| Mihaela_Adina_1999_FeDs a întrebat:

Bună, pe 27 iulie m-am dizvirginat, nu ne-am protejat dar el nu a ejaculat în mine. Dacă mi-a venit ciclul mai sunt șanse sa fi rămas gravidă?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Pornirea menstruatiei de regula reprezinta GARANTIA FERMA ca in proportie de peste 99% in ciclul menstrual anterior NU a s-a produs fecundarea ovulului de catre un spermatozoid, astfel ca NU s-a format sarcina. Fiindca NU exista sarcina, endometrul si-a pierdut rolul si rostul sau cel de a fi gazda sarcinii si drept urmare tesutul respectiv este transformat in menstruatie si este eliminat din organism sub forma unei sangerari produse ciclic. In consecinta se poate aprecia si afirma ca ori de cate ori porneste menstruatia la data preconizata, este in proportie de peste 99% IMPOSIBIL sa existe o sarcina chiar si ipotetica. Multa sanatate!

| Mihaela_Adina_1999_FeDs explică (pentru corbulalbrosu):

Mulțumesc mult! O zi frumoasa

2 răspunsuri:
| Marbella188 a răspuns:

Daca ciclul e la fel că și celelalte menstruații,(aștept, culoare, miros) totul e ok.