| ggomule a întrebat:

Pe la sfarsitul lunii iulie am facut sex protejat iar pe data 1 mi-a venit menstruatia normal. Peste o luna pe 1 septembrie nu mi-a mai venit iar acum au trecut 5 zile si inca nu mi-a venit menstruatia. ( atunci cand am facut-o m-a si atins cu penisul pe vagin ). Este posibil sa fie vorba despre o sarcina?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Chiar si daca sexul amintit ar fi fost neprotejat si s-ar fi terminat cu ejacularea spermei in vagin, nici in acel caz NU se putea forma o sarcina datorita faptului ca actul sexual amintit a fost intretinut intruna dintre zilele care a apartinut perioadei celor 9-10 zile ale ciclului menstrual situate inainte de momentul pornirii menstruatiei. Este determinat stiintific ca ultimele 11-12 zile ale ciclului reprezinta perioada INFERTILITATII ABSOLUTE, perioada in care formarea sarcinii este 100% IMPOSIBILA. Fapt confirmat de insasi pornirea menstruatiei la data preconizata cat si prin modul de desfasurare a menstruatiei in conditii similare cu celelalte sangerari menstruale anterioare. Iar daca in decursul lunii August NU au fost intretinute contacte sexuale neprotejate, in aceasta situatie neinceperea menstruatiei pana in prezent se poate datora faptului ca ciclul menstrual este NEREGULAT, sau din cauza producerii unor dereglari in activitatea hormonala din ultima perioada. Pentru linistea ta sufleteasca, peste 2 zile poti sa efectuezi un test de sarcina fiindca rezultatul obtinut va fi in proportie de peste 98-99% valid, valabil si corect si va prezenta situatia exacta in aceasta privinta. Multa sanatate!

2 răspunsuri:
| Alicezzz a răspuns:

Nu. Ai o dereglare hormonala, o sa iti vina!

| Izza66 a răspuns:

Daca a ejacuat in vagin, da. Daca nu, cred ca ar fi cazul sa consulti un medic.