Întrebare recomandată | BastarDeCraciun a întrebat:

Sal tpu....Sunt in clasa a v-a iar parintii mei si diriginta spun ca se intampla ceva cu mn...adica nu mai invat bine si in a patra eram printre primii din clasa dar cand a inceput clasa a v-a am inceput sa iau note de 6, 7 iar toti ma cunosteau drept un elev bun si silitor iar eu sunt sanatos nu am nici o problema dar nu-mi pot da seama daca se intampla ceva cu mine. Daca stiti voi care este problema va rog spuneti-mi

Răspuns Câştigător
| Kaℓi a răspuns:

Clasa a cincea e mai grea decat ciclul primar, trebuie sa acorzi mai mult timp studiului. Sunt alte cerinte, alt sistem de notare, alti profesori... poate ca ai avut in clasele primare un start foarte bun, si invatatoarea te-a apreciat patru ani in functie de prima impresie si de ceea ce a vazut ea ca poti, dar acum nu mai tine. Trebuie sa muncesti mai mult, o sa fie din ce in ce mai greu. Bafta! nu te lasa. Si felicitari, ai scris si te-ai exprimat onorabil pentru varsta ta, in comparatie cu multa lume happy

9 răspunsuri:
| CrazyTeenager a răspuns:

E vorba de mai multi factori, probabil iti atrag atentia alte lucruri, la varsta asta te gandesti la multe, esti in dezvoltare, notele pe care le iei sunt irelevante in viitorul tau. Bucurate de viata de elev.

| Aleqa a răspuns:

Ori te-ai indragostit, ori calculatorul te delireaza, ori incepi sa te dezvolti si incepi sa te descurajezi in fortele tale.
Sfatul meu e sa lasi fetele si calculatorul si sa te pui neaparat cu burta pe carte!

| positivity a răspuns:

Calculatorul, te hipnotizează. Mai ușor cu el, lasă-l o perioadă şi să vezi că notele tale vor începe să crească uimitor.
Presupun, că din cauza calculatorului, ţi-ai pierdut cheful de teme, învățat, plus că nu-ţi dai interesul să înveți ceva.
Îmi pare rău pentru tine, dar ca majoritatea copiilor din zilele noastre, ai o boală rară de calculatorifimie.

| Rockstyle a răspuns:

Si mie mi s-a intamplat in clasa a V eram cel mai prost din clasa. apoi pe clasa a VI eram al doilea in clasa si am constantat ca in clasa a V mi-a fost greu sa ma obisnuiesc cu profesorii si de aia am imvatat mai prost.Important e sa nu te sperii dar nici sa te relaxezi.

| mixxjim a răspuns:

In cls. a V-a poate fi mai greu adaptarea la sistemul cel nou, cu mai multi profesori, cu mai multe stiluri de predare si ascultare. Acum nu mai esti elev bun si silitor? Trebuie sa realizezi ca nu conteaza ce fac profii la ore, cum predau etc, tu trebuie sa inveti in primul rand pentru tine, nu pentru parinti, nu pentru clasament. Deci concentreaza-te pe scoala si o sa-ti revii, ai sa vezi ca in semestrul 2 lucrurile vor fi deja ceva mai usoare. Succes!

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna,

Te ingrijoreaza ceva sau crezi ca esti in pericol?
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Romtelecom si Cosmote, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Majoritatea elevilor păţesc asta. Deşi, în clasa a 5-a e cam devreme, dar mă rog.

| DianaIsHere123 a răspuns:

Probabil te-a distras ceva..gandeste-te..big grin

| giovanny1 a răspuns:

Te-ai indragostit?