| Gabb76 a întrebat:

Pe data de 26 aprilie am întreținut relații sexuale cu iubitul meu iar în după amiaza zilei de 27 aprilie mi-a venit menstruația, menționez că menstruația este neregulata, menstruația de obicei îmi vine doar după contact sexual, nu întrețin foarte des raporturi sexuale, dar nu ne am protejat niciodată și nu am avut nici o "surpriza" neplăcută! Aștept răspunsuri, multumesc anticipat, funda!

2 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Este determinat si stabilit atat prin cercetari stiintifice cat si prin experimente medicale, ca in ultimele 9-10 zile ale oricarui ciclu menstrual, adica in perioada zilelor de dinainte de ziua de menstruatie, NU poate exista un OVUL VIABIL in uter. In consecinta in urma unui sex intretinut in aceste ultime 9-10 zile ale ciclului menstrual, sau cu cateva zile inainte de data calculata de pornire a menstruatiei si care a si pornit de fapt, chiar si daca nu ati fi folosit prezervativul si sperma ar fi fost "scapata" in vagin, formarea unei sarcini ar fi devenit IMPOSIBILA dintr-un motiv extrem de simplu, deoarece cu 9-10 zile inainte de pornirea menstruatiei in uterul tau nu a existat OVULUL VIABIL strict necesar formarii unei sarcini. Argumentul principal in privinta IMPOSIBILITATII de a se fi format o sarcina, o reprezinta insasi menstruatia care s-a pornit, a inceput in urmatoarele zile. Se considera ca intotdeauna producerea menstruatiei reprezinta GARANTIA ca in proportie de 99, 99%, in ciclul menstrual anterior nu s-a produs fecundarea ovulului si din acest motiv se elimina din uter sub forma de menstra ENDOMETRUL imbatranit si degenerat devenit inutil. In consecinta este 100% IMPOSIBIL sa se produca o sarcina in cazul in care sexul este intretinut cu 1-2 zile inainte de data inceperii menstruatiei chiar daca sperma este ejaculata in vagin. Multa sanatate!

| Emilian65 a răspuns:

Daca la o zi dupa actul sexual ti-a venit menstruatia, nu este posibil sa fii gravida.