| Bertea_Simona_1997 a întrebat:

Bună, o întrebare, pot rămâne însărcinată dacă am avut contact sexual cu terminare în vagin înainte de venirea menstruației? Ar trebuie sa vina 17, 18.Mentionez ca luna trecută am avut un avort spontan și după spusele medicului ar trebui sa vina mâine sau poimâine dar azi-noapte având contact sexual cu soțul cu terminare în vagin

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Sigur ca poti raamne!
Tie nu ti-a spus medicul ca nu ai voie sa ai contact sexual, pana DUPA ce se termina primul ciclu menstrual, fiindca ovulatia se poate intampla oricand iar imediat duypa avort corpul are nevoie de regenerare?

| Bertea_Simona_1997 explică (pentru Violleta2022):

Nu mi-a spus medicul, mulțumesc pentru răspuns ar trebui sa îmi vina astăzi mai aștept poate o sa vina menstruația dacă nu vine am sa fac un test de sarcina

| Violleta2022 a răspuns (pentru Bertea_Simona_1997):

Dupa o sarcina sau nastere, ciclul nu mai vine regulat, dupa calendar avut pana atunci, ci aleator, pana se regenereaza corpul si sistemul hormonal isi revine.
De aceea nu este indicat si recomandat nici o partida sexuala, fiindca poti ramane gravida imediat si apoi, corpul femeii necesita vindecare... de aceea era nevoie sa stai fara sex, macar pana la urmatorul ciclu menstrual.

In orice caz, un test de sarcina se poate face DUPA 21 de zile de la ultima partida sexuala.

| pixelzap a răspuns:

Ce nume o sa pui copilului? Pacat de el