| alexialisa a întrebat:

Am 15 ani și aproape o luna.
Prietenul meu mi-a spus ca de revelion el merge la o cabana cu prietenii și m-a întrebat dacă vreau sa vin si eu. Eu nu mi-am întrebat părinții, dar i-am spus ca sigur nu o sa ma lase sa merg. Nu ma lasă la after-ul balului bobocilor care începe pe la ora 21 și tine pana când vrem noi, iar prietenul meu este unul care organizează balul și ar fi fost dispus sa aibă grija de mine. Dacă nu ma lasă aici, sigur nu ma lasă la cabana... părinții mei știu de el și mama are o părere buna. Tata în schimb...
Totuși, întrebarea este, cum as putea sa ii conving sa ma lase puțin mai libera? Nu de tot, doar puțin. Ma simt cam prost ca nu am voie mai nimic, asta insemnând în timpul scolii nu am voie afara, dar când ma lasă la 19:30 cel târziu trebuie sa fiu în casa. Nu i-am dezamăgit și nu i-am făcut sa își piardă încrederea. Își permit, nu ar fi vorba de asta. De învățat, învăț. Sunt printre primii din clasa... Chiar nu știu. Poate greșesc eu...

10 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

La doar 15 ani esti inca foarte mica si parintii tai stiu ce-i mai bine pentru tine. Spune "multumesc" ca te lasa sa ai un prieten si te lasa sa-l vezi, ca alti parinti nu accepta asta pana pe la 17-18 ani.
Cat priveste mersul la petreceri dupa 9 seara, sau plecatul cu prietenii la munte, categoric NU si din partea mea.

| WaterDrop a răspuns:

Pentru parinti, sa te lase cu iubitul in padure este ca si Scufita Rosie si lupul. Nu este problema ca i`ai dezamagit tu, ci faptul ca esti vulnerabila si naiva.Nu as vrea sa scriu cel mai rau scenariu posibil care imi vine acum in minte legat de cabana si prietenul tau, insa crede`ma ca nu ai cum sa-i convingi prea usor sa te lase.Mai asteapta si tu 2-3 ani si apoi poti face ce doresti.

| Caro34 a răspuns:

Eu, pana la un punct, le dau dreptate parintilor tai, chiar daca te supar! Si tu, daca ai avea copii, ai proceda la fel. Sunt tot felul de chestii nasoale si este firesc sa isi bata capul pentru tine, mai ales ca esti fata / domnisoara! O fata nu este ca un baiat si ar trebui sa te pretuiesti mult fiindca asta va fi OK si pentru tine si pentru cel care iti va deveni viitor sot. Faptul ca azi sunt cu X si maine cu Y e aiurea fiindca intr-o zi il vei intalni pe Z si vei intelege ca a meritat asteptarea! Eu te-as sfatui sa ai mai multa grija cu iesirile astea; baietii au un altfel de mod de a vedea lucrurile, insa fetele nu se pot juca cu: sanatatea, psihicul lor, viata, in general! Numai bine!

| alexialisa explică (pentru Caro34):

Iti dau dreptate cu "azi suntrebuie cu y...", dar nu e o relație de câteva zile, e vorba de luni. Și nu se pune problema de relații intime. La asta știu ca se gândește oricine. As putea dormi cu o prietena, nu neapărat cu el.
Iar cu balul, o sa fie doar boboci și câțiva care au organizat balul.
Am înțeles la ce te ai referit, oricum.

| Ara997 a răspuns:

Ai rabdare sa cresti, tine-te departe de revelioane la cabane si party-uri "cat vreti voi" etc,
si prietenul "are el grija de tine"dar o sa vrea sa "aisitu grija deel"-intelegi?
nimeni nu te iubeste mai mult in acest moment decat ai tai parinti!

| alexialisa explică (pentru Ara997):

Acea petrecere este strict pentru boboci, fără băuturi, fumat și însoțiți de profesori. Mi se pare puțin exagerat sa nu ma lase la asta. Sincer. Pot veni și părinți la asta, dar ei nu vor. Au spus ca ma lasă la concurs și ei sa nu vina ca sa ma distrez, dar la concurs cum nu particip ar însemna să stau pe un scaun 2 ore pana se termina și sa plec.

| Ara997 a răspuns (pentru alexialisa):

After party - toata lumea stie ce este. se vede ca inca nu ai fost.

| alexialisa explică (pentru Ara997):

Nu am fost, dar mi-au spus nistele prieteni cum e în liceul în care sunt. Difera de la liceu la liceu. E evident ca eu nu sunt "ieșită", cum s-ar spune.

| Ara997 a răspuns (pentru alexialisa):

Nu-i nicio pierdere, draga mea, si "iesheala " asta trebuie cu masura, tu poate ca te gandesti ca after-ul o sa te ajute sa te integrezi mai usor si sa-ti cunosti colegii si asa e. ai tai parinti vad altfel problema: fata plecata de-acasa cu prietenul ..noaptea - si au si ei dreptate. crede-ma!

| alexialisa explică (pentru Ara997):

Colegii ii cunosc destul de bine, iar părinții îmi știu iubitul mai mult decât bine. After-ul din cate mi s-a spus ieri, începe la ora 20:00. Pot pleca la ora 22:00 dusa frumușel pana la intrarea în casa.
Și dacă ție ți se pare foarte bine sa intri în casa la maxim 19:30, fără negocieri și fără plecat din zona casei la 15 ani...
Dar oare lor nu le e frica când fetița lor sta singura intr-o casa cu mai mult de 6 camere mai multe zile pentru ca părinții se duc sa stau distreze cu fratele mai mic, Dar fără mine ca eu nu am voie?