face o gramada de lucruri de unul singur: mers cu bicicleta, inscrie-te la un club sportiv si fa sport, mergi la un bazin de inot, ajuta la treburi prin curte sau prin casa, mergi si ajuta-ti bunicii samd.

| Piticu123321 explică (pentru Violleta2022):

Am 17 ani si dupa ultima experienta cu o fata (fosta) nu cred ca as mai avea chef de alta, sa fiu mintit si barfit chiar.de tipa cu care umblu nu a fost misto

| Violleta2022 a răspuns (pentru Piticu123321):

Inseamna ca esti copilas mic, daca tot crezi ca toate fetele sunt ca aia de te-a mintit.
Nu pune in aceeasi oala pe toate, ca nu-i cazul.
Maturizeaza-te si invata sa te comporti ca un adult, daca vrei sa fii considerat barbat.

| Piticu123321 explică (pentru Violleta2022):

Mersi de "incurajare", misto cum poti critica omul dupa o simpla propozitie pe care a fost postata pe un site, cool

| Violleta2022 a răspuns (pentru Piticu123321):

Imi pare rau baiete, dar nu-ti sunt prietena sa te magai pe cap si sa-ti spun ce vrei sa auzi, ca nu te ajut cu nimic daca fac asa. Prefer sa-ti spun adevarul in fata, chiar daca te doare, dar, daca esti inteligent, vei percepe raspunsul meu ca pe unul corect si la obiect, fara minciunile si linguselile prietenilor.
Apoi, vorbesc din experienta de viata, ca nu merita sa bagi toate fetele in aceeasi oala cu 1 paparuda, care s-a comportat urat cu tine. mai destupa-ti mintea si invata din greseli, ca data viitoare sa nu le repeti.

| Marcelian43 a răspuns:

Incearca un psiholog in caz ca moralul tau lasat o da in depresie sau vorbeste cu acel parinte din tara despre ce simti.