| Anamaria254 a întrebat:

Buna,parintii mei nu imi dau voie sa am si eu un prieten.am 14 ani,si invat chiar bine,sunt printre primii in clasa(nu, ca vreau sa ma laud). parintii mei au spus ca o sa am prieten la 18 ani ceea ce cred ca e cam tarziu.va rog ajutatima cu un sfat.

Răspuns Câştigător
| ClipaSchimbarii a răspuns:

Sa nu fii suparata pe ei in legatura cu asta. Stiu ca din ce in ce unii incep relatiile si primul sarut etc mai devreme de 12 ani. Doar au grija de tine pentru ca te iubesc ca parinti. Vorbeste cu ei. ca te invata doar de bine!

7 răspunsuri:
| VerginicăVacăGrasă a răspuns:

Nu este tarziu deloc, este varsta potrivita la care vei invata sa strabati cat mai multe cearsafuri, eu nu as recomanda prieten la 18 ani pentru ca te distrage usor de la invatat, consider ca la 18 trebuie sa te distrezi si sa inveti temeinic pentrua dmiterea la o universitate de prestigiu ori aici ori in strainatate, unde vei trai cea mai dulce perioada a vietii studentia unde vei intalni de toate, vei strabate cat mai multe cearsafuri, iesi cu fetele in club, la cumparaturi, chefuri in camin, cabana, revelioane la cabana (asta poti face si in liceu), invatat pentru examen, asta e viata frumoasa. parintii tai au dreptate, ocupate de copilarie si pe urma vei gusta din viata adevarata

| Valenziana a răspuns:

Si de ce ma rog e asa tarziu? Preferi sa fi cu unu care acum viseaza doar la sex si te va presa urmand ca apoi saisi bata joc de tine atat el cat si prietenii lui? Mai asteapta un timp, poate nu 18 dar 17 ani da, cand vei putea analiza mult mai bine situatia. Plus ca singurul motiv pentru care vrei un prieten e ca sa fii in trend cu moda, sa te iei dupa "turma".

| MSAna a răspuns:

Si eu am 14. Nu vad de unde atata graba. Nici la 18 ani, dar nici la 14. Noi inca nu ne-am maturizat ca sa intelegem adevaratul sens al cuvantului relatie. Nu-ti trebuie. Mai bine fii singura ca daca vrei relatie gasesti numai idioti. Fundita? :3

| Anamaria254 explică:

Multumesc pentru sfaturi, si da ......majoritatea fetelor de la mine din clasa au prieten dar eu nu ma iau dupa ele doar ca m-a deranjat faptul ca eu pot sa am prieten doar la o anumita varsta.si eu am crezut ca asta se intampla cand iti place de cineva, cand te indragostesti .....nu cand spune cineva ca la varsta aia te vei indragosti, pentru ca nu se stie

| sofisis a răspuns (pentru Anamaria254):

Deci...e exagerat sa spui ca tii pana la 18 ani fata fara prieten dar 14 ani e o varsta prea mica totusi sa te gandesti la prieteni. Cam peste vreo 2 ani... spre 16-17 ani incolo e ok sa te gandesti la iubiti.
Momentan esti copil.

| Anamaria254 explică:

Bbu99:macar tu ai 16 ani nu 14 ca mine

| Bbu99 a răspuns:

Eu am 16 și la fel mi-au spus și ai mei. Bine... doar tatalaughing Nu e un capăt de tara happy